
Upał nadciągnie z południa. Temperatura sięgnie 33 stopni. Letni żar poczujemy w tych regionach
W tym sezonie do tej pory mamy w Polsce długą fale gorąca i zaledwie jeden dzień z lokalnym upałem. W trakcie czerwca sytuacja zacznie się zmieniać, bo dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 30 st. C. będzie więcej i to nie tylko w jednym regionie. Niewykluczone, że wystąpi pierwsza fala upałów i poczujemy letni żar. Najnowsze prognozy temperatur wskazują upał w przyszłym tygodniu.
Prognozowany upał w Polsce, 7 czerwca 2024
Kończący się maj w Polsce przyniósł wiele dni z temperaturami maksymalnymi na poziomie 25-29 st. C., które określamy termicznie mianem dni gorących. Lokalnie wystąpił również pierwszy upał w tym roku w naszym kraju, gdy zmierzono 30,5 st. C. na Lubelszczyźnie w Puławach. Ostatecznie miesiąc ten w skali kraju będzie jednym z najcieplejszych w historii pomiarów z anomalią około 2,7 st. C. powyżej normy. Dni z upałem powinno być jednak więcej z upływem czerwca, który jest pierwszym miesiącem meteorologicznego lata.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 7 czerwca 2024
Coraz częściej pytacie, kiedy i gdzie pojawi się upał w Polsce na większym obszarze? Najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych, w tym ECMWF i GEM sygnalizują taką możliwość za około tydzień, zwłaszcza między 7-9 czerwca (+/- 1 dzień). Wówczas nad południową i południowo wschodnią Europą ma się rozbudować antycyklon, który podeśle ciepłe masy powietrza z południa w głąb środkowych i wschodnich regionów kontynentu.
Prognozowany upał w Polsce, 8 czerwca 2024
Jest szansa, że szczególnie południowo wschodnia połowa Polski odczuje temperatury maksymalne na poziomie około 30-33 st. C., bo właśnie te regiony będą najbliżej oddziaływania antycyklonu. Obecnie nie jest pewne, jak długo potrwa ten napływ bardzo ciepłego powietrza, ale upał obejmujący co najmniej kilka regionów kraju będzie realny w omawianym okresie co najmniej przez 1-3 dni.
Prognozowany ustępujący upał w Polsce, 9 czerwca 2024
Prawdopodobieństwo sprawdzenia prognoz możemy ocenić na podstawie średnich wyliczeń temperatur z wielu wiązek prognostycznych. Bliskie ich położenie świadczy o stabilności możliwego trendu pogodowego. Na przykładowych danych dla wschodniej Polski widać możliwy znaczny wzrost temperatur szczególnie w ostatnich dniach pierwszej dekady czerwca.
Zobacz też: Ulewny deszcz rozpocznie czerwiec. Mimo suszy będą zalania i podtopienia w Polsce
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie Lublina do 14 czerwca 2024
Na przykładowej prognozie widać, że wiązki prognoz szczególnie między około 7-9 czerwca na wschodzie kraju mają przekroczyć próg upału, który określamy od 30 st. C. Jeśli prognozy zdołają się utrzymać, to już za około tydzień szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju będziemy odczuwać dosłowny letni żar. W słońcu oraz w centrach zabetonowanych miast temperatury będą znacznie wyższe.
Źródło: DobraPogoda24.pl