| |
Zagrożenie!
616 tornad zanotowano w 2017 roku w Europie

616 tornad zanotowano w 2017 roku w Europie

Rok 2017 już dawno za nami, dlatego po wcześniejszym podsumowaniu dotyczącym temperatury, możemy go również podsumować pod względem ekstremalnych zjawisk związanych z tornadami, nazywanymi także trąbami powietrznymi.

Informacje na ich temat znajdziemy w Bazie Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych ESWD, uaktualnianej przez pasjonatów meteorologii z całej Europy. Dzięki raportom zawierającym materiały w formie relacji świadków uzupełnionych o zdjęcia i filmy, powstaje wiarygodne źródło danych, dające nam odpowiedź na kluczowe pytania dotyczące zmienności i intensywności zjawisk w stosunku do zachodzących zmian klimatycznych. Obecnie trudno wysunąć na podstawie tych danych jednoznaczne wnioski, ale klimatolodzy twierdzą, że zjawisk tego typu w przyszłości prawdopodobnie nie będzie więcej, ale te które powstaną, będą coraz częściej mieć większą siłę i natężenie. Krótko mówiąc – zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do częstszego występowania silnych zjawisk atmosferycznych.

Tornada w Europie

W minionym roku na obszarze Europy zarejestrowano 616 tornad, z których 20 miało miejsce w Polsce. Dodajmy, że znaczną część z nich stanowią trąby wodne.

Tornada w Europie 2017 rok

Na mapie zaznaczono również gustnada - tzw. tornada szkwałowe. Jedno takie zjawisko wystąpiło na Pomorzu Zachodnim. W sumie wszystkich wspomnianych zjawisk na terenie Europy było 623.

Warto przy tej okazji przypomnieć nasze wcześniejsze artykuły z tornadem na Pomorzu Zachodnim oraz z trąbą powietrzną widoczną z pokładu samolotu podchodzącego do lądowania w Austrii.

Tornada w Polsce zarejestrowane w 2017 roku

Tornada w polsce 2017 rok

Najwięcej ekstremalnych zjawisk zanotowano tradycyjnie we Włoszech oraz w regionach sąsiednich, gdzie znajduje się europejskie centrum burzowe. Wynika to z faktu częstej obecności niestabilnej masy powietrza nad Półwyspem Apenińskim, gdzie napływa latem duża ilość ciepła i wilgoci znad Morza Śródziemnego. Następnie w rejonie Alp, Adriatyku i Apeninów ze względu na czynnik orograficzny występują najbardziej korzystne warunki atmosferyczne do powstawania licznych i silnych burz. Niektóre obszary północno-zachodniej Słowenii, Włoch, Chorwacji i Czarnogóry mają ponad 200 dni z burzami w roku!

Pamiętajmy, że baza ESWD jest otwarta. Umożliwia ona dodawanie raportów, a także sprawdzenie czy w danym obszarze w określonym czasie występowały groźne zjawiska. Zachęcamy do jej tworzenia.


Komentarze
gracjan

Tornado

20 maj 2021 - 13:32
Odpowiedz