| |
Zagrożenie!
Rekordy temperatur w czerwcu w Polsce. Notujemy, od -4 stopni, do ponad 38 stopni. Powiewy lata coraz częstsze

Rekordy temperatur w czerwcu w Polsce. Notujemy, od -4 stopni, do ponad 38 stopni. Powiewy lata coraz częstsze

Czerwiec, to pierwszy miesiąc meteorologicznego lata w Polsce. Jakie potrafi przynieść temperatury, czy nadal możliwy jest mróz, a może powiew lata zaczyna być coraz częstszy? Dane historyczne wskazują, że w czerwcu Polsce ekstrema temperatur wynoszą, od -4,6 st. C., do 38,3 st. C. To oczywiście aktualne rekordy temperatur, które w kolejnych latach mogą się zmienić, ale dają nam obraz, jakiej ekstremalnej pogody możemy się spodziewać w czerwcu. Mimo, że jest to miesiąc klimatycznie zaliczany do lata, to nadal mogą się zdarzyć nieliczne, ale już bardzo słabe przymrozki. Temperatury zaczynają jednak coraz częściej przypominać ciepłe, chwilami gorące, a nawet okresami bardzo upalne lato. Rekord absolutnej temperatury dla czerwca w Polsce, został ustanowiony niedawno, bo 26 czerwca 2019 roku, gdy w miejscowości Ceber zanotowano 38,3 st. C! Z kolei absolutny rekord temperatury minimalnej dla czerwca w Polsce wynosi -4,6 st. C. Został ustanowiony w miejscowości Poraj koło Lęborka. - Niestety, nie jest znana dokładna data ustanowienia - wyjaśnia Meteomodel. Bardziej oficjalnym rekordem temperatury minimalnej w czerwcu na terenie Polski, jest pomiar -3,4 st. C. z Lęborka. Został zanotowany 5 czerwca 1961 roku.

Reanaliza napływu ciepłego powietrza do Polski, w dniu ustanowienia rekordu temperatury maksymalnej dla czerwca

Pogoda, rekordy temperatur dla czerwca w Polsce, od ponad -4 stopni, do ponad 38 stopni

26 czerwca 2019 roku, do Polski napływa bardzo ciepła masa powietrza z południowo zachodniej Europy i północno zachodniej Afryki. Było to powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Rekordy temperatur maksymalnych w czerwcu w Polsce

1. 38,3 st. C., Ceber, 26 i 30 czerwca 2019 oraz Słubice 19 czerwca 2022

2. 38,1 st. C. pomiar obserwatora i 38,3 automatyczny, Radzyń, 26 czerwca 2019

3. 38,1 st. C., Krzyż, 30 czerwca 2019

Reanaliza adwekcji powietrza do Polski, w dniu ustanowienia rekordu temperatury minimalnej dla czerwca

Pogoda, rekordy temperatury dla czerwca w Polsce, możliwy słaby mróz i olbrzymi upał

Mimo, że temperatura nad Polską była dodatnia, co widać na reanalicie adwekcji powietrza na wysokości 1,5 km, to spadek temperatury był prawdopodobnie nasilony przez zjawisko inwersji, gdyż miasto otaczają niewielkie wzgórza lęborskie.

Rekordy temperatur minimalnych w czerwcu w Polsce

1. -4,6 st. C., Poraj koło Lęborka, data nieznana

2. -3,4 st. C., Lębork, 5 czerwca 1951

3. -2,6 st. C., Krzyż i Miastko, 1 czerwca 1977

Dane historyczne wskazują na stopniowe ocieplanie się czerwca w Polsce. Na uwagę zasługuje szczególnie rok 2019, gdy zanotowano nie tylko nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej, ale cały miesiąc dosłownie zmiażdżył poprzednie, gdy anomalia temperatury o ponad 5,3 st. C. przekroczyła normę wieloletnią!

Czerwiec stopniowo ociepla się w Polsce. Aktualny rekord najcieplejszego czerwca należy do roku 2019. Wizualizacja danych meteomodel

Pogoda, jakie temperatury przynosi czerwiec w Polsce, rekord maksymalnej i minimalnej temperatury, czy upały są coraz częstsze

Warto spojrzeć na dane IMGW ze średnią temperatury z wybranych okresów bazowych. Średnia z lat 1980-2010 wskazuje, że temperatura średnia dobowa w zależności od regionu, wynosi blisko 15-18 st. C. Od wartości 15 st. C., mówiły już o typowych temperaturach dla lata. Czerwiec, jest więc w Polsce miesiącem, z przewagą letniej pogody, aczkolwiek okresy chłodniejsze również się zdarzają, ale są one zdecydowanie rzadsze.

Średnia temperatura w czerwcu w Polsce. Okres bazowy 1981-2010. Dane: IMGW

Pogoda, jakie temperatury przynosi czerwiec w Polsce, dane historyczne, mapy

Mimo, że w czerwcu przeważa letnia pogoda, to sumy opadów potrafią być znaczące, zwłaszcza na południu Polski. Przyczyniają się do tego burze, a także zjawisko tzw. deszczy świętojańskich, czyli takiego "europejskiego monsunu", aczkolwiek z jego częstotliwością bywa różnie. Najmniej opadów jest notowanych od Wielkopolski po Ziemie Lubuską. To właśnie w tych regionach najwcześniej pojawia się susza.

Średnia suma opadów w czerwcu. Okres bazowy 1981-2010. Dane: IMGW

Pogoda, jakie opady i temperatury przynosi czerwiec w Polsce

Czerwiec na znacznym obszarze Polski przynosi upał. Temperatura 30 st. C. i powyżej, w latach 1981-2010 została zanotowana na obszarze około połowy kraju. Dane z lat 1991-2020 wskazują na zdecydowanie większy obszar z pojawieniem się upału w Polsce w czerwcu, ale IMGW nie opublikował jeszcze stosownej mapki.

Temperatura maksymalna zanotowana w czerwcu w Polsce. Okres 1981-2010. Dane: IMGW

Pogoda, jaką pogodę przynosi czerwiec w Polsce, dane klimatyczne

W uzupełnieniu jeszcze temperatura minimalna w Polsce, zanotowana w czerwcu w latach 1981-2010.

Pogoda, jaki jest czerwiec w Polsce, rekordy temperatur, opadów

O rekordach temperatur dla maja i innych miesięcy w Polsce, informowaliśmy we wcześniejszych artykułach.

DobraPogoda24.pl, Meteomodel, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!