
Uderzy nagła wichura. Wiatr przekroczy 140 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na północ
Najbliższe dni przyniosą w Polsce znaczne ocieplenie związane z uaktywnieniem cyrkulacji strefowej atmosfery, ale nie wszędzie w Europie będziemy mieć łagodny przebieg pogody. Na osi silnego prądu strumieniowego rozwinie się głęboki cyklon, który ściągnie wichury wpływające na lotniska i żeglugę. Wiatr przekroczy na lądzie miejscami 140 km/h, a po zanim będzie mieć siłę huraganu.
Prognozowana wichura na zachód od Europy, 27 lutego 2025
Jednym z głównym czynników kształtujących warunki atmosferyczne w naszym regionie jest siła i położenie prądu strumieniowego. To kluczowy czynnik, który wpływa na dłuższe utrzymanie danego wzoru pogodowego. W kolejnych dniach będziemy odczuwać skutki ruszenia aktywnej cyrkulacji strefowej nad Atlantykiem. Nad jego akwenem będą się tworzyć cyklony ze strefami frontowymi niosącymi w głąb Europy łagodne masy powietrza i miejscami przelotne opady. Ryzyko uderzenia wichury obejmie tym razem regiony północne, zwłaszcza północno zachodnie kontynentu.
Prognozowany prąd strumieniowy ściągający cyklon z wichurą do północnej Europy, 27 lutego 2025
Potężny cyklon w osi wiru troposferycznego rozwinie się między 27-28 lutego, gdy ciśnienie w jego centrum spadnie do około 950 hPa, a następnie zacznie się wypełniać. Spowoduje wystąpienie bardzo silnego sztormu na wodach północnego Atlantyku, a uderzenie wichury z opadami przyniesie szczególnie w rejonie Islandii, gdzie wiatr miejscami przekroczy 100-140 km/h. Na otwartych wodach morskich, na zachód i południowy zachód od wskazanego regionu powieje znacznie mocniej bo miejscami powyżej 160-180 km/h.
Prognozowana wichura zbliżająca się do północnej Europy, 28 lutego 2025
Wskazany cyklon w omawianych dniach do początku marca będzie się przesuwał z zachodu na północy wschód w kierunku północnej Europy aż dotrze w rejon wybrzeża zachodniej Skandynawii. Wcześniej spowoduje wichury oraz miejscami śnieżyce w rejonie Islandii, ponadto później jego strefa frontowa z opadami śniegu dotrze również szczególnie do Norwegii, gdzie będzie atak zimy z zamieciami i zawiejami. Wichury jednak największe problemy przysporzą w rejonie Islandii oraz na wodach północnego Atlantyku. Wpłyną szczególnie na żeglugę oraz na połączenia lotnicze, gdyż część lotów do lub z tego regionu może być opóźniona bądź odwołana.
Prognozowane wichury w rejonie Europy, jakie mogą wystąpić według modelu GFS do 1 marca 2025
Z kolei w Polsce wpływ aktywnej cyrkulacji strefowej na Atlantyku przełoży się na adwekcję ciepłego powietrza z południa i zachodu. Czeka nas zdecydowane ocieplenie, które szczególnie nasili się w trakcie pierwszej dekady marca, gdy będziemy notować w wielu regionach po kilkanaście st. C. Ryzyko wichury w kolejnych dniach w naszym regionie nie będzie występować, jedynie okresami nieco silniej powieje miejscami, głównie w rejonach podgórskich i nad morzem, ponadto zdarzą się przelotne opady, ale nadal nie będzie ich niewiele.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ze śniegiem, czy ocieplenie? Jasne prognozy do marca
Źródło: DobraPogoda24.pl