| |
Zagrożenie!
Ulewy i śnieżyce dotrą do Polski. Pogoda się załamie. Suma opadów przekroczy normę

Ulewy i śnieżyce dotrą do Polski. Pogoda się załamie. Suma opadów przekroczy normę

Poważne zmiany w pogodzie czekają nas już pod koniec marca i na początku kwietnia. Przez niemal cały marzec narzekaliśmy na brak opadów, to w kolejnych dniach sytuacja się odwróci. Stabilny antycyklon ustąpi, a jego miejsce zajmą liczne niże. Fronty atmosferyczne z nimi związane co jakiś czas będą przechodzić przez Polskę niosąc na swej drodze opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem i śniegu. To będą przeważnie układy niżowe wchodzące z południa i południowego zachodu, dlatego możemy spodziewać się zarówno ulewy, jak również miejscami śnieżycy, jeśli strefa opadów pokryje się z sektorem chłodniejszego powietrza. Sytuacja pogodowa będzie bardzo zmienna i dynamiczna, dlatego zalecamy śledzenie najnowszych prognoz.

Przełom marca i kwietnia przyniesie coraz więcej opadów. Wstępnie prognozowana suma opadów do 9 kwietnia 2022 w Polsce

Pogoda. Ulewy i śnieżyce wrócą do Polski. Szykuje się załamanie pogody, przełom marca i kwietnia 2022

Najbliższe opady deszczu wystąpią już w sobotę 26 marca. Będą one związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Popada miejscami, głównie na wschodzie i południu Polski. To będą miejscami pierwsze opady deszczu od co najmniej kilkunastu lub kilkudziesięciu dni. Front będzie związany z nurkującym cyklonem nad Rosją, dlatego we wschodniej i północnej Polsce spodziewamy się również nasilenia wiatru.

Antycyklon nad Europą ustąpi. Jego miejsce zajmą układy niżowe. Prognozowane pole baryczne, 1 kwietnia 2022

Załamanie pogody w prognozach na początku kwietnia 2022. Wrócą ulewy i śnieżyce, mapy ciśnienia i opadów

Wspomniane cyklony, czyli pogłębiające się niże schodzące nad Rosję zaciągną do Polski, a także do południowej Europy chłodniejsze powietrze. To tradycyjnie oznacza zwiększone ryzyko cyklogenezy, a więc powstawania ośrodków niżowych, głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Niże te zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza w troposferze mogą się przemieścić na północ i północny wschód w rejon Polski. To oznacza, że pod koniec marca lub na początku kwietnia znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo opadów w Polsce. 

Wstępnie prognozowane opady deszczu i śniegu w Polsce około 1 kwietnia 2022

Ulewy i śnieżyce w prognozach dla Polski, mapa opadów 1 kwietnia 2022

W kolejnych dniach musimy więc bardzo uważnie śledzić prognozy powstawania układów niżowych i trajektorię ich przemieszczania. Niże te są zazwyczaj bardzo obfite w opady, ponadto w zależności od sektora powietrza zalegającego nad Polską, mogą przynieść nie tylko deszcz, ale również opady śniegu. Z kolei w cieplejszym wycinku tych niżów temperatura przejściowo może być znacznie wyższa w porównaniu do innych regionów kraju. Możemy więc notować spory kontrast temperatury maksymalnej. Wszystko zależy od trajektorii ośrodków niżowych, a ta nawet w ostatniej chwili przy wchodzeniu niżu z południa może się zmienić.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce, 2 kwietnia 2022

Śnieżyce i ulewy wrócą do Polski, prognoza opadów 2 kwietnia 2022

Przedstawione zasięgi opadów w Polsce i terminy wystąpienia nie możemy jeszcze traktować dosłownie. Prognozy te oddają jedynie trend pogodowy, a więc potwierdzają kres pogody wyżowej i powrót coraz częstszych opadów deszczu oraz przejściowo śniegu. Krótko mówiąc, po wielu dniach bardzo stabilnych warunków atmosferycznych w Polsce, pod koniec marca rozpocznie się załamanie pogody. Sytuacja pogodowa będzie bardzo zmienna, dlatego aura nie pozwoli nam się nudzić. Długi okres bez opadów na jakiś czas ustąpi.

Wstępnie prognozowana anomalia opadów w kwietniu 2022 w Polsce i Europie

Prognoza opadów w kwietniu 2022 w Polsce, mapa opadów

Wszystko wskazuje na to, że po ekstremalnie suchym marcu, sytuacja pod względem opadów zmieni się w kwietniu. Suma opadów miejscami ma być powyżej normy lub w okolicach normy klimatycznej. Na pewno nie możemy liczyć na powtórkę z marca, gdyż nie będzie tak trwałego antycyklonu nad Polską. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirka

Masakra ;( a było już tak dobrze, słonecznie, bez opadów. Gdyby jeszcze cieplej do tego było to już w ogóle super

25 marzec 2022 - 14:44
Odpowiedz
Natalia

Deszcz też potrzebny, tu, na Podbeskidziu jest sucho, stan wody w studni jest bardzo niski, uwielbiam takie dni jakie były ale jak popada to się wszystko cudownie zazieleni i to jest warte tych kilku deszczowych dni

27 marzec 2022 - 09:42
Odpowiedz