| |
Zagrożenie!
Upał gwałtownie wtargnie do Polski. Mamy najnowsze prognozy temperatury. Będzie nowy czerwcowy rekord?

Upał gwałtownie wtargnie do Polski. Mamy najnowsze prognozy temperatury. Będzie nowy czerwcowy rekord?

Gwałtowna fala powietrza zwrotnikowego zbliża się do Polski. Mamy najnowsze prognozy temperatury, które jednoznacznie wskazują, gdzie i kiedy pojawi się upał w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, temperatury przekraczające 30 st. C. pojawią się na zachodzie kraju już w sobotę 18 czerwca, a w niedzielę 19 czerwca upał przesunie się w głąb Polski. Prognozy wskazują, że to właśnie w tym dniu żar będzie największy, bo temperatura w Polsce na przeważającym obszarze kraju wzrośnie do 30-37 st. C., a lokalnie z szansą nawet do 38 st. C. Niemiecki model ICON wskazuje sensacyjnie na 39 st. C. na Ziemi Lubuskiej, ale nie wiadomo, czy tak faktycznie będzie. 

Gwałtowna fala powietrza zwrotnikowego zbliża się do Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km. 19/20 czerwca 2022

Gwałtowna fala upału wtargnie do Polski. Najnowsza prognoza temperatury 18-19-20 czerwca 2022, czy padnie nowy rekord temperatury, sprawdzamy mapy

Jeśli prognoza modelu ICON się sprawdzi, to padnie nowy absolutny rekord temperatury w czerwcu notowany na obszarze Polski. Upał wtargnie do zachodniej Polski już w sobotę 18.06. Temperatury na poziomie 30-34 st. C., być może lokalnie 35 st. C. zanotujemy, zwłaszcza w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz na południu województwa zachodniopomorskiego.

Prognozowany upał na zachodzie Polski, 18 czerwca 2022 o godzinie 16:00

Upał wtargnie do Polski, gdzie i kiedy będzie upał, prognoza temperatury 18 czerwca 2022

Apogeum tej intensywnej fali upałów czeka nas w niedzielę 19.06. W tym dniu żar rozleje się po niemal całym kraju, z wyjątkiem krańców północnych Polski, w tym wybrzeża.

Prognozowany silny upał w Polsce, 19 czerwca 2022 o godzinie 16:00

Potężny upał nadciąga do Polski, czy padnie rekord czerwca. Najnowsza prognoza temperatury, 19 czerwca 2022

Temperatura w tym dniu na znacznym obszarze kraju wzrośnie do 30-34 st. C., a na zachodzie nawet do 35-38 st. C. Zauważcie, jaki ma być spory kontrast temperatury między Półwyspem Helskim, a Ziemią Lubuską. Bardzo ciekawie wyglądają aktualne, najnowsze wyliczenia modelu ICON, który wskazuje lokalnie na ryzyko temperatury nawet 39 st. C! 

Ekstremalny upał prognozowany na zachodzie Polski, 19 czerwca 2022

Ekstremalny upał na zachodzie Polski, czy będzie nowy rekord, prognoza temperatury 19 czerwca 2022

Jeśli ta ekstremalna prognoza by się sprawdziła, to możliwe będzie ustanowienie nowego polskiego rekordu temperatury maksymalnej dla czerwca. Aktualnie wynosi on 38,3 st. C. i był notowany zaledwie 3 lata temu w 2019 roku. Taką wartość zmierzono na stacji IMGW w miejscowości Ceber, ale było to później, bo 26 i 30 czerwca.

Prognozowany upał w poniedziałek 20 czerwca 2022 o godzinie 14:00

Kiedy i gdzie będzie upał w Polsce, prognoza temperatury 20 czerwca 2022

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, upał między niedzielą i poniedziałkiem będzie spychany przez front z północy na południe, dlatego w poniedziałek 20 czerwca upał zanotujemy na mniejszym obszarze, ale będzie jeszcze możliwy na południu i południowym wschodzie Polski. Przed nami więc pierwszy w tym sezonie ogólnopolski upał, który od razu miejscami może być wyjątkowo silny, choć krótkotrwały. Przeżyjemy szok termiczny, bo nagle z np. 20 stopni, będzie powyżej 30. Co ciekawe, wczoraj 16.06 we Francji zanotowano najwcześniejsze 40 st. C. w historii pomiarów. Wcześniejszy rekord pochodził z 2003 roku, z 21 czerwca. Będziemy informować o szczegółach, a tymczasem zróbcie zapasy wody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!