| |
Zagrożenie!
Ratownicy TOPR będą przeszukiwać północną ścianę Giewontu

Ratownicy TOPR będą przeszukiwać północną ścianę Giewontu

5 ofiar (4 po stronie polskiej i 1 po słowackiej) oraz 157 osób rannych, to aktualny bilans wczorajszej 22.08 tragicznej burzy w Tatrach. Niewykluczone, że wszystkiego jeszcze nie wiemy, bowiem ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego planują przeszukanie północnej ściany Giewontu, zwłaszcza, że właściciele pensjonatów i hoteli zgłosili aż 16 osób, które nie wróciły na miejsce zakwaterowania. Z tych osób udało się zlokalizować 7, pozostałe 9 jest nadal poszukiwanych.

Tragedia burza Giewont

Krzysztof Długopolski z TOPR-u powiedział, że akcja jest uzależniona od pogody, gdyż na popołudnie zapowiadane są burze (mapa prawdopodobieństwa). -"Jeżeli na to pogoda pozwoli, musimy przekroczyć północną stronę Giewontu. Nie jest wykluczone, że mógł ktoś przy tym uderzeniu spaść. Będziemy to sprawdzać. W tej chwili nie możemy użyć śmigłowca, ale jak tylko się to zmieni to od razu działamy i musimy przepatrzeć północną ścianę Giewontu, bo, tak jak mówię, po tym uderzeniu pioruna, ludzie się rozlecieli we wszystkich kierunkach" - wyjaśnił. Szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont jest nieczynny do odwołania.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że podczas wczorajszej akcji w Tatrach służby zadziałały sprawnie. Müller w Sygnałach Dnia podkreślił, że służbom należą się podziękowania za sprawną reakcję. -"Przede wszystkim, na początku, należy wyrazić ogromne wyrazy współczucia wobec rodzin, które straciły swoich bliskich w tej tragedii. Służby zadziałały sprawnie, na tyle ile można w takiej trudnej sytuacji zareagować. Pan premier Morawiecki na miejscu uczestniczył w odprawie sztabu kryzysowego. W związku z tym wydaje się, że wszystko zadziałało dobrze. Natomiast nie zmienia to faktu, że takie sytuacje nagłe pogodowe są bardzo trudne dla służb i należy im podziękować za to, że tak sprawnie zareagowały" - wyjaśnił.

Przypomnijmy, burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ogłosił na terenie miasta trzydniową żałobę. Będzie ona trwać od dziś do 25 sierpnia. Na znak żałoby przed Urzędem Miasta Zakopane zostaną wywieszone i opuszczone do połowy masztu flagi państwowe i miejskie. W czwartek wieczorem w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odprawiono Mszę św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!