
Uderzy potężna wichura. Wiatr przekroczy 170 km/h. Ogromny prąd strumieniowy ściągnie cyklon
Zbliżamy się do końca łagodnego stycznia, ale już początek lutego przyniesie w Polsce zmiany w kierunku ochłodzenia i ponownych zimowych epizodów. Sytuacja zmieni się także w innych regionach Europy z powodu przesunięcia osi prądu strumieniowego. Powstanie głęboki cyklon i uderzy potężna wichura. Wiatr przekroczy 170 km/h. Wywoła sztorm z wysokimi falami i wpłynie na żeglugę oraz połączenia lotnicze.
Prognozowany zasięg wichury zbliżającej się do północno zachodniej Europy, 1 lutego 2025
W prognozowaniu pogody bardzo istotnym elementem jest prąd strumieniowy, w tym jego siła i kondycja oraz dokładne położenie. Od tego zależy z jakimi warunkami atmosferycznymi będziemy mieć do czynienia przez znaczny okres. W ostatnich dniach jego położenie sprzyjało wystąpieniu wichury i opadów szczególnie w rejonie Wysp Brytyjskich, Irlandii, Francji oraz miejscami na Półwyspie Iberyjskim. Taki układ baryczny sprzyja również adwekcji ciepłego powietrza w głąb środkowej Europy, dlatego mamy bardzo silne ocieplenie w Polsce. Sytuacja jednak ulegnie zmianie wraz z początkiem lutego bo zmieni się położenie prądu strumieniowego z zachodniego na północno wschodnie.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego względem Europy, 1 lutego 2025
Tym razem główna oś wiru troposferycznego nad Atlantykiem od wybrzeży Ameryki Północnej nie dotrze w głąb kontynentalnej Europy, a skieruje się z zachodu na północny wschód w kierunku Islandii. W jego osi pojawią się bardzo dobre warunki do rozwoju kilku głębokich cyklonów, z których co najmniej dwa w najbliższych dniach przyniosą potężne wichury i opady. Główne uderzenie żywiołu w rejonie Islandii nastąpi 1 lutego, a kolejne z jeszcze silniejszą wichurą około 3 lutego. Jeśli w tych dniach wybieracie się w ten rejon Europy, to możecie mieć problem z dostaniem się na czas. Z pewnością wiele lotów zostanie wstrzymanych, odwołanych lub przeniesionych. Wiatr wywoła ogromny sztorm z potężnymi falami o wysokości kilkunastu metrów. Wystąpią również lokalne przerwy w dostawie prądu.
Prognozowana wichura zbliżająca się do północno zachodniej Europy w rejon Islandii, 2 lutego 2025
W omawianym okresie wiatr na Islandii osiągnie w porywach co najmniej 80-150 km/h, a miejscami na otwartych wodach morza nawet powyżej 160-170 km/h. Będzie mieć zatem siłę huraganu. Przejściu żywiołu będą towarzyszyć także śnieżyce oraz zawieje i zamiecie śnieżne. W początkowej fazie miejscami popada również deszcz. Warunki pogodowe będą skrajne i bardzo niekorzystne.
Sprawdź: Nadciągnie duży mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Siarczysta zima ściągnie chłód z północy
Prognozowana wichura na północnym zachodzie Europy, jaka wystąpi według modelu GFS do 3 lutego 2025
Zmiana położenie prądu strumieniowego przełoży się również na warunki atmosferyczne w Polsce, gdyż ulegnie zmianie kierunek adwekcji powietrza i już pod koniec tygodnia odczujemy ochłodzenie, które będzie kontynuowane przez co najmniej kilka dni w trakcie pierwszej dekady lutego. Wróci powszechny mróz szczególnie nocami, ponadto miejscami spadnie przelotny śnieg. Najnowsze prognozy wiatru w naszym kraju w tych dniach nie przewidują jednak ryzyka wichury. Zamiast tego będziemy mieć miejscami zimowy epizod.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ściągnie mróz i śnieg? Antycyklon w prognozach
Źródło: DobraPogoda24.pl