| |
Zagrożenie!
Tropikalne noce wracają do Polski. Będą problemy z zasypianiem. Wiemy, gdzie wystąpi to rzadkie zjawisko

Tropikalne noce wracają do Polski. Będą problemy z zasypianiem. Wiemy, gdzie wystąpi to rzadkie zjawisko

Zgodnie z prognozami do Polski wróciły upalne dni. Temperatura szczególnie od Kujaw przez Wielkopolskę, Pomorze Zachodnie, Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk po Opolszczyznę wzrosła już do 30-33 st. C. i to przy utrzymującej się umiarkowanej i wysokiej wilgotności powietrza. Po dusznym i parnym dniu najbliższe 2-3 noce w Polsce, zwłaszcza między 17-20 sierpnia nie przyniosą w wielu regionach wytchnienia, bo czekają nas tzw. tropikalne noce. Jest to zjawisko, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 st. C., a często jest powyżej tej wartości. W takich warunkach niezwykle ciężko zasnąć i wypocząć przed kolejnym dniem pracy.

Tropikalne noce wrócą do Polski. Prognozowany zasięg ciepłego powietrza w Europie i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km. Noc 17/18 sierpnia 2022

Tropikalne noce wracają do Polski, prognoza temperatury od 18, do 20 sierpnia 2022

Noce tropikalne szczególnie ciężko znieść w zabetonowanych miastach, gdy budynki w nocy po upalnym dniu wolno oddają ciepło. Otwarcie okien i wentylacja niewiele przynoszą wytchnienia szczególnie teraz gdy do Polski napływa ciepła i wilgotna masa powietrza. Również w nocy będziemy odczuwać duszność.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 17/18 sierpnia 2022

Tropikalne noce wracają do Polski, prognoza temperatury w nocy 17/18 sierpnia 2022

Najbliższa noc ze środy na czwartek 17/18.08 będzie tropikalna szczególnie w zachodniej Polsce, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz na Kujawach i na południu województwa zachodniopomorskiego.

Tropikalna noc w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna, 18/19 sierpnia 2022

Gdzie będą tropikalne noce w Polsce, prognoza temperatury w nocy 18/19 sierpnia 2022

Kolejna noc z czwartku na piątek 18/19.08 ma być tropikalna szczególnie na obszarze od Pomorza Gdańskiego przez centrum po miejscami Dolny Śląsk i Opolszczyznę.

Liczba nocy tropikalnych zanotowanych w Polsce, do 16 sierpnia 2022. Dane: IMGW-PIB

Rośnie liba nocy tropikalnych w Polsce, dane sierpień 2022

Noce tropikalne to nadal dość rzadkie zjawisko w Polsce, ale jego częstotliwość w tym wieku zaczyna rosnąć. W poprzednim wieku noce tropikalne były bardzo nieliczne i często nieznane w naszym kraju, co ma ewidentny związek ze zmianami klimatycznymi. Do tej pory w tym roku najwięcej nocy tropikalnych na stacjach synoptycznych zanotowano w Zielonej Górze, bo już 6. Co ciekawe, tropikalnych nocy nad morzem na środkowym wybrzeżu było już 4, czyli więcej niż na ogół cieplejszym południowym wschodzie kraju.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, noc 19/20 sierpnia 2022

Tropikalna noc w Polsce, prognoza temperatury noc 19/20 sierpnia 2022

Przed nocą weźcie prysznic, ale nie w chłodnej, tylko w letniej wodzie. Wtedy organizm najlepiej się schładza przy tej temperaturze i wilgotności powietrza. Śmiało możemy próbować zasnąć przy uchylonym oknie, choć początkowo szczególnie w nagrzanych blokowiskach nie będzie to łatwe. Zmianę warunków pogodowych przyniesie front burzowy z ulewami, jaki przejdzie przez Polskę między 19-20 sierpnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!