| |
Zagrożenie!
Niszczące wichury wrócą do Polski. Silna cyrkulacja strefowa nie osłabnie. Mamy najnowsze prognozy wiatru

Niszczące wichury wrócą do Polski. Silna cyrkulacja strefowa nie osłabnie. Mamy najnowsze prognozy wiatru

Z wielkim niepokojem zaczynamy śledzić kolejne prognozy zwiastujące możliwy powrót niszczących wichur do Polski. Silna cyrkulacja strefowa z bardzo aktywnym prądem strumieniowym nadal będzie sprzyjać tworzeniu się głębokich ośrodków niskiego ciśnienia. Jeśli ich trajektoria znajdzie się w pobliżu naszego kraju, to ponownie musimy się liczyć z uderzeniem wichury, z wiatrem miejscami osiągającym lub przekraczającym 100 km/h. Najnowsze prognozy wiatru zaczynają sygnalizować nową niebezpieczną wichurę, jaka może przejść przez nasz kraj w lutym 2022. Sprawdźmy aktualne mapy wiatru i zobaczmy, kiedy silny wiatr ponownie pojawi się w Polsce.

Niszczące wichury wrócą do Polski. Wstępnie prognozowany wiatr 17 lutego 2022 (+/- 2 dni)

Niszczące wichury wrócą w lutym 2022 do Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h, najnowsze prognozy wiatru

Niestety, silna cyrkulacja strefowa nadal jest prognozowana, a to oznacza, że ponownie co jakiś czas Polska będzie się znajdować w zasięgu frontów atmosferycznych związanych z ośrodkami niżowymi. Jeżeli niż będzie głęboki i jego trajektoria zostanie skierowana w pobliże naszego regionu Europy, to ponownie musimy się spodziewać wystąpienia bardzo silnego wiatru o sile wichury, a w górach huraganu.

Prognoza indeksu AO i NAO na dalszą część lutego 2022 wskazuje utrzymanie silnej cyrkulacji strefowej

Wichury w lutym 2022 wrócą do Polski. Prognoza wiatru wskazuje możliwą wichurę około 17-19 lutego 2022

Powyższe prognozy Oscylacji Północnoatlantyckiej i Oscylacji Arktycznej na kolejne dni lutego podtrzymują wartości dodatnie, a to oznacza, że do Polski najczęściej będzie napływać łagodna masa powietrza. Anomalia temperatury zazwyczaj będzie dodatnia. Mogą się również zdarzyć incydenty zimowe, w tym opady śniegu i chwilowy powrót mrozu, ale o prawdziwej zimie na nizinach możemy zapomnieć, gdyż będą przeważać temperatury dodatnie. Taka sytuacja sprzyja jednak ryzyku formowania się głębokich ośrodków niżowych na Atlantyku.

Ryzyko wichury na północy Polski, 11 lutego 2022

Ryzyko wichury w Polsce, prognoza wiatru 11 lutego 2022

Ostatni przykład dotyczy bomby niżowej związanej z niżem Sarai. Pozostałości po tym ośrodku niżowym dotrą w rejon Polski 11 lutego 2022. Niż przyniesie opady śniegu, krupy śnieżnej i miejscami deszczu ze śniegiem, głównie miejscami na północy Polski. Zmieniły się jednak prognozy wiatru. Poprzednie wyliczenia wskazywały brak ryzyka wichury, a najnowsze wyliczenia modelu ECMWF i ICON wskazują, że wiatr w rejonie przelotnych opadów konwekcyjnych może w porywach osiągnąć do 75-100 km/h. Wygląda więc na to, że pozostałości po głębokim niżu mogą spowodować wichurę. Aktualnie inaczej prognozuje model GFS, ale raczej jego przewidywania są błędne, gdyż przesuwa niż bardziej na północ.

Prognozowana obecność i siła prądu strumieniowego nad Europą, druga połowa lutego 2022

Silny wiatr i wichury znowu w lutym 2022 wystąpią w Polsce. Silna cyrkulacja strefowa i prąd strumieniowy będzie sprzyjać ryzyku wichury i orkanu

Na naszą uwagę zasługuje druga połowa lutego. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na powstanie potężnego prądu strumieniowego na kontraście temperatury pomiędzy Arktyką i niższymi szerokościami geograficznymi. Jego położenie w prognozach jeszcze będzie ulegać zmianie, ale ważny jest sygnał bardzo silnego prądu. Da on impuls do powstania kolejnego potężnego niżu. Obecnie ten niż zaczynają sygnalizować oba główne modele pogodowe, aczkolwiek z innym terminem podejścia. 

Wstępnie prognozowany potężny niż mogący wywołać niszczącą wichurę i być może europejski orkan, 17 lutego 2022. Model ECMWF

Potężny niż spowoduje wichurę w lutym 2022 w Polsce, możliwa wichura około 17 lutego

Model amerykański GFS także przewiduje ryzyko powstania takiego niżu, jednak obecnie wichurę opóźnia o około 2 dni. Termin jest wstępny i jeszcze z pewnością ulegnie korektom, ale liczy się tutaj przede wszystkim powtarzalność prognoz, czyli kolejnego ryzyka możliwej wichury lub orkanu w Europie w drugiej połowie lutego.

Wstępnie prognozowana wichura w Europie, 19 lutego 2022. Model GFS

Prognoza wichury w Polsce, luty 2022 przyniesie kolejny orkan w Europie

Podane powyżej terminy wichury nie traktujmy obecnie jako wiążące, gdyż to może się jeszcze zmienić, przesunąć o kilka dni. Mimo, że do omawianego terminu jest jeszcze wiele dni, to ważna jest powtarzalność prognoz, w tym pewny trend utrzymania cyrkulacji strefowej. W ten sam sposób z ponad tygodniowym wyprzedzeniem przewidzieliśmy wichurę związaną z potężnym niżem Nadia. Miejmy nadzieję, że tym razem prognozy ulegną zmianie. Sytuację monitorujemy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Czyli z prawdziwej zimy w lutym już raczej nic nie wyjdzie poza górami?

08 luty 2022 - 11:24
Odpowiedz
Konrad

W 3 dekadzie lutego dojdzie do blokady i napływu zdecydowanie chłodnego powietrza. Być może także pierwsza dekada marca przyniesie sporo zimowych akcentów. Ogólnodostępne modele już na dniach powinny zacząć zauważać te zmiany. Jest duża szansa na osłabienie troposferycznego wiru polarnego u wybrzeży Kanady w okolicy 20 lutego, co w konsekwencji doprowadzi do podwyższenia ciśnienia na północy Atlantyku i wypchnięcia niżów w kierunku Skandynawii i Rosji.

08 luty 2022 - 11:47
Odpowiedz