| |
Zagrożenie!
Padł rekord temperatury na zachodzie Polski. Upał w czerwcu wyśrubował piekielny żar. Rekord przetrwał tylko 3 lata

Padł rekord temperatury na zachodzie Polski. Upał w czerwcu wyśrubował piekielny żar. Rekord przetrwał tylko 3 lata

Nie dość, że upał pojawił się w Polsce, w co wątpiło wiele osób, gdy już tydzień temu go zapowiadaliśmy, to od razu jest ekstremalny. Z tego powodu często pojawiały się w naszych prognozach zapowiedzi o zbliżaniu piekielnego upału. Właśnie padły nowe lokalne rekordy temperatur maksymalnych dla czerwca w Polsce. Ten fakt notujemy w Słubicach i prawdopodobnie w Gorzowie Wielkopolskim. Wygląda jednak na to, że nie padł krajowy absolutny rekord temperatury, a było bardzo blisko.

Nowe lokalne rekordy temperatury maksymalnej dla czerwca

Padł rekord temperatury maksymalnej dla czerwca w Słubicach, upał został pobity po zaledwie 3 latach, 19 czerwca 2022

Temperatura o godzinie 15:00 na stacji w Słubicach osiągnęła 37,8 st. C. i do wyrównania krajowego rekordu brakowało wtedy zaledwie 0,5 st. C. Poprzedni rekord był notowany na tej stacji zaledwie 3 lata temu, gdy było 37,6 st. C. Przytoczone dzisiejsze dane ze stacji IMGW w Słubicach to pomiar godzinowy, a więc niewykluczone, że ostateczna temperatura maksymalna będzie nieco wyższa o czym dowiemy się z depeszy synoptycznej. Nie wygląda jednak na to, aby rekord krajowy został pobity, bo na pomiarze o godzinie 16:00 już widnieje 37 st. C., co jest oznaką nadciągającego frontu i stopniowo rosnącego zachmurzenia miejscami na zachodzie. Polski rekord temperatury maksymalnej dla czerwca wynosi 38,3 st. C. i był notowany 26 czerwca 2019 roku w miejscowości Ceber na Dolnym Śląsku.

Nowy rekord temperatury maksymalnej w czerwcu w Słubicach. Dane IMGW, godzina UTC

Rekordowy upał w Polsce, nowy rekord w Słubicach 19 czerwca 2022

Prognozę temperatury dobrze oszacował niemiecki model ICON, który dla Ziemi Lubuskiej od 2-3 dni potwierdzał maksymalnie do 38 punktowo 39 st. C.

Poprawnie prognozowany nowy rekord temperatury maksymalnej przez model ICON. Wizualizacja Meteomodel, 19 czerwca 2022

Rekordowa temperatura w Polsce w czerwcu, nowy rekord w Słubicach, 19 czerwca 2022

Co ciekawe, tak jak prognozowaliśmy, w dniu olbrzymiego upału na zachodzie Polski, między wybrzeżem a Ziemią Lubuską powstał gigantyczny kontrast termiczny. O godzinie 15:00 różnica temperatury między Słubicami i Łebą wynosiła aż 22,1 st. C.

Olbrzymi kontrast temperatury w Polsce. Ponad 22 stopnie różnicy o godzinie 15:00, 19 czerwca 2022

Rekord temperatury w Polsce i olbrzymi kontrast, 19 czerwca 2022

Niewykluczone, że lokalny nowy rekord czerwca padł lub został wyrównany na stacji IMGW w Gorzowie Wielkopolskim. O godzinie 15:00 zanotowano 36,4 st. C. Również w tym przypadku mówimy o maksymalnej wartości godzinowej, dlatego ostateczna temperatura może być wyższa. Aktualny rekord w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 36,5 st. C. i również jest z 2019 roku. Wpis będzie aktualizowany o ostateczne dane wraz ze spływem danych.

Aktualizacja godzina 20:45 - W Słubicach ostatecznie zanotowano 38,3 st. C., a więc został wyrównany polski rekord temperatury maksymalnej dla czerwca. Jest to również nowy rekord lokalny w czerwcu w Słubicach wyższy od poprzedniego o 0,7 st. C. Nowy lokalny rekord, tak jak się spodziewaliśmy został ustanowiony również w Gorzowie Wielkopolskim. Zanotowano tutaj ostatecznie 37 st. C. i jest to wyższa wartość w czerwcu od poprzedniej o 0,5 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!