
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i śnieg, czy ciepła wiosna? Najnowsza prognoza
Za nami tydzień, który po bardzo ciepłym początku, zakończył się ochłodzeniem niosącym do Polski miejscami śnieg i mróz. Pytacie, czy pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już całego marca, wskazuje na kontynuację niższych temperatur z nawrotami zimowej aury, a może wróci ciepła wiosna? Najnowsze prognozy nie pozostawiają wątpliwości i dają jednoznaczną odpowiedź.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 31 marca 2025
Początek nowego tygodnia będzie chłodny bo temperatura nigdzie w Polsce nie powinna przekroczyć 10 st. C., a będą regiony ze znacznie niższymi temperaturami, ponadto z powszechnym mrozem w nocy oraz o poranku szczególnie w rejonie wyżowych rozpogodzeń. Apogeum tego znacznego, ale krótkiego ochłodzenia spodziewamy się w okolicach wtorkowego poranka, gdy 18 marca, zwłaszcza nad południową połową kraju będzie zalegać główna masa zimnego powietrza arktycznego. Wystąpi wówczas miejscami dwucyfrowy mróz, zwłaszcza przy gruncie szczególnie w południowych regionach Polski, lokalnie także wcześniej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury zimnego powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 18 marca 2025
Zmian w kierunku ocieplenia spodziewamy się w trakcie drugiej połowy tygodnia, gdy temperatury będą systematycznie rosnąć, a przyjemnie ciepło na znacznym obszarze kraju zrobi się w okolicach kolejnego weekendu. Wówczas temperatury będą już systematycznie osiągać w wielu regionach Polski, co najmniej 10-17 st. C. Z powodu dość silnego ochłodzenia z początku tygodnia, na południowym wschodzie kraju w ujęciu całego tygodnia możemy mieć okres ujemnej anomalii temperatury, ale znacząco nie pogorszy średniej miesięcznej bo i tak będzie o 2-3 st. C. powyżej normy od początku marca. Wiele wskazuje, że na przełomie drugiej i trzeciej dekady marca wróci cieplejsza wiosna, która z krótkimi przerwami w niektórych regionach będzie już utrzymywać się do końca miesiąca.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia w Polsce i Europie do 23 marca 2025
Nadchodzący tydzień nie przyniesie wielu opadów, gdyż dostaniemy się pod wpływ mobilnego wyżu, który przejściowo zablokuje dostęp ośrodków niżowych z frontami do Polski. Wyjątkiem będzie najbliższa doba, gdy z północy na południe przejdzie chłodny front atmosferyczny niosący deszcz przechodzący w śnieg. Na froncie śnieżyce pojawią się szczególnie w południowej połowie kraju, ale nie tylko bo bardziej rozproszone i przelotne mogą wystąpić także w innych regionach. Miejscami krajobrazy zdołają się zabielić, a w niektórych regionach bardziej południowych może powstać niewielka pokrywa śnieżna, która jednak nie przyniesie trwalszego nawrotu zimy bo w kolejnych dniach temperatury wzrosną. Między 18-21 marca na ogół nie wystąpią opady w Polsce, ale miejscami wrócą między około 22-25 marca.
Sprawdź: Chłodny front ściągnie śnieżyce. Będzie nagły nawrót zimy. Wiemy, gdzie spadnie śnieg
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 31 marca 2025
Omawiany trend prognozy długoterminowej potwierdzają najnowsze wiązki prognoz numerycznych z przewidywaniem opadów i temperatury. Widać wyraźnie chłodny początek nowego tygodnia, a następnie okres stabilnej aury z rosnącą temperaturą do początku ostatniej dekady marca. Później po ustąpieniu wyżu wrócą miejscami przelotne opady w wyniku przejścia frontów i niżów, a tym samym pojawią się również wahania temperatur, ale nadal powinny się utrzymać wartości charakterystyczne dla termicznego przedwiośnia lub miejscami nawet wiosny.
Zobacz: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę
Źródło: DobraPogoda24.pl