| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wichury w Polsce ustąpią i wróci mróz. Powiew wiosny w prognozach

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wichury w Polsce ustąpią i wróci mróz. Powiew wiosny w prognozach

Silna cyrkulacja strefowa przynosząca częste opady i silne wichury w Polsce osłabnie - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Wróci jednak w nocy coraz częstszy mróz na znacznym obszarze kraju. Będzie to związane ze zmianą kierunku napływu powietrza, ale za to pojawią się bardziej stabilne warunki pogodowe. Ponowny znaczny wzrost temperatury nastąpi na początku marca. Wiele na to wskazuje, że wtedy możemy oczekiwać szybkiego i trwalszego powiewu wiosny. Na termometrach zobaczymy kilkanaście stopni. Okresami będą występować opady, a nawet lokalne burze między chwilami z pogodniejszą aurą.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 20 lutego, do 7 marca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury, od 20 lutego, do 7 marca 2022

W najbliższym tygodniu na obszarze kraju na ogół temperatury maksymalne, będą najczęściej oscylować na poziomie 4-9 st. C. Chłodniej zrobi się w czasie przyszłego weekendu, gdy mróz w nocy pojawi się praktycznie niemal w całym kraju, a wcześniej w nocy będzie się ograniczał do określonych regionów. Z tego powodu średnia temperatura nadal będzie wyższa od normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii w Polsce i Europie za okres 21-26 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 26 lutego 2022

Czekającą nas temperaturę w nowym tygodniu bardzo dobrze oddaje prognoza anomalii adwekcji powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km. Na poniższej animacji widać zarówno okresy napływu cieplejszego, jak również chłodniejszego powietrza. Zwróćcie uwagę na zachodnią Europę pod koniec lutego. To powietrze na początku marca prawdodpobnie dotrze do Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury powietrza na wysokości 1,5 km w Europie, od 20, do 27 lutego 2022

Jeszcze w poniedziałek 21.02 oraz w środę 23.02 na zachodzie i północnym zachodzie Polski poczujemy silniejszy wiatr i będziemy mówić o wichurach, ale później zmieni się tor ośrodków niżowych nad Atlantykiem, gdyż ich przemieszczanie na wschód Europy, będzie blokowane przez wyż.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie do 2 marca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 2 marca 2022

Na powyższej mapie ciśnienia widać wyraźnie, że obszar wyżowy z południowego zachodu Europy ma sięgnąć Polski, a przez to centra płytszych układów niżowych będą na tyle daleko, aby nie przynosić od drugiej połowy nowego tygodnia zagrożenia wiatrowego. Mimo to, fronty atmosferyczne z nimi związane co jakiś czas będą się pojawiać nad Polską. Oznacza to, że nadal będą występować przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami krupy śnieżnej i lokalnie śniegu, zwłaszcza 21, 23 i 26 lutego, ale intensywność zjawisk i ich częstotliwość się zmniejszy. Na przełomie lutego i marca spodziewamy się okresu bardziej stabilnej pogody.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 27 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 27 lutego 2022

Trend długoterminowy doskonale jest widoczny na wiązkach wybranych dla poszczególnych miast. Wiązki górne przedstawiają prognozę prawdopodobieństwa temperatury, a dolne opadów.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury, do 8 marca 2022

Reasumując, po słabszej wichurze na początku tygodnia, w drugiej jego połowie pogoda będzie spokojniejsza, a pod koniec tygodnia pojawi się nieco bardziej odczuwalne ochłodzenie w nocy. W okolicach początku marca czeka nas prawdopodobny znaczny wzrost temperatury i powiew wiosny, ale jego skalę będziemy jeszcze weryfikować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!