| |
Zagrożenie!
Nurkujące cyklony sprowadzą wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. W Polsce będą szkody?

Nurkujące cyklony sprowadzą wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. W Polsce będą szkody?

Z wielkim zapałem śledzimy trajektorię dwóch cyklonów, czyli pogłębiających się niżów, jakie zanurkują z północy na południowy wschód w kierunku Rosji. Po drodze wpłyną również na warunki pogodowe w Polsce, bo przyniosą miejscami wichury i lokalne opady deszczu. Wiatr blisko centrum niżu przekroczy w porywach 100 km/h. Najnowsze prognozy wiatru dla Polski są bardziej korzystne, bo prędkość wiatru powinna być słabsza i ograniczona pod względem zasięgu, ale lokalne szkody mogą powstać. Stosowne ostrzeżenia pierwszego stopnia przez silnym wiatrem zostaną wydane.

Wichury wrócą do Europy. Silny wiatr odczujemy w Polsce. Prognozowane porywy wiatru 26 marca 2022

Pogoda. Dwa nurkujące cyklony sprowadzą wichury do Polski i Europy, mapa wiatru 26-28 marca 2022

Pierwszy z niżów znad Skandynawii w kierunku Rosji przemieści się w najbliższą sobotę 26.03. Wiatr na obszarze, od południowej Finlandii przez północny i środkowy Bałtyk, Estonię, Łotwę, Litwę, Białoruś po Ukrainę i zachodnią Rosję rozpędzi się w porywach do około 65-115 km/h. Wiatr nasili się również we wschodniej Polsce, gdyż ten obszar znajdzie się na skraju niżu. Wiatr w naszym kraju może osiągnąć w porywach do około 60-75 km/h. Ponadto miejscami pojawią się również dawno niewidziane opady deszczu, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski.

Prognozowane położenie niżu nad północno zachodnią Rosją, 26 marca 2022

Cyklony spowodują wichury, prognoza wiatru i niżu 26 marca 2022

Kolejny cyklon nurkujący znad północnego Atlantyku przez Skandynawię i Bałtyk w kierunku Rosji pojawi się w najbliższy poniedziałek 28.03. Jego wcześniejsze prognozy wskazywały wichury w Polsce na znacznie większym obszarze. Aktualne wyliczenia numeryczne nieco złagodniały, bo silny wiatr w porywach może osiągnąć do około 70-95 km/h i to głównie na północy i północnym wschodzie kraju. Ma na to wpływ nieco bardziej oddalone centrum niżu od Polski. Sytuacja wymaga jednak nadal monitorowania, bo mogą zajść korekty trajektorii ośrodka niżowego, a to może się przełożyć na zmianę prognozy wiatru.

Prognozowane wichury w Europie w rejonie Polski, 28 marca 2022

Wichury w prognozach. Wiatr przekroczy 100 km/h, mapy wiatru 28 marca 2022

Prognoza wskazuje, że wichury wystąpią na obszarze od Skandynawii przez Bałtyk, północną i wschodnią Polskę po zachodnią Rosję. Na ogół w tym dniu wiatr w porywach osiągnie do około 60-95 km/h, a miejscami w głębi Bałtyku oraz nad środkową Skandynawią powyżej 100 km/h. To będzie początek istotnych zmian przebudowy pola barycznego w Europie, gdyż w kolejnych dniach na przełomie marca i kwietnia oraz z upływem nowego miesiąca wrócą częstsze opady deszczu, spadnie temperatura, przejściowo miejscami mogą pojawić się także opady śniegu.

Prognozowane położenie nurkującego głębokiego niżu nad Rosją, 28 marca 2022

Nurkujący cyklon przyniesie wichury, prognozy wiatru i ciśnienia, 28 marca 2022

Sytuacja nadal wymaga monitorowania, bo trajektorie obu ośrodków niżowych mogą jeszcze ulec korekcie. W przypadku bliższej trajektorii niżu, wiatr w Polsce będzie silniejszy.

Wstępnie prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie wystąpią między 26-28 marca 2022

Prognoza wiatru w Polsce, do 28 marca 2022

Podsumowując, w omawianym okresie wiatr w Polsce w porywach może osiągnąć do około 60-95 km/h, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju, szczególnie w dzielnicach północno wschodnich. Pamiętajmy, że wiatr przekraczający 70 km/h może powodować szkody. Z tego powodu IMGW wyda stosowne ostrzeżenia pierwszego stopnia. Nie będą to jednak aż tak silne wichury z jakimi mieliśmy do czynienia w lutym. Bliżej terminu podamy dokładne godzinowe prognozy wiatru.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!