| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ściągnie mróz i śnieg? Potężny antycyklon w prognozach

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ściągnie mróz i śnieg? Potężny antycyklon w prognozach

Zbliżamy się do końca stycznia, który niewiele miał wspólnego z zimą w Polsce, a czy luty przyniesie więcej okresów ze śniegiem i silnym mrozem? Pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje na utrzymanie wysokich temperatur w ciągu najbliższego tygodnia, ale ostatni miesiąc meteorologicznej zimy jeszcze może zaskoczyć o ile powstanie potężny antycyklon.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 10 lutego 2025

Pogoda długoterminowa na 16 dni, czy będzie nawrót zimy ze śniegiem i mrozem, temperatura do 10 lutego 2025

W kończącym się tygodnia miejscami, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie Polski zamiast zimy, to mieliśmy podmuch termicznej wiosny, miejscami z temperaturami sięgającymi 10-16 st. C. W nowym tygodniu nadal możemy liczyć na utrzymanie ocieplenia związanego z adwekcją łagodnego powietrza atlantyckiego. Temperatury na znacznym obszarze kraju będą sięgać do około 5-14 st. C., przy czym najcieplej będzie w regionach południowych i południowo wschodnich. Dopiero w okolicach kolejnego weekendu ma się pojawić zauważalne ochłodzenie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 2 lutego 2025

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 2 lutego 2025

To wszystko sprawi, że nadchodzący tydzień w Polsce będzie wyjątkowo łagodny i zupełnie nie przypomni zimy. Termicznie będziemy mieć okresy i regiony z przedwiośniem, a nawet miejscami wiosną. Średnia temperatura szczególnie we wschodniej połowie kraju ma być o około 5-8 st. C. powyżej normy za okres całego tygodnia. Zmiany w kierunku okresu z większym ochłodzeniem mogą się pojawić w naszym kraju dopiero w trakcie pierwszej dekady lutego, ale jego skala jest jeszcze rozbieżna.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury, 6 lutego 2025

Pogoda długoterminowa, czy będzie mróz i śnieg, prognoza temperatury 6 lutego 2025

Najnowsze wydanie europejskiego modelu ECMWF wskazuje na możliwe większe ochłodzenie w dniach po kolejnym weekendzie w trakcie pełnego pierwszego tygodnia lutego, jednak obecnie jest zbyt wcześnie aby stwierdzić, z jak dużym ochłodzeniem będziemy mieć do czynienia. Ostatnie prognozy na ten okres wyszły z najbardziej skrajnej i zimnej wiązki operacyjnej, dlatego nie jest ona pewna. Uwzględniliśmy dane na te dni z jeszcze dwóch innych dostępnych modeli, czyli GFS i GEM aby wyciągnąć średnią. Z tego względu między około 2-8 lutego widnieje faktycznie okres chłodniejszy, ale w prognozie temperatur długoterminowych wartości są wyższe niż obecne skrajne modelu ECMWF, które wydają się znacznie przeszacowane. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie mieć ochłodzenie i możliwe, że w niektórych regionach nawet z okresem całodobowego mrozu.

Sprawdź: Chwyci silny mróz. Temperatura spadnie do -24 stopni. Siarczysta zima sięgnie na południe

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 10 lutego 2025

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 10 lutego 2025

Przyczyną ochłodzenie ma być rozwinięcie potencjalnego silnego antycyklonu skandynawsko rosyjskiego zbudowanego z chłodnego powietrza arktycznego i kontynentalnego. Od jego ostatecznego położenia i zasięgu wraz z wielkością zachmurzenia będzie faktycznie zależał spadek temperatury w pierwszej dekadzie lutego. Z drugiej strony prognozy wskazują na dalszą aktywność Atlantyku, która ma się przeciągnąć na początek lutego, więc nie jest pewne, że antycyklon będzie na tyle silny aby odeprzeć wpływ łagodnych mas powietrza pchanych przez niże oceaniczne. Uwzględniając powyżej możemy być więc pewni utrzymania łagodnych warunków pogodowych w Polsce z nietypowymi temperaturami do około 31 stycznia - 1 lutego, nadal z nielicznymi opadami o charakterze przelotnym i dłuższymi okresami z przejaśnieniami, a nawet przejściowo z rozpogodzeniami. Następnie ma się ochłodzić, ale jego skala jest jeszcze trudna do oszacowania. Niewykluczone jednak, że luty może jeszcze zaskoczyć okresem z silniejszym mrozem, ale niezbyt długim.

Zobacz: Będą potężne śnieżyce na drogach. Spadnie 50 cm śniegu. Zawieje i zamiecie przyniosą zimę

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!