| |
Zagrożenie!
Duża aktywność sejsmiczna na Antarktydzie. W ciągu 3 miesięcy ziemia zadrżała 50 tysięcy razy!

Duża aktywność sejsmiczna na Antarktydzie. W ciągu 3 miesięcy ziemia zadrżała 50 tysięcy razy!

W tym roku na Antarktydzie notuje się wiele nietypowych anomalii pogodowych, ponadto ostatnie dane mówią również o dziwnie dużej aktywności sejsmicznej. W ciągu ostatnich 3 miesięcy na Antarktydzie zarejestrowano 50 tysięcy wstrząsów o różnej magnitudzie, zarówno niewielkiej, jak i dużej. Do tej pory nie byliśmy świadkami tak imponującego wzrostu aktywności sejsmicznej na tym najzimniejszym kontynencie na Ziemi. Dużą liczbę wstrząsów zarejestrowano przede wszystkim w Cieśninie Bransfield, gdzie znajduje się szeroki na 96 km kanał oceaniczny pomiędzy Szetlandami Południowymi, a Półwyspem Antarktycznym. W tym rejonie zanotowano duże trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,0.

Duża aktywność sejsmiczna na Antarktydzie. Naukowcy szukają wytłumaczenia

Duża aktywność sejsmiczna na Antarktydzie, częste wstrząsy, trzęsienia ziemi Szetlandy Południowe, Półwysep Antarktyczny

Według naukowców z Uniwersytetu w Chile ostatnie trzy miesiące na Antarktydzie były niezwykłe. Większość wstrząsów zarejestrowano we wrześniu, gdy w czasie jednego dnia ziemia drżała ponad 1000 razy! Wstrząsy stały się tak częste, że sama cieśnina, która kiedyś zwiększała swoją szerokość w tempie około 7-8 mm rocznie, teraz rozszerzyła się o 15 cm w ciągu roku! To 20 krotny wzrost, co z kolei sugeruje, że Szetlandy Południowe oddalają się coraz szybciej od Półwyspu Antarktycznego.

Położenie wulkanów w Cieśninie Bransfielda na Antarktydzie 

Trzęsienie ziemi na Antarktydzie coraz częstsze, jaka jest przyczyna dużej aktywności sejsmicznej

Jaka jest przyczyna wzrostu aktywności sejsmicznej na Antarktydzie?

Naukowcy nie potrafią obecnie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jest kilka sugestii opartych na poprzednich podobnych wydarzeniach. Mówi się o formującym podwodnym wulkanie, bo w Cieśninie Bransfield są wulkany i obszary wulkaniczne. Ponadto wiadomo, że wiele wulkanów jest zakopanych pod tysiącami metrów lodu na Antarktydzie, jest to więc generalnie obszar sejsmiczny. Niewykluczoną przyczyną jest także odrywanie się dużych gór lodowych. W tym czasie pojawiają się drobne lub silne wstrząsy, które są rejestrowane na sejsmografach na całym świecie.

Dobrapogoda24, Elobservador, ScienceDirect


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!