| |
Zagrożenie!
Silne tornada szalały w Teksasie w USA. Sezon wiosenny burz może być wyjątkowy

Silne tornada szalały w Teksasie w USA. Sezon wiosenny burz może być wyjątkowy

Początek sezonu tornad w USA jest niezwykle imponujący. Pogoda w miniony weekend 13-14.03 przyniosła silne tornada szalały w stanie Teksas. Z powodu burz z ulewnym deszczem i gradem odwołano część lotów. Na styku zimnego powietrza z północy i ciepłego z południa doszło do powstania tornad, które zagroziły setkom mieszkańców USA. Tylko w sobotę 13.03 zanotowano na północy Teksasu co najmniej 7 tornad. Lej powietrza uszkodził wiele budynków w rejonie Happy w Teksasie. Zniszczeniu uległa infrastruktura energetyczna, a także jedna z wież telefonii komórkowej. Doniesienia o tornadach i gradobiciach napłynęły również z Panhandle City w hrabstwie Carson. Co najmniej 2 tornada zarejestrowano na południe od miasta Amarillo. Najsilniejsze tornado zostało sklasyfikowane jako EF2, czyli towarzyszył mu wiatr o prędkości ponad 180 km/h. Na szczęście nie ma informacji o rannych i ofiarach. Niestety, to dopiero początek silnego sezonu tornad w USA.

Silne tornado klinowe w rejonie miasta Happy, 13 marca 2021. Foto: TT Aschueth

Silne tornada w USA, zdjęcia i nagrania 13-14 marca 2021

Przed ryzykiem tornad w USA ostrzegały służby meteorologiczne

Front burzowy niosący silne burze z gradem i ulewnym deszczem, a także lokalnie z tornadami w Teksasie doskonale było widać na zdjęciach satelitarnych.

Na południe w rejonie miejscowości Canyon w Teksasie, można było zaobserwować tzw. bliźniacze tornado, z których jedno było zdecydowanie silniejsze.

Wszystko na to wskazuje, że tegoroczny sezon tornad w USA, zwłaszcza wiosną będzie wyjątkowo. Wszystko przez zaburzenie oscylacji południowej (trwa silna faza La Nina). Na miejscu w NOAA NSSL w Oklahomie prowadzi badania dr Mateusz Taszarek.

DobraPogoda24, NWS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!