| |
Zagrożenie!
Upał będzie ekstremalny. Temperatura przekroczy 52 stopnie. Piekielna fala upałów potrwa wiele dni

Upał będzie ekstremalny. Temperatura przekroczy 52 stopnie. Piekielna fala upałów potrwa wiele dni

W nowym tygodniu do Polski dotrze upał, który obecnie objął południowo wschodnią Europę, gdzie w Grecji osiąga 42 st. C., a w Turcji 45 st. C. Znacznie większy ekstremalny upał z temperaturami mogącymi przekroczyć 52 st. C. spodziewamy się w innych regionach naszej planety. Piekielna fala upałów potrwa wiele dni i obejmie ogromny obszar. Wkraczamy w najcieplejszy okres roku na północnej półkuli globu.

Prognozowana temperatura długiej piekielnej fali upałów na Bliskim Wschodzie, 16 czerwca 2024

Piekielna długa fala upałów Bliski Wschód będzie ponad 52 st. C. czerwiec 2024

Przejściowy upał z południowo wschodniej i południowej Europy pojawi się w Polsce po weekendzie na poziomie około 30-36 st. C. My jednak przyjrzymy się ekstremalnym wartościom temperatur, z jakimi będą się mierzyć miliony ludzi w najbliższych tygodniach. Ciepłe masy powietrza ponownie będą się rozciągać, od północnych Indii przez Pakistan, Bliski Wschód po niemal całą północną połowę Afryki. To będą najcieplejsze regiony naszej planety z temperaturami maksymalnymi często na poziomie 40-52 st. C., a lokalnie niewykluczone, że ponownie osiągną nawet 53 st. C.

Prognozowana adwekcja i temperatura powietrza osiadającego na wysokości 1,5 km w rejonie Bliskiego, 17 czerwca 2024

Piekielny upał Bliski Wschód temperatura 17 czerwca 2024

Przy takich temperaturach prowadzenie wszelkiej pracy na zewnątrz jest bardzo ograniczone i miejscami wręcz niemożliwe, to samo można powiedzieć o rolnictwie. Wiele regionów ponownie będzie się zmagać z suszą, zagrożeniem pożarowym oraz licznymi przerwami w dostawie prądu. Ogromny obszar upału będzie się rozciągał na dystansie kilku tysięcy kilometrów, od południowej Azji w rejonie północnych Indii po północno zachodnią Afrykę w Algierii. To nam uzmysławia z jak ogromnym problemem dosłownego piekielnego upału mamy do czynienia. Patrzenie tylko na Polskę i kwestionowanie ocieplenia klimatu, bo nie było jeszcze fali upałów, nie oznacza, że w innych regionach planety jest tak samo.

Prognozowany piekielny upał na Bliskim Wschodzie, 19 czerwca 2024

Długa piekielna fala upałów Bliski Wschód temperatura 19 czerwca 2024

Zwróćmy uwagę na wymienione regiony, to właśnie z nich będą pochodzić najczęściej uchodźcy klimatyczni, którzy zaczną opuszczać ten obszar planety na północ po lepsze życie, w dalszej części obecnego wieku. Prognozy klimatyczne są nieubłagane i to już zaczynamy obserwować.

Prognozowany ekstremalny upał na Bliskim Wschodzie, 20 czerwca 2024

Ekstremalna fala upałów potrwa wiele dni Bliski Wschód nawet 52 st. C. 20 czerwca 2024

Na przełomie drugiej i trzeciej dekady czerwca spodziewamy się nasilenia upału w rejonie Półwyspu Arabskiego. Temperatury miejscami w tym regionie będą przekraczać nawet 50-52 st. C. Oczywiście mówimy o prognozowanych temperaturach na wysokości 2m mierzonych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Meteorologicznej. W słońcu i przy gruncie będzie dużo więcej. Nie będzie przesadą mówienie o prawdziwym pogodowym koszmarze. Nawet zwykłe przejście po piasku gołą stopą może być niemożliwe i skończy się dużymi poparzeniami.

Sprawdź: Pierwsza fala upałów nadciągnie do Polski. Temperatura sięgnie 36 stopni

Prognozowany ogromny upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 21 czerwca 2024

Długa piekielna fala upałów Bliski Wschód 21 czerwca 2024

Upał w tym regionie naszej planety owszem zdarza się w ciągu roku często, ale na takim poziomie w czerwcu będzie anomalią i to znaczną. Temperatury maksymalne w podanych przykładowym dniach będą miejscami aż o około 8-16 st. C. powyżej normy wieloletniej. To oznacza, że o takie wartości będzie cieplej niż być powinno w tym okresie czerwca. Noce również nie przyniosą wytchnienia, bo temperatury w wielu regionach nie spadną poniżej 30-32 st. C., a dodajmy, że o tropikalnych nocach w Polsce mówimy już przy temperaturze nie spadającej poniżej 20 st. C. Bez sprawnie działającej klimatyzacji będzie niezwykle trudno wytrzymać i zregenerować siły do pracy na kolejny dzień.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Pietrek

Jakby co to mamy lato. , to i temperatury letnie

14 czerwiec 2024 - 16:39
Odpowiedz