| |
Zagrożenie!
Tragedia w Tatrach. Kilka osób nie żyje, ponad 100 rannych po uderzeniu pioruna!

Tragedia w Tatrach. Kilka osób nie żyje, ponad 100 rannych po uderzeniu pioruna!

W godzinach popołudniowych znad Słowacji wkroczyła burza nad Tatry. Zaskoczyła ona licznych turystów przemierzających górskie szlaki. Niestety, kilka osób nie żyje, kilkanaście jest rannych po burzy w różnych rejonach Tatr. Trwają akcje ratownicze - poinformował naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Burza tatry ofiary Giewont

Ofiary burzy, to m.in. turyści wchodzący na Giewont. Informację będziemy aktualizować...

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu 2 ostatnich godzin

Burza Tatry ofiary

Godz. 15:05 Jak powiedziała Kinga Czerwińska, zastępca rzecznika prasowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na miejsce wysłane zostały trzy śmigłowce. Są to "Ratownik Szósty" z Krakowa, "Ratownik Piąty" z Kielc oraz "Ratownik Dziesiąty" z Sanoka. Maszyny wraz z załogami są w drodze na miejsce zdarzenia.

Z kolei Tygodnik Podhalański podaje, że akcja ratunkowa trwa między innymi na Giewoncie. Tam poszkodowanych jest pięciu turystów, wśród nich dziecko.

Godz. 15:20 Poza rejonem Giewontu do porażenia turystów doszło m.in. na Polanie Kondratowej. Niestety, reanimowany na Giewoncie 12 letni chłopiec zmarł.

Godz. 15:45 Trzy zastępy strażaków jadą wesprzeć działania TOPR w okolicach Giewontu - powiedział IAR kapitan Bogusław Szydło z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Do akcji jadą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu tatrzańskiego.

Godz. 16:10 Do tej pory potwierdzono 3 ofiary śmiertelne i wielu poszkodowanych po przejściu burzy przez Tatry. O godz. 17:30 w Zakopanem zbierze się sztab kryzysowy - poinformowała za pośrednictwem Twittera, Joanna Paździo, rzecznik wojewody małopolskiego. W górach trwa akcja ratunkowa z udziałem kilku śmigłowców.

Godz. 16:25 Kinga Czerwińska, zastępca rzecznika prasowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowała, że ranne zostały co najmniej 22 osoby. Pierwsze, najlżej ranne, trafiły do szpitala w Zakopanem. Akcja ratownicza trwa w kilku miejscach Tatr - między innymi w okolicach Giewontu. Tam piorun raził kilkanaście osób.

W akcji w okolicach Giewontu działania TOPR wspierają trzy zastępy strażaków - poinformował kapitan Bogusław Szydło z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. To jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu tatrzańskiego. Pomagają w transporcie i udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W akcji biorą udział także cztery śmigłowce ratunkowe - jeden TOPR-u oraz trzy maszyny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: z Krakowa, Kielc i Sanoka. Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do Zakopanego udał się wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Tam, w Starostwie Powiatowym, około godziny 17:30 rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego.

Godz. 16:45 Jak informuje Horska Zachranna Sluzba, pioruny uderzały również po słowackiej stronie zachodnich Tatr w rejonie Banówki i Pachoła. W wyniku porażenia jedna osoba zmarła, a cztery zostały ranne.

Godz. 17:20 Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia wszystkim dotkniętych przez burzę w Tatrach. -"Potworna burza w Tatrach. Zakopiańczycy mówią, że od kilkudziesięciu lat nie było takich wyładowań atmosferycznych nad górami" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że wielu turystów zostało poszkodowanych.

W związku z trudną sytuacją w Tatrach jeszcze dziś premier Mateusz Morawiecki uda się na południe Polski - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Na polecenie szefa rządu do Zakopanego udał się tam wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W zakopiańskim Starostwie Powiatowym, około godziny 17:30 rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Według relacji świadków, z którymi rozmawiał Tygodnik Podhalański, gwałtowna burza rozpoczęła się o 13:30. Trwała około godziny. Piorun uderzył między innymi w Halę Kondratową, a na Giewoncie w łańcuch, którego trzymało się około 20 osób.

Godz. 17:33 O godzinie 19:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych. Po Mszy św. odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu w tych samych intencjach.

Godz. 17:36 Zakopiańska policja apeluje do kierowców, aby jeśli nie muszą, nie jechali do Kuźnic, by nie utrudniać akcji ratunkowej. Do Kuźnic zwożone są osoby ranne. Stamtąd transportowane są do szpitala. Ciężko rannych transportują śmigłowce do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu.

W związku z tragedią w Tatrach, odwołane zostały wszystkie dzisiejsze wydarzenia organizowane w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zaplanowaną na godzinę 17:00 Galę Jubileuszową 100-lecia Związku Podhalan zastąpiła modlitwa za poszkodowanych i oddanie czci pamięci tragicznie zmarłych turystów.

Godz. 17:49 INFOLINIA DLA RODZIN OSÓB POSZKODOWANYCH PODCZAS BURZY W TATRACH 18 201 71 00

Godz. 17:53 Burza w Tatrach nie kwalifikowała się do wydania ostrzeżeń - informuje IMGW

Godz. 17:56 Cztery osoby zginęły (wśród ofiar 2 dzieci), a ponad 30 zostało rannych w wyniku burzy, która przeszła nad Tatrami - poinformowała rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Kinga Czerwińska. Akcja ratownicza trwa nadal w kilku miejscach Tatr.

Godz. 18:20 Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher złożyła wyrazy współczucia rodzinom ofiar tragedii w Tatrach. -"Usłyszałam właśnie o tragedii w Tatrach. Wyrazy ogromnego współczucia dla rodzin ofiar. Poszkodowanym życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia"- napisała ambasador USA na Twitterze.

Godz. 18:33 Czeski turysta zginął, a dwie osoby zostały ranne podczas burzy w słowackiej części Tatr Zachodnich. Na Słowacji piorun uderzył w dwoje czeskich turystów na szczycie Banówki. Mężczyzna spadł w przepaść i zginął, a kobieta została ranna w nogę. W rejonie szczytu Pachola piorun trafił słowackiego turystę, który stracił przytomność. Rannym udzielili pomocy ratownicy słowackiej Horskiej Slużby.

Godz. 18:36 Wojewoda małopolski Piotr Ćwik po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Zakopanem, poinformował, że 2 dzieci i 2 osoby dorosłe zginęły w trakcie gwałtownej burzy, która przeszła przez Tatry. Akcja ratunkowa nadal trwa, a osoby poszkodowane są płynnie transportowane do szpitali. Najlżej poszkodowani - 89 osób - trafili do szpitala w Zakopanem, pozostali do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Krakowie. Nie ma danych o liczbie osób w stanie ciężkim. Wojewoda poinformował, że około 21.00 do Zakopanego przybędzie premier Morawiecki.

Godz. 19:00 Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik zapewnia, że akcja ratownicza w Tatrach będzie kontynuowana w celu zabezpieczenia wszystkich poszkodowanych. Na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego Ćwik wyjaśniał, że wciąż nie ma pewności, czy wszyscy, którzy byli dziś na szlakach, są bezpieczni.

Godz. 19:10 Rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo poinformowała, że akcją ratunkową kieruje TOPR. Uczestniczą w niej cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 13 karetek, 22 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 87 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i Straż Parku. Działania wspiera Policja, Straż Graniczna i Straż Miejska. W Starostwie Powiatowym w Zakopanem została uruchomiona infolinia o poszkodowanych. Można dzwonić pod numery: 18 201 71 00 i 18 202 39 14. Wsparcie psychologiczne dla potrzebujących jest udzielane w szpitalu w Zakopanem oraz pod numerami infolinii.

Godz. 20:21 Premier Mateusz Morawiecki dotarł na posiedzenie sztabu kryzysowego w Zakopanem. Sztab obraduje w związku z tragedią w Tatrach, gdzie po przejściu burzy zginęły cztery osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. W Tatrach nadal trwa akcja ratunkowa.

Godz. 20:24 Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska przekazała kondolencje rodzinom ofiar burzy, która przeszła nad Tatrami. W TVP Info zaapelowała o solidarność i powagę w obliczu tej tragedii.

Godz. 20:40 Ponad 100 osób zostało poszkodowanych w wyniku burzy, która przeszła nad Tatrami - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Godz. 20:57 Zostało opublikowane nagranie z nadejściem tragicznej burzy nad Tatry. 

Godz. 21:11 Premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Zakopanem, poinformował, że wśród poszkodowanych są także osoby z ciężkimi obrażeniami, poparzeniami i urazami czaszki. Mówił, że służby ratunkowe zadziałały szybko i robiły, co mogły, by szybko nieść pomoc ludziom, których na szlakach zaskoczyła burza. Przez całą noc w pogotowiu będą wszystkie obecne na miejscu służby.

Godz. 21:59 W związku z tragiczną burzą, która przeszła nad Tatrami burmistrz Zakopanego Leszek Dorula ogłosił na terenie miasta trzydniową żałobę. Będzie ona trwać dniach 23 - 25 sierpnia. -"Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, proszę także mieszkańców o modlitwę w ich intencji"- przekazał w komunikacie burmistrz Zakopanego. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!