| |
Zagrożenie!
To będzie noc z siarczystym mrozem w Polsce. Temperatura spadnie do -20 stopni. Mapa temperatury potwierdza

To będzie noc z siarczystym mrozem w Polsce. Temperatura spadnie do -20 stopni. Mapa temperatury potwierdza

Zgodnie z prognozami przed nami krótka fala siarczystego mrozu w Polsce. W nocy z 23/24 stycznia 2022 temperatura miejscami może spaść nawet do -20 stopni C., zwłaszcza przy gruncie, ale nie tylko. Temperatura z godziny na godzinę będzie spadać. Najniższe wartości zanotujemy w poniedziałek 24.01 nad ranem na wschodzie i południu, od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę, Podkarpacie i Górny Śląsk. Temperatura na tym obszarze spadnie do około -21/-8 st. C. Punktowo przy gruncie spadek temperatury może być większy w przypadku powstania i utrzymanie się większych rozpogodzeń szczególnie na południu Małopolski.

Satelitarne zdjęcie kompozytowe z naniesionym zasięgiem powietrza arktycznego nad Polską o godzinie 16:00, 23 stycznia 2022. Dane: Eumetsat

W nocy 23/24 stycznia 2022 silny mróz w Polsce. Temperatura spadnie do -20 stopni. Sprawdzamy aktualne mapy temperatur

Obszar przejaśnień i rozpogodzeń widoczny nad Podlasiem i Mazowszem w nocy powinien się rozszerzyć na południe i południowym wschód Polski, dlatego właśnie tutaj mróz będzie największy. Adwekcję zimnego powietrza do Polski potwierdzają również prognozy z trajektorią wsteczną. Na mapie widać wyraźnie, że powietrze w dolnej troposferze napłynęło wprost z Arktyki.

Prognoza trajektorii napływającego powietrza do Warszawy, 23 stycznia 2022

Silny mróz w nocy 23/24 stycznia 2022 w Polsce. Prognoza temperatury

Czynnikiem kluczowym jest wielkość zachmurzenia. Jeśli zdołają się dłużej utrzymać nocne przejaśnienia i rozpogodzenia, to temperatura minimalna może być zbliżona do wyliczeń modelu GEM.

Silny dwucyfrowy mróz przewidywany w Polsce, noc 23/24 stycznia 2022

Prognoza temperatury w Polsce, silny mróz, noc 23/24 stycznia 2022

Model ECMWF z kolei zasięg silnego mrozu ogranicza jednak bardziej w kierunku wschodnim i południowym Polski, ale również według tych wyliczeń należy się spodziewać wartości dwucyfrowych.

Prognoza mrozu w Polsce, noc 23/24 stycznia 2022. Model ECMWF

Prognoza mrozu w Polsce, noc 23/24 stycznia 2022

Zwróćmy uwagę również na prognozowany kontrast temperatury między zachodnią, a wschodnią i południową Polskę. Na zachodzie w obszarze ciepłego frontu atmosferycznego temperatura ma być dodatnia. Różnica temperatury między najchłodniejszym i najcieplejszym miejscem w nocy sięgnie kilkunastu stopni C., co nie zdarza się często. Kontrast temperatury widoczny jest także na prognozie anomalii.

Przewidywana anomalia temperatury w Polsce i Europie, noc 23/24 stycznia 2022.

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, noc 23/24 stycznia 2022

Silnego mrozu spodziewamy się także w poniedziałek 24.01 wieczorem oraz w pierwszej części nocy na wtorek 24/25 stycznia 2022 na południowym wschodzie Polski. Również wtedy mróz będzie dwucyfrowy. Wcześniej sprawdźcie najnowszą pogodę długoterminową sięgającą już pierwszej dekady lutego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!