
Uderzą silne wichury. Wiatr przekroczy 140 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy na południe
Po odsunięciu chłodnego frontu, w najbliższych dniach Polska dostanie się pod wpływ wyżu, który zapewni nam ustabilizowanie warunków atmosferycznych. Sytuacja nie będzie jednak spokojna w całej Europie, gdyż na obrzeżach pola wyżowego na południu podejdzie aktywny cyklon niesiony przez prąd strumieniowy. Przyniesie silne wichury i opady. Wiatr miejscami przekroczy nawet 140 km/h. Pośrednio żywioł wpłynie również na pogodę w naszym regionie.
Prognozowane wichury na południu Europy, 19 marca 2025
Już najbliższej doby niemal cała środkowa Europa znajdzie się w obszarze blokady cyklonalnej z powodu obecności wyżu, jednak na jego obrzeżach warunki pogodowe będą skrajne i dynamiczne. Na mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec pogłębiający się cyklon, który w osi prądu strumieniowego zbliży się w rejon południa kontynentu w pobliże Portugalii i Hiszpanii, gdzie w kolejnych dniach przyniesie silne załamanie pogody. Wystąpią ulewy i burze, ale także silne wichury, w tym uderzenia wiatru związane nie tylko z gradientem ciśnienia, ale także z konwekcją.
Prognozowany prąd strumieniowy ściągający cyklon z wichurami do południowej Europy, 19 marca 2025
Załamania pogody na tym obszarze w kilku falach spodziewamy się szczególnie między 18-21 marca, gdy najpierw zaznaczy się płytszy, ale dynamiczny mniejszy wypełniający się cyklon, a następnie uderzy główny cyklon atlantycki z nasuniętą osią prądu strumieniowego. Wówczas wiatr okresami szczególnie miejscami w rozwiniętej konwekcji może osiągnąć lub przekroczyć 80-140 km/h, a w partiach szczytowych gór model ICON prognozuje nawet powyżej 150 km/h. Żywioł będzie łamał drzewa i konary, które lokalnie mogą zatarasować drogi. W niektórych regionach będą możliwe również przerwy w dostawie prądu.
Prognozowane wichury w Europie na Półwyspie Iberyjskim, 20 marca 2025
Z powodu blokady cyklonalnej, omawiane układy ze strefami frontowymi niosącymi opady i miejscami wichury utkną w kolejnych dniach tygodnia na zachodzie i południowym zachodzie Europy, gdzie będą stopniowo się wypełniać w coraz bardziej rozproszonej formie, od szczególnie Hiszpanii i Portugalii przez Francję po Wyspy Brytyjskie i północne Włochy. Zjawiska najbardziej gwałtowne związane z wiatrem prognozujemy jednak głównie na Półwyspie Iberyjskim oraz miejscami na południu Francji, gdzie wichury wpłyną w rejonie wybrzeża na żeglugę, a w głębi lądu miejscami także na lotnictwo. Z tego powodu niektóre szczególnie połączenia lotnicze mogą być przełożone lub opóźnione. Miejcie to na uwadze, jeśli planujecie podróż do tych regionów Europy.
Sprawdź: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę
Prognozowane wichury w Europie, 21 marca 2025
Wskazany żywioł wpłynie pośrednio również na pogodę w Polsce, gdyż cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie w głąb środkowej Europy znacznie cieplejszą masę powietrza. Z tego powodu czeka nas wiosenne ocieplenie szczególnie w drugiej połowie tygodnia.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i śnieg, czy ciepła wiosna? Najnowsza prognoza
Źródło: DobraPogoda24.pl