| |
Zagrożenie!

Rośnie liczba ofiar po kolejnym silnym trzęsieniu ziemi w Meksyku

7 września Meksyk nawiedziło trzęsienie ziemi o sile około 8,1-8.4 stopni w skali Richtera (zobacz). Amerykański instytut US Geological Survey (USGS) poinformował wówczas, że epicentrum wstrząsu wystąpiło pod dnem Oceanu Spokojnego na głębokości 33 km i znajdowało się około 120 kilometrów od miasta Tres Picos w stanie Chiapas. W wyniku tego trzęsienia zginęło blisko 100 osób.

Mimo, że upłynęło już prawie 2 tygodnie, to mieszkańcy Meksyku nie mogą odetchnąć z ulgą. Wczoraj 19.09, w centrum kraju w stanie Puebla o godz. 20:14 (czasu polskiego) miało miejsce kolejne silne trzęsienie o magnitudzie 7,1 st.

Obszar dotknięty trzęsieniem ziemi. Mapa: USGS

Mapa trzęsienie ziemi w Meksyku

Najnowsze informacje agencyjne mówią o wciąż rosnącej liczbie ofiar. Obecnie podaje się, że zginęło co najmniej 230 osób, w tym 25 pod gruzami szkoły. Prezydent miasta Meksyk Miguel Angel Mancera poinformował, że zmobilizowano 50 tysięcy pracowników administracji do pomocy poszkodowanym przez wstrząsy.

Meksykańska agencja sejsmologiczna podaje, że przez kraj przechodzą wstrząsy wtórne. Najsilniejszy miał magnitudę 4,7. Szef meksykańskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych Luis Felipe Puete wezwał ludzi, by przygotowywali plecaki z najpotrzebniejszymi rzeczami. Najwięcej ofiar jest w stanie Morelos, gdzie życie straciło co najmniej 55 osób. W stolicy kraju, mieście Meksyk, jest co najmniej 120 zabitych, a w stanie Puebla - 32.

W 20-milionowej aglomeracji miasta Meksyk uszkodzone są setki domów, w wielu doszło do pożarów z powodu uszkodzenia instalacji gazowej. Zawaliło się blisko 50 budynków, w tym domy mieszkalne, a także szkoła, fabryka i supermarket.

W momencie wstrząsu tysiące spanikowanych ludzi wybiegły na ulice. Blisko 4 miliony są pozbawione prądu. W Meksyku pracę wstrzymało wiele biur i przedsiębiorstw, między innymi giełda. Prezydent Enrique Peńa Nieto zwołał posiedzenie Narodowego Komitetu do spraw Klęsk Żywiołowych.

Dokładnie 32 lata temu miasto Meksyk zostało w dużym stopniu zniszczone przez trzęsienie ziemi. Zginęło wówczas ponad 10 tysięcy ludzi. Każdego roku w rocznicę tego wydarzenia, 19 września, przeprowadzane są ćwiczenia na wypadek podobnego kataklizmu. Tak było i wczoraj.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał na Twiterze "Niech Bóg ma w swojej opiece mieszkańców Meksyku. Jesteśmy z wami. Nie zostawimy was samych".


Komentarze
Marcin Szerląg

Bardzo dziwny traw,zrzadzenie losu...Powtórka z dniem😮

20 wrzesień 2017 - 07:26
Odpowiedz