| |
Zagrożenie!
Ulewny deszcz w Polsce. Zalania i podtopienia. Stan alarmowy w Małopolsce

Ulewny deszcz w Polsce. Zalania i podtopienia. Stan alarmowy w Małopolsce

Długo czekaliśmy we wrześniu na ulewę, bo dopiero w drugiej połowie miesiąca na pogodę wpłynął niż ze strefami frontów atmosferycznych, które miejscami zaczęły przynosić intensywny deszcz i wcześniej burze. W piątek 17 września 2021 ulewny deszcz zgodnie z prognozą pogody pada na południowym wschodzie Polski. Strefa intensywnych opadów wolno odsuwa się na wschód. Poniżej dane z radaru opadów IMGW / Windy o godzinie 15:15.

Ulewa w Polsce, zalania i podtopienia w Małopolsce, stan alarmowy na rzece Biała, 17 września 2021

Ulewa na południowym wschodzie Polski. Zalania i podtopienia w Małopolsce i na Podkarpaciu

Opady dają się we znaki szczególnie mieszkańcom wschodniej Małopolski i Podkarpacia, gdzie opady są najbardziej intensywne. Miejscami spadło już ponad 30-65 mm wody! Miejscami występują zalania i podtopienia. Trudna sytuacja jest szczególnie w Małopolsce w powiecie gorlickim. Skutki intensywnych opadów widać na zdjęciach z miejscowości Binarowa - informują strażacy z OSP Biecz.

Ulewa w Polsce, 17 września 2021, zalania i podtopienia w Małopolsce i na Podkarpaciu

Zalania i podtopienia w Małopolsce w powiecie gorlickim, w gminie Bircza, 17 września 2021.

Zaktualizowana prognoza sumy opadów oparta o model wysokiej rozdzielczości wskazuje, że najwięcej deszczu spadnie dziś w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w południowej połowie Lubelszczyzny. Poniżej prognozowana suma opadów w omawianym terminie na Podkarpaciu, na wchodzie Małopolski i regionach ościennych.

Ulewny deszcz w Małopolsce i na Podkarpaciu, zalania i podtopienia, prognoza sumy opadów 17 września 2021

Zalania i podtopienia w Łańcucie na Podkarpaciu, 17 września 2021.

Dziś 17.09 do godziny 15:00 spadło już ponad 65 mm wody w Grybowie, ponad 55 mm w Gorlicach i ponad 30 mm w Rzeszowie. Wrześniowa norma opadów w tych regionie wynosi 60-80 mm. Maksymalne natężenie opadów w stolicy Podkarpacia sięgało blisko 24 mm/h. W wielu miejscach pojawiły się zalania i podtopienia.

Stan alarmowy na rzece Biała w Małopolsce

Ulewny deszcz spowodował szybkie wezbranie wody na rzece Biała we wschodniej Małopolsce. Poziom wody nadal rośnie według wskazań wodowskazu IMGW.

Stan alarmowy na rzece Biała w Małopolsce, ulewa, zalania i podtopienia w Polsce, wrzesień 2021

Aktualnie obowiązuje stan alarmowy. Na wodowskazie w Ciężkowicach o godzinie 15:00 (13 UTC) zmierzono 581 cm. Stan alarmowy jest przekroczony o 86 cm. Wieczorem lub w nocy 17/18.09 strefa intensywnych opadów opuści południowo wschodnią Polskę.

DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!