
Upał potrwa dłużej. Temperatura przekroczy 37 stopni. Fale upałów przyniesie kopuła ciepła
Początek września przynosi przedłużający się upał nie tylko w rejonie Polski, ale na znacznym obszarze Europy. Miejscami temperatura przekroczy 37 st. C. Zamiast umacniania się już trwającej meteorologicznej jesieni, to będziemy mieć nadal podmuchy letniego żaru. Trwalszą fale upałów niesie nietypowa kopuła ciepła związana z ośrodkiem wysokiego ciśnienia oddziałującym na wiele regionów. Ochłodzenie pojawi się później niż zwykle.
Prognozowany zasięg kopuły ciepła z adwekcją gorącego powietrza nad Polską i Europą. Przewidywana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 4 września 2024
Fale upałów w Europie z ostatniej dekady sierpnia przedłużą na pierwszą dekadę września na znacznym obszarze kontynentu. Wszystko przez wpływ dominującej kopuły ciepła w której pod inwersją wyżową osiada i ogrzewa się bardzo ciepła masa powietrza obejmująca wiele regionów wschodniej, środkowej i południowej, ale także obecnie częściowo zachodniej Europy. Minionej doby najwyższą temperaturę 37,9 st. C. zanotowano we włoskim mieście Florencja, a na drugim miejscu z temperaturą 37,8 st. C. znalazła się albańska miejscowość Szkodra. Wyjątkowo upalnie było także w Bośni i Hercegowinie, gdzie w miejscowości Mostar zanotowano 37,4 st. C.
Silny upał w Europie. Prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić do 4 września 2024
Ponadto minionej doby pierwszy raz w historii, temperaturę powyżej 35 st. C. we wrześniu zanotowano w Słowenii, zwłaszcza w rejonie miejscowości Nova Gorica, gdzie było 36,1 st. C. Nietypowy i miejscami rekordowo ciepły początek września w wielu regionach Europy przedłuży się w tym tygodniu z powodu układu wyżowego Omega dobrze widocznego na poziomie izobarycznym w środkowej troposferze. To właśnie z nim jest związana trwalsza kopuła ciepła.
Prognozowany zasięg upału w Europie między 5-7 września 2024
W najbliższych dniach upał powróci również do Polski, najbliższej doby miejscami do dzielnic szczególnie południowo wschodnich, a później rozszerzy zasięg w głąb kraju. W tym tygodniu temperatury na poziomie około 30-37 st. C. do środy, zanotujemy szczególnie na obszarze, od Ukrainy przez Polskę, Czechy, Słowację, Niemcy, południową Francję, Węgry, Bałkany, Włochy po Hiszpanię i Portugalię. W drugiej połowie tygodnia obszar upału w Europie zmniejszy się o Niemcy, Francję i znaczny obszar Hiszpanii, gdzie zaznaczy się adwekcja chłodniejszego powietrza z ochłodzeniem.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będą rekordy fali upałów
Prognozowane temperatury maksymalne w Europie, miejscami z upałem między 8-10 września 2024
Najnowsze prognozy temperatur wskazują na ochłodzenie w rejonie Polski dopiero w okolicach 8 września, gdy upał prawdopodobnie ustąpi z całego kraju, ale nadal spadek temperatury nie będzie drastyczny bo będziemy notować w kolejnych dniach co najmniej 20-29 st. C., a niewykluczone, że w dalszej części września jeszcze miejscami wrócą dni z upałem. Generalnie, pierwsza dekada września zapisze się jako wyjątkowo ciepła na obszarze naszego kraju, miejscami powyżej 5-6 st. C. powyżej normy.
Zobacz: Będzie ogromna anomalia opadów. Deszcz spadnie w najsuchszym regionie. Zmieni się wzór pogodowy
Źródło: DobraPogoda24.pl
Na razie Wisła w Warszawie ma 35 cm a prognozy suche, więc kolejne rekordy nas czekają.