| |
Zagrożenie!
Trzęsienie ziemi w rejonie pogranicza Iranu i Iraku podniosło teren o 90 cm!

Trzęsienie ziemi w rejonie pogranicza Iranu i Iraku podniosło teren o 90 cm!

Z najnowszych badań wynika, że trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 st. w rejonie pogranicza Iranu i Iraku podniosło teren o 90 cm! Przypomnijmy, miało ono miejsce 12 listopada br. o godz. 19:18 czasu polskiego.

O wynikach pomiarów poinformowali badacze geologiczni z Japonii. Dane opierają o wskazania satelity Daichi-2. Naukowcy twierdzą, że grunt w centrum trzęsienia obniżył się o 20-30 cm, ale na pozostałym obszarze rozciągającym się w odległości 80 km na południe od epicentrum, podniósł się od około 10, do 90 cm.

Duże przemieszczenie w górę wykryto na południe i południowy-zachód od epicentrum Dane

Poziom terenu po trzęsieniu ziemi

Japończycy przekonują, że ich dane prawie pokrywają się z wynikami badaczy z US Geological Survey. Amerykańska agencja dodała, że fale sejsmiczne były wynikiem trzęsienia ziemi spowodowanym uskokiem wstecz, w którym warstwy skał zmieniają się pod pewnym kątem.

Hiroshi Yarai twierdzi, że grunt podniósł się o około 40 centymetrów w rejonie Sarpol-e Zahab na zachodzie Iranu, gdzie zawaliło się wiele budynków. Z aktualnych informacji wynika, że tegoroczne listopadowe trzęsienie ziemi w tym rejonie Ziemi spowodowało śmierć ponad 500 osób, a ponad 7 tys. zostało rannych.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!