| |
Zagrożenie!
Burze i ulewy zepchną falę upałów. Groźne nawałnice możliwe w Polsce. Gradobicia w prognozach

Burze i ulewy zepchną falę upałów. Groźne nawałnice możliwe w Polsce. Gradobicia w prognozach

Do Polski w tym tygodniu dotarł okres gorącego i miejscami upalnego lata. Temperatura w najbliższych dniach, co najmniej do piątku 19.08 wzrośnie na przeważającym obszarze kraju nawet do 30-35 st. C. Niestety, utrzymująca się duża wilgotność powietrza sprawia, że bardzo trudno te dni znieść. Wystarczy chwila pracy na zewnątrz i jesteśmy niemal cali mokrzy. Ponownie miejscami rozwiną się przelotne opady deszczu i burze z gradem ale zjawisk będzie mniej. Zmiany czekają nas między 19-20 sierpnia, gdy do Polski z zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny stopniowo spychający falę upałów z zachodu na wschód i ostatecznie poza granice naszego kraju.

Silne burze w prognozach. Przewidywany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce, 20 sierpnia 2022

Burze i ulewy wyprą falę upałów z Polski, mapa opadów i burz 19-20 sierpnia 2022

Prognozy wskazują na możliwe w tym czasie silne burze, ulewy, a nawet nawałnice z gradem. Musimy bacznie się przyglądać kolejnym prognozom z porą ulokowania frontu atmosferycznego. Wcześniej upał zacznie się nasilać nie tylko w zachodniej i częściowo północnej Polsce, ale temperatury 30 st. C. i miejscami więcej przy wysokiej wilgotności powietrza będą możliwe również w głębi kraju.

Prognozowany upał w Polsce, 18 sierpnia 2022. Miejscami temperatura może być zawyżona o około 1-2 st. C.

Fala upałów a później burze i nawałnice w Polsce, mapa temperatury 18 sierpnia 2022

Przelotnych opadów i lokalnych burz w czwartek 18.08 będzie w Polsce niewiele. Być może pojawią się tylko miejscami, głównie na zachodzie i północnym zachodzie w drugiej połowie dnia. W piątek 19.08 również w Polsce będzie upalnie, ale szczególnie w drugiej połowie dnia zaczną się miejscami uaktywniać przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Miejscami burze mogą być silne i wystąpią głównie miejscami w zachodniej połowie kraju. Zjawiska będą jednak na ogół dość rozproszone.

Silny upał w Polsce. Prognoza temperatury, 19 sierpnia 2022

Silny upał w Polsce zakończą burze i ulewy, prognoza temperatury 19 sierpnia 2022

Miejscami przelotne opady deszczu i burze będą możliwe również w nocy z 19/20 sierpnia, zwłaszcza na południowym zachodzie, w centrum i na północy Polski. Falujący front ponownie zacznie przybierać na intensywności w sobotę 20.08 w trakcie dnia. Pojawiają się jednak rozbieżności, bo model GFS jeszcze prognozuje aktualnie umiarkowany upał przed frontem na wschodzie kraju, a ECMWF już tego upału nie wylicza, aczkolwiek ma być gorąco z temperaturą do 26-29 st. C., co również da sporą energię do rozwoju burz.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, 20 sierpnia 2022 do godziny 14:00

Po upale silne burze w Polsce, mapa opadów 20 sierpnia 2022

Ulokowanie strefy frontowej w tym dniu jest nadal wstępne i może ulec korektom. Nie zmienia to jednak faktu, że miejscami wystąpią silne burze i ulewne opady deszczu. Lokalnie będą możliwe także gradobicia i silny wiatr z nawałnicami. Warunki atmosferyczne będą dynamiczne i niebezpieczne. Musimy bacznie analizować najnowsze wyliczenia numeryczne i prognozy poszczególnych modeli, aby dokładnie stwierdzić, gdzie i kiedy ryzyko burz i ulew będzie największe.

Wstępnie prognozowany zasięg ulewy i burz w Polsce, do godziny 17:00, 20 sierpnia 2022

Fala upałów w Polsce dobiegnie końca, przejdą burze i ulewy, 19-20 sierpnia 2022

Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco o najnowszych prognozach. Bądźcie czujni i śledźcie kolejne prognozy dotyczące zakończenie fali upałów i przejścia frontu z burzami i ulewami. Gorące i upalne dni po tej fali upałów jeszcze w sierpniu powinny wrócić do Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!