| |
Zagrożenie!
Piekielny upał będzie nieznośny. Temperatura sięgnie 53 stopni. Fala upałów nasili się w tych dniach

Piekielny upał będzie nieznośny. Temperatura sięgnie 53 stopni. Fala upałów nasili się w tych dniach

Z południa w głąb Europy i Polski dotarł upał, ale jego zasięg w kolejnych dniach będzie się zmieniał. Zupełnie inaczej będzie w innych regionach północnej półkuli Ziemi, gdzie właśnie rozpoczyna się najcieplejszy okres roku. Temperatura sięgnie nawet 53 st. C. Piekielna fala upałów stanie się dosłownie nieznośna, tym bardziej, że potrwa wiele dni. Wytchnienia nie przyniosą noce, bo również będą upalne.

Prognozowany piekielny upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 21 czerwca 2024

Piekielny upał będzie nieznośny Bliski Wschód, temperatura sięgnie 53 st. C. czerwiec 2024

Do tej pory w tym sezonie najwyższa temperatura 45 st. C. w Europie była notowana w Grecji, a w Polsce 33 st. C. w Małopolsce. Wartości te nie mogą się jednak równać z potężnym upałem, jaki obejmuje Półwysep Arabski. Ten region w najbliższych dniach stanie się najcieplejszym miejscem na całej naszej planecie.

Prognozowana piekielna fala upałów na Bliskim Wschodzie, 22 czerwca 2024

Piekielny upał będzie długotrwały Bliski Wschód, temperatura 22 czerwca 2024

Już ostatniej doby notowano aż 51,1 st. C. w irańskim mieście Ahwaz. Temperatury oscylujące w pobliżu lub ponad 50 st. C. będą notowane w ciągu najbliższego tygodnia także szczególnie na obszarze Iraku, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu po Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar. Oczywiście należy podkreślić, że mówimy o temperaturach prognozowanych w cieniu na wysokości 2m w miejscach otwartych i przewiewnych, gdzie są dokonywane pomiary na stacjach zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Meteorologicznej. Takie temperatury w Polsce notujemy jedynie w pełnym słońcu oraz przy gruncie. W cieniu upał na tym poziomie jest obecnie niemożliwy.

Prognozowana piekielna fala upałów w rejonie Półwyspu Arabskiego, 23 czerwca 2024

Piekielna fala upałów Bliski Wschód, temperatura 23 czerwca 2024

Mimo, że upał w tym regionie Ziemi nie jest zjawiskiem wyjątkowym, to nie można twierdzić, że nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Dobrym odniesieniem będzie porównanie wartości maksymalnych temperatur do średnich wieloletnich, które w kolejnych dniach na tym obszarze będą miejscami aż o 8-15 st. C. powyżej normy. Anomalia temperatury będzie więc ekstremalna. W takich warunkach nie da się normalnie funkcjonować bez klimatyzacji, a tym bardziej pracować bez ryzyka udaru na zewnątrz. W wielu miejscach szczególnie w rejonach przestarzałej infrastruktury dojdzie do przerw w dostawie prądu i wody.

Prognozowana temperatura upalnego powietrza osiadającego nad Bliskim Wschodzie na wysokości 1,5 km, 24 czerwca 2024

Piekielna fala upałów na Bliskim Wschodzie, temperatura do 53 st. C. 24 czerwca 2024

Potencjał ekstremalnego upału wskazuje szczególnie temperatura masy powietrza napływającego i osiadającego pod inwersją na wysokości 1,5 km, gdzie ma osiągać około 32-38 st. C. Takie temperatury na tym poziomie w Polsce są niewyobrażalne. Nie ma co liczyć na ulgę i wytchnienie również w nocy, bo temperatury w wielu regionach nie spadną poniżej 30-32 st. C., a już przy 20 st. C. mówimy w Polsce o nocach tropikalnych. W centrach zabetonowanych miast będzie oczywiście znacznie cieplej.

Sprawdź też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wtargnie w region. Front z ochłodzeniem przerwie spiekotę w Polsce

Prognozowany upał w rejonie Półwyspu Arabskiego, 25 czerwca 2024

Ogromny upał Bliski Wschód, temperatura 25 czerwca 2024

Piekielna fala upałów w tym regionie Ziemi z temperaturami w pobliżu 50 st. C. w cieniu będzie długotrwała. Najnowsze prognozy wskazują w przeciągu najbliższego tygodnia praktycznie w każdym dniu temperaturę na tym poziomie. Z kolei w Polsce po przejściu frontu, w czwartek już bez upału w całym kraju, ale ponownie wróci w piątek, zwłaszcza do zachodnich, centralnych i południowych regionów. W następnych dniach może okresami powracać, ale jego zasięg będzie ograniczony do końca czerwca.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!