Tysiące odbiorców w Polsce bez prądu. Ostatnie wichury w środę. Mamy najnowsze prognozy wiatru
Niż Antonia, który w Polsce przynosił 21 lutego 2022 wichury związane z orkanem Franklin odsuwa się znad Bałtyku i Łotwy na północny wschód Europy w kierunku Rosji. Za nami więc apogeum wichury. Wiatr w porywach na znacznym obszarze kraju osiągnął 70-90 km/h, a nad morzem oraz w górach miejscami powyżej 100 km/h. Najsilniej powiało na Śnieżce. Huraganowy wiatr osiągnął tutaj 180,1 km/h. W wyniku wichur aktualnie bez dostaw prądu pozostaje 82 tysiące 700 odbiorców. Strażacy do godziny 16:00 interweniowali ponad 4 tysiące razy. Jedna osoba została ranna. Ostatnia wichura wystąpi w środę 23 lutego 2022. Mamy dokładną prognozę godzinową wiatru. Sprawdźmy szczegóły.
Ostatnia wichura w lutym wystąpi w środę 23 lutego 2022. Na mapie prognoza porywów wiatru, do godziny 12:00
Orkan Franklin, to już 4 orkan od początku tego roku w Europie. Wszystkie głębokie niże przyniosły silne wichury w Polsce. W szczycie fali wiatru ponad 1,2 mln odbiorców nie miało prądu, ponadto zeszło aż 9 tornad. Niestety, nie obyło się bez licznych strat materialnych. Największe straty dotyczą zerwanych lub uszkodzonych dachów. Wstępne dane mówią o ponad 2,2 tys. uszkodzonych poszyciach dachowych na obszarze całego kraju podczas tych wichur.
Interwencje strażaków i brak prądu w Polsce. Stan na godzinę 16:00, 21 lutego 2022
#RaportRCB o skutkach silnego wiatru - stan na godz. 16.00 💨💡🚒 pic.twitter.com/nbslEKpKXo
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 21, 2022
Wichury w Polsce w czasie przejścia niżu Antonia. Zanotowane porywy wiatru, do godziny 17:00, 21 lutego 2022
Lokalnie nad samym morzem powiało silniej, miejscami do 101-104 km/h. Okres silnej cyrkulacji strefowej wpływającej na pogodę w Polsce dobiega końca. Ostatni dzień z silnym wiatrem w tym tygodniu czeka nas w najbliższą środę 23 lutego. W tym dniu wiatr w porywach może miejscami, zwłaszcza w centrum oraz na zachodzie, od wybrzeża po Dolny Śląsk i południową Małopolskę w porywach osiągnąć do 60-80 km/h. Silniej powieje na zachodnim wybrzeżu oraz lokalnie w górach. Wiatr będzie więc zdecydowanie słabszy od wcześniejszych wichur, ale pamiętajmy, że porywy od 70 km/h mogą już powodować pierwsze szkody. Co ciekawe, w nocy z wtorku na środę 22/23 lutego 2022 przez Polskę z zachodu na wschód, będzie wędrował front atmosferyczny, który nad ranem we wschodniej połowie kraju miejscami przyniesie opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg, szczególnie w rejonach podgórskich Śląska, Małopolski, Podkarpacia, a także miejscami na wschodzie i północnym wschodzie Polski.
Prognoza zasięgu opadów deszczu i śniegu w Polsce, 23 lutego 2022, godzina 08:00
Po przejściu frontu pojawi się obszar silnego wiatru, głównie w centrum i miejscami w zachodniej połowie kraju, ale będzie to już ostatnia słaba wichura w Polsce w czasie tej kończącej się aktywnej cyrkulacji strefowej. Doskonale to wskazuje prognoza zasięgu silnego prądu strumieniowego. Zgodnie z naszą prognozą długoterminową, widać wyraźnie, że zmieni się tor przemieszczania ośrodków niżowych. Rozbudowujący się wyż w kierunku Polski zablokuje przesuwanie się niżów na wschód Europy, a tym samym ośrodki niżowe zgodnie z kierunkiem prądu strumieniowego, będą się przesuwać znad Atlantyku na północny wschód m.in. w rejon Skandynawii.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 23 lutego 2022
Przygotowaliśmy bardzo dokładną prognozą godzinową ostatniej wichury w Polsce. Poniżej możecie zobaczyć godzina po godzinie, gdzie i kiedy wiatr będzie silny w środę 23.02.
Dokładna prognoza silnego wiatru w Polsce
W drugiej połowie tygodnia w kierunku Polski rozbuduje się wyż, a tym samym czeka nas poprawa pogody i jej ustabilizowanie. Zagrożenie wiatrowe zostanie definitywnie zakończone.
Prognozowane położenie wyżu w rejonie Polski, 27 lutego 2022
Nad krajem pojawią się obszary z rozpogodzeniami, a to w nocy, będzie sprzyjać spadkom temperatury. Pod koniec tygodnia na znacznym obszarze Polski w nocy wystąpi mróz. O tym więcej dowiecie się w naszych kolejnych prognozach pogody.
DobraPogoda24.pl