| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Rozkwit wiosny opóźniony. Opadów w Polsce nie będzie brakować

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Rozkwit wiosny opóźniony. Opadów w Polsce nie będzie brakować

Przed nami kwiecień, który jest drugim miesiącem meteorologicznej wiosny. Jaką pogodę przyniesie, czy po suchym marcu z temperaturą w normie wreszcie będzie padać częściej, a może znowu wróci antycyklon i będziemy narzekać na brak opadów potrzebnych do wegetacji. Wątpliwości rozwiewa najnowsza pogoda długoterminowa na kwiecień 2022 dla Polski. Prognoza zapowiada dużo więcej opadów, ale raczej nadal z temperaturą w pobliżu normy klimatycznej. Zaskoczy początek kwietnia, bo powróci na chwilę zima szczególnie do wschodniej, miejscami centralnej i południowej Polski.

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022, częste opady, temperatury w normie

W kwietniu nie możemy liczyć na długie okresy stabilnej i wyżowej pogody. Świadczy o tym prognoza ciśnienia. Wskazuje ona na dominację pola niżowego w którym znajdą się liczne układy niżowe. Ośrodki te co jakiś czas z frontami atmosferycznymi przejdą w rejonie Polski. Z tego powodu po suchym minionym miesiącu, w kwietniu opady deszczu będą znacznie częstsze. W chłodniejszych okresach pojawią się również opady deszczu ze śniegiem i śniegu, zwłaszcza na początku miesiąca w trakcie nasunięcia się zachmurzenia związanego z niżem śródziemnomorskim i później spływie powietrza arktycznego. Z powodu chłodnego początku opóźni się ruszenie pełnej wegetacji. Na rozkwit wiosny będziemy musieli poczekać do drugiej połowy kwietnia, zwłaszcza do jego ostatniej dekady.

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Prognozowana anomalia opadów

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022, prognoza opadów w Polsce i Europie

Temperatury w kwietniu będą bardzo zróżnicowane. Chłodno zapowiada się pierwsza dekada miesiąca. Cieplej powinno się zrobić w 2 dekadzie kwietnia, aczkolwiek co najmniej jeszcze jeden wyraźnie chłodniejszy okres powinien się pojawić w ciągu miesiąca.

Prognozowana anomalia temperatury w kwietniu 2022

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Prognoza temperatury wskazuje zarówno na regiony z normą, jak również z ujemną i lekko dodatnią anomalią. Uśredniając dane możemy przyjąć, że kwiecień w Polsce powinien się zapisać na ogół z normą termiczną. Z tego powodu należy oczekiwać, że okresy wyraźnie chłodniejsze, będą się przeplatać z okresami wyraźnie cieplejszymi. Dodajmy, że kwiecień to miesiąc w sezonie wiosennym, gdy w Polsce mogą wystąpić pierwsze upały o czym świadczą zanotowane rekordy temperatur. Aktualnie nic nie wskazuje, aby tak się stało, ale oczywiście prognozy temperatury będziemy dokładnie śledzić.

Możliwy cieplejszy okres w drugiej dekadzie kwietnia. Prognozowana anomalia temperatury między 11-16 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022, prognoza temperatury w Polsce do 16 kwietnia 2022

W drugiej połowie kwietnia temperatury powinny zacząć się stabilizować. Średnia dobowa miejscami i okresami nie będzie spadać poniżej 5 st. C., a to przy nadal możliwych opadach, będzie sprzyjać ruszeniu wegetacji, zwłaszcza, że zdarzą się również dni z temperaturą powyżej 20 st. C. W ostatniej dekadzie kwitnących drzew i roślin powinno być coraz więcej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury między 21-28 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022, prognoza temperatury w Polsce do 28 kwietnia 2022

Podsumowując, kwiecień 2022 w Polsce ma przynieść sumy opadów powyżej normy. Chłodno zapowiada się znaczna część pierwszej dekady kwietnia, wtedy też wrócą miejscami zimowe akcenty, bo zarówno będzie padać śnieg, jak również na krótko powstanie pokrywa śnieżna. Z upływem 2 dekady kwietnia oraz w dalszej części miesiąca temperatury wzrosną, ale jeszcze co najmniej jeden okres z większym ochłodzeniem i powrotem opadów śniegu i deszczu ze śniegiem powinien wystąpić. Dość częstym na ogół przelotnym opadom zaczną miejscami co jakiś czas towarzyszyć wiosenne burze. Okresów ze stabilną pogodą nie będzie wiele. Termicznie kwiecień zapisze się raczej w normie, choć lokalnie mogą być regiony z nieznaczną ujemną lub dodatnią anomalią temperatury.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!