| |
Zagrożenie!
Trzęsienie ziemi na pograniczu Iranu i Iraku zabiło setki osób (nocne zdjęcia satelitarne z porównaniem oświetlenia przed i po)

Trzęsienie ziemi na pograniczu Iranu i Iraku zabiło setki osób (nocne zdjęcia satelitarne z porównaniem oświetlenia przed i po)

Wczoraj 12.11 o godz. 19:18 czasu polskiego miało miejsce silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 st. w rejonie pogranicza Iranu i Iraku. Główne trzęsienie i liczne wstrząsy wtórne (nadal występują), były odczuwalne również w Turcji, Libanie i Izraelu.

Rejon wystąpienia epicentrum trzęsienia oraz obszar najbardziej nim dotknięty

Trzęsienie ziemi Iran Irak

Liczba osób śmiertelnych ciągle rośnie. Najnowszy bilans, to ponad 420! Ponadto pomocy udzielono ponad 7 tysiącom poszkodowanych. Ostateczna liczba śmiertelnych ofiar może być znacznie większa, bo ratownicy nadal próbują dotrzeć do obszarów, które zostały odcięte od świata.

"Media publikują zdjęcia, na których widać ludzi pod gruzami, zniszczone domy i samochody. Pod tymi zdjęciami pojawiają się kondolencje i wyrazy współczucia. Persowie w sposób powściągliwy wyrażają swój żal. Nie pierwszy raz zdarzyła się taka tragedia w Iranie. Ludzie zdają sobie sprawę, że mieszkając na terenie sejsmicznym muszą przyzwyczaić się do takich tragedii” - opowiadała na antenie Polskiego Radia mieszkająca w Teheranie tłumaczka Anna Marcinowska.

Trzęsienie ziemi pozbawiło wielu mieszkańców dachu nad głową oraz dostaw energii. Widać to na zdjęciach z satelity NASA SUOMI-Npp.

Pierwsze zdjęcie zostało wykonane 2 dni przed trzęsieniem

Trzęsienie ziemi Iran oświetlenie

Drugie zdjęcie zostało wykonane o godz. 00:09 czasu polskiego (13 listopada br.), czyli niespełna 5 godzin po trzęsieniu

Trzęsienie ziemi Iran Irak oświetlenie 2

Według irańskiego Czerwonego Półksiężyca ponad 70 tysięcy osób potrzebuje schronienia. Ze względu na niskie temperatury ludziom potrzebne są koce i śpiwory. Narodowa telewizja apeluje o oddawanie krwi. W Iranie najbardziej ucierpiała prowincja Kermanszah. Jej władze ogłosiły trzydniową żałobę.

W 2003 roku katastrofalne trzęsienie ziemi nawiedziło zabytkowe miasto Bam na południowym wschodzie Iranu. Zginęło w nim prawie 31 tysięcy ludzi!


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!