
Uderzy potężna burza mezoskalowa. Wiatr zerwie dachy i odetnie prąd. W tych regionach przejdą nawałnice
W ciągu najbliższej doby w Polsce czeka nas poważny incydent burzowy związany z przejściem niżu i jego frontów atmosferycznych. Przy wypieraniu powietrza z upałem rozwinie się potężny układ mezoskalowej burzy MCS. Głównym zagrożeniem będą opady dużego gradu i niszczące porywy wiatru. Miejscami spadnie również nawalny deszcz. Wiatr przekroczy 100 km/h. Lokalnie niewykluczona trąba powietrzna.
Potężna rozległa burza przejdzie przez Polskę. Prognozowany zasięg układu frontowego o godzinie 20:00, 21 czerwca 2024
W ciągu dnia nad Polskę napłynie bardzo ciepła i chwiejna masa powietrza, która przy podejściu frontu nabierze również dużej wilgoci. Powstaną warunki do głębokiej konwekcji napędzanej obecnością wędrującego niżu Xandria znad Danii w rejon Polski. Następnie przy wypieraniu upału przez aktywny front chłodny rozwiną się potężne burze wielokomórkowe, w tym także superkomórki. Cały układ przybierze formę mezoskalowego systemu konwekcyjnego. Przygotowaliśmy przegląd najnowszych prognoz burzowych.
Prognoza zasięgu silnych burz i prawdopodobieństwa gradu w Polsce i Europie do godziny 08:00, 22 czerwca 2024
Główne burze wkroczą i zaczną się rozwijać nad Polską już wczesnym wieczorem, tylko lokalnie wcześniej, a następnie będą się przesuwać w nocy na sobotę w głąb kraju. Gwałtowne komórki burzowe najpierw pojawią się na zachodzie i południowym zachodzie, w tym miejscami na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Opolszczyźnie, a następnie także w województwie śląskim i małopolskim po świętokrzyskie i łódzkie z wielkopolskim.
Prognoza burz dla Polski i Europy według Estofex na najbliższą dobę do sobotniego poranka 22 czerwca 2024
Burze przez noc do sobotniego poranka pojawią się miejscami także poza wymienionymi regionami, w tym miejscami między województwem pomorskim, kujawsko pomorskim, zachodniopomorskim po warmińsko mazurskie, mazowieckie, podkarpackie i lubelskie, ale ich zasięg poza Pomorzem będzie ograniczony. Sytuacja jest niezwykle niestabilna w prognozach konwekcyjnych pod względem zasięgu możliwych burz, dlatego prezentujemy zestawienie wszystkich wiodących prognoz z kilku ośrodków. Na większości z nich jest wydany wysoki drugi stopień alertu pogodowego, ale są także z najwyższym stopniem ostrzeżenia.
Prognoza burz dla Polski na najbliższą dobę do godziny 08:00, 22 czerwca 2024
Powtarza się jednak kilka regionów najbardziej narażonych na nawałnice i dotyczą one szczególnie obszaru między zachodnimi, centralnymi oraz południowymi i południowo zachodnimi regionami Polski, gdzie ma być największe ryzyko opadów dużego gradu i niszczącego wiatru.
Prognozowany wiatr w Polsce w rejonie przejścia najsilniejszych nawałnic w nocy na 22 czerwca 2024
Sytuacja jest więc potencjalnie niebezpieczna, ale ze względu na dynamiczne procesy atmosferyczne mogą jeszcze zajść przesunięcia obszarów najbardziej zagrożonych nawałnicami. Z tego powodu rekomendujemy bieżące sprawdzanie skanów radarowych, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada, z jakim natężeniem oraz gdzie występują i przesuwają się nawałnice z burzami. Generalnie, największe zagrożenie ze strony burz wystąpi w rejonie rozwinięcia superkomórek oraz liniowych układach szkwałowych. Realne jest także zejście trąby powietrznej, a to w nocy w Polsce zdarza się rzadko i jest bardzo niebezpieczne.
Zobacz: Piekielny upał będzie nieznośny. Temperatura sięgnie 53 stopni. Fala upałów nasili się w tych dniach
Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB do godziny 08:00, 22 czerwca 2024
Co ciekawe, meteorolodzy IMGW wydali najwyższy stopień alertu przed burzami w Polsce dla kilku regionów na południu, ale zaznaczają, że mogą zajść korekty w prognozach ze względu na trudne do przewidzenia tempo przemieszczania niżu z zachodu. Mając na uwadze powyższe, należy przyjąć, że w rejonie najbardziej gwałtownych burz miejscami może spaść grad o średnicy nawet 3-7 cm, a wiatr w porywach osiągnie do około 90-120 km/h, nie wliczając ryzyka lokalnej trąby powietrznej. Akumulacja sumy opadów może miejscami przekroczyć 20-50 litrów wody na m2 ziemi. W sobotę w ciągu dnia również spodziewamy się silnych burz w Polsce, zwłaszcza na północy oraz we wschodniej połowie kraju.
Źródło: DobraPogoda24.pl, Estofex, ESSL, IMGW-PIB