| |
Zagrożenie!
Tragiczny bilans wichury i orkanu w Polsce. Ofiary śmiertelne i masowe braki prądu. Nowe wichury w prognozach

Tragiczny bilans wichury i orkanu w Polsce. Ofiary śmiertelne i masowe braki prądu. Nowe wichury w prognozach

Wichury i orkan Eunice związany z niżem Zeynep spowodował w Polsce liczne zniszczenia i masowe przerwy w dostawie prądu. Wiatr na znacznym obszarze Polski w porywach osiągnął 100-130 km/h. Silniej powiało w Sudetach. Wichury w fazie apogeum pozbawiły dostaw energii elektrycznej ponad 1 mln 144 tysięcy odbiorców. Niestety, mamy 4 ofiary śmiertelne i co najmniej 6 osób rannych. W prognozach pojawiają się nowe wichury. Sprawdźmy szczegóły i zobaczmy, kiedy wreszcie silne wichury ustąpią.

Kolejne wichury w prognozach. Przewidywane porywy wiatru w Polsce 21 lutego 2022

Tragiczny bilans wichury i orkanu Eunice w Polsce, nowe wichury w prognozach, 21 lutego 2022

Bilans orkanu Eunice w Polsce

Bilans wichury i orkanu Eunice w Polsce jest fatalny - dwie ofiary śmiertelne, cztery osoby ranne i ponad milion 144 tysiące odbiorców bez prądu - tak wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostateczna liczba interwencji strażaków nie jest jeszcze znana, ale wieczorem przekraczała 23 tysiące. Najwięcej gospodarstw bez prądu było w województwach wielkopolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim.

Masowy brak prądu w Polsce, dane Energa do godziny 20:00, 19 lutego 2022

Masowe przerwy w dostawie prądu, wichury i orkan Eunice w Polsce, 19 lutego 2022, gdzie nie ma prądu

Utrudnienia nadal występują w ruchu kolejowym i lotniczym. 281 pociągów ma opóźnienia, a 64 kursy zostały odwołane. Ruch kolejowy został wstrzymany na 30 odcinkach. Z powodu silnego wiatru na wszystkich lotniskach w kraju samoloty miały problem z lądowaniem. Z tego powodu loty były opóźnione lub przekierowane. Apogeum wichury jest już za nami. Orkan Eunice odsunął się od Polski i wiatr zgodnie z prognozami wieczorem uspokoił się w całym kraju.

Maksymalne porywy wiatru zanotowane w Polsce w czasie przejścia wichury i orkanu Eunice. Dane: IMGW / Ogimet, 19 lutego 2022

Wichury i orkan Eunice w Polsce, zanotowane porywy wiatru 19 lutego 2022

Silniej powiało na Wybrzeżu. Na stacji w miejscowości Dziwnów wiatr rozpędził się do 128,1 km/h, a w Darłowie do 122,4 km/h. Co ciekawe, jako jedni z pierwszych w Polsce ostrzegliśmy naszych czytelników przed wichurami, bo już z 9-11 dniowym wyprzedzeniem przed wystąpieniem 2 i 3 orkanu w tym roku. Nasze prognozy sprawdziły się więc co do joty. Jak się okazuje, silne wichury dla turbin wiatrowych również nie są wskazane. Poniżej skutki wichury w Wielkopolsce. Jedna z turbin uległa zniszczeniu w miejscowości Przyłęk koło Nowego Tomyśla.

Nowe wichury w prognozach

W najbliższych dniach w Polsce znowu okresami wiatr zacznie się nasilać, ale nie będą to wichury w takiej skali jak te w minionych dniach. W niedzielę 20 lutego silniej powieje okresami na południu Polski szczególnie w rejonach podgórskich oraz w Małopolsce.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 20 lutego 2022

Nowe wichury w prognozach, silny wiatr w Polsce, mapa wiatru 20 lutego 2022

W poniedziałek 21.02 znowu silny wiatr uaktywni się szczególnie na wybrzeżu oraz w co najmniej całej północno zachodniej połowie Polski. Wiatr w porywach miejscami może osiągać do 70-90 km/h, nad samym morzem lokalnie więcej. Silniejszy wiatr jest również prognozowany w środę 23.02, ale nie będzie to już wichura w takiej skali jak w przypadku minionych orkanów. Okresami silniejszy wiatr będzie ograniczony do kilku regionów w Polsce, zwłaszcza nad morzem.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 23 lutego 2022

Czy wichury wrócą do Polski, prognoza wiatru 23 lutego 2022

Już jutro w najnowszej prognozie długoterminowej podamy więcej szczegółów. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!