| |
Zagrożenie!
Ulewy i śnieżyce wkroczą ze wschodu. Pogoda znowu się załamie. Suma opadów w Polsce zaskoczy

Ulewy i śnieżyce wkroczą ze wschodu. Pogoda znowu się załamie. Suma opadów w Polsce zaskoczy

Do Polski po krótkim ociepleniu dotarło zapowiadane ochłodzenie, które akurat przypadnie na okres świąteczny. W nocy ponownie spodziewamy się przymrozków, ale opadów w święta wielkanocne będzie niewiele. Wystąpią głównie na wschodzie i południowym wschodzie o czym informujemy w szczegółowej prognozie pogody. Sytuacja zmieni się znacząco tuż po świętach, gdy do Polski wkroczą strefy opadów nietypowo ze wschodu. W ciągu roku jest to sytuacja niezwykle rzadka, bo opady nasuwają się do Polski wraz z frontami głównie z zachodu lub z południa. Opady ze wschodu są bardzo rzadkie. Miejscami ponownie spodziewamy się sporych opadów deszczu, będą zatem ulewy, a początkowo lokalnie również śnieżyce.

Ulewy i śnieżyce wkroczą do Polski. Wstępnie prognozowana suma opadów, do 22 kwietnia 2022

Pogoda w Polsce znowu się załamie, po świętach będą ulewy i śnieżyce, prognoza opadów do 22 kwietnia 2022

Suma opadów zaskoczy, bo miejscami w ciągu 2-3 dni może spaść połowa kwietniowej normy opadów. Sytuacja nadal jest rozwojowa, bo wszystko będzie zależeć od zasięgu stref opadów i położenia niewielkich ośrodków niżowych. Początkowo opady przyniesie niż górny, a później płytkie niże o rodowodzie śródziemnomorskim podążające przez Morze Czarne nad Ukrainę. Niże na półkuli północnej kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara, a to oznacza, że opady z nimi związane będą wkraczać do Polski ze wschodu.

Wstępnie prognozowany zasięg i rodzaj opadów w Polsce, noc 18/19 kwietnia 2022. Model ECMWF

Załamanie pogody po świętach, będą ulewy i śnieżyce, prognoza opadów 19 kwietnia 2022

Jak widać na powyższej prognozie, miejscami popada nie tylko deszcz, ale w chłodniejszym sektorze powietrza również deszcz ze śniegiem i śnieg. Aktualnie jednak nadal są rozbieżności w prognozach pod względem umiejscowienia i zasięgu opadów. Zalecamy, aby opady w podanym terminie śledzić na bieżąco przy pomocy danych z radaru meteorologicznego.

Prognozowane położenie opadów według amerykańskiego modelu GFS, noc 18/19 kwietnia 2022

Ulewy i śnieżyce ze wschodu wejdą do Polski, mapa opadów 19 kwietnia 2022

Jeszcze inaczej dla tego samego okresu zasięg opadów prognozuje francuski model ARPEGE. Według niego opady nie ograniczyły się tylko do wschodnich i południowo wschodnich dzielnic, ale niż z opadami zaznaczyłby się znacznie dalej w głąb kraju na zachód.

Wstępnie prognoza zasięgu opadów w Polsce, 19 kwietnia 2022 nad ranem. Model ARPEGE

Ulewy po świętach w Polsce, mapa opadów do 19 kwietnia 2022

Kolejne prognozy opadów będą coraz bardziej precyzyjne. Nie zmienia to jednak faktu, że początek nowego tygodnia po świętach, będzie jeszcze początkowo chłodny i co jakiś czas deszczowy, a na początku również z szansą miejscami na opady śniegu. Kolejne dni również przyniosą strefy opadów wchodzące ze wschodu, gdyż powstaną nowe płytkie ośrodki niżowe. Napłynie jednak wtedy cieplejsze powietrze i temperatury po 20 kwietnia wzrosną. 

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 22 kwietnia 2022. Model GFS

Ulewy wrócą do Polski, opady wkroczą nietypowo ze wschodu. Prognoza opadów w Polsce, do 22 kwietnia 2022

W najbliższych dniach po świętach warto więc mieć pod ręką parasol, bo okresami będą możliwe opady szczególnie w południowo wschodniej Polsce. W ciągu 3 dekady kwietnia temperatury ponownie wzrosną i ustąpią przymrozki. To oznacza, że przyroda zasilona opadami i utrzymującą się wtedy średnią temperaturą dobową powyżej 5 st. C., będzie mieć trwalsze dobre warunki do ruszenia wegetacji. Prawdziwa zielona i coraz bardziej kwitnąca wiosna wybuchnie w ostatniej dekadzie kwietnia, czyli tak jak zapowiadaliśmy w prognozie długoterminowej. W następnych prognozach, będziemy coraz bardziej precyzyjnie określać zasięg opadów wkraczających do Polski ze wschodu na początku nowego tygodnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!