| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fatalne prognozy dla Polski. Zima będzie walczyć z odwilżą

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fatalne prognozy dla Polski. Zima będzie walczyć z odwilżą

Prognozy nas nie zawiodły, bo zgodnie z zapowiedzią w drugiej połowie stycznia powróciła zima, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca przełomu stycznia i lutego 2022, niestety na ogół przewiduje fatalne warunki atmosferyczne. Przejściowo wkroczy do zachodniej Polski silniejsza odwilż, która będzie spychać zimę na wschód i południowy wschód kraju. Pojawi się więcej opadów, w tym również deszczu. Znowu nasili się wiatr i będzie możliwa wichura, przejdą także śnieżyce lub ulewy w zależności od zasięgu masy powietrza. Burze miejscami mogą ponownie wystąpić. Krótko mówiąc - pogoda nie da nam dłuższej chwili wytchnienia.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 23 stycznia, do 7 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, od 23 stycznia, do 7 lutego 2022

Początek tygodnia z silniejszym mrozem zapowiada się na południowym wschodzie Polski, a później cieplejsze masy powietrza zaczną się wdzierać z zachodu na wschód i południowy wschód kraju. Pokrywa śnieżna w ciągu dnia od zachodu kraju zacznie topnieć, ale wiele wskazuje na to, że w całym kraju zima nie ustąpi w nowym tygodniu nie ustąpi. Na pewno utrzyma się w górach, a także co najmniej miejscami na wschodzie i południu. 

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 24-29 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury do 29 stycznia 2022

Mimo spodziewanego wdzierania się cieplejszych mas powietrza do Polski, nad krajem utrzyma się wyraźny podział na cieplejsze zachodnie i północne dzielnice kraju oraz chłodniejsze południowo wschodnie. Oddaje to bardzo dobrze powyższa mapa anomalii.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie, do 1 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 1 lutego 2022

Polska w kolejnych dniach na przełomie stycznia i lutego, będzie pozostawać na skraju wyżu i wpływu obszaru niskiego ciśnienia znad Skandynawii nad który będą wkraczać ośrodki niżowego znad Atlantyku. Układy niżowe wraz ze strefami atmosferycznymi co jakiś czas wpłyną bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Wraz ze wzrostem temperatury pojawią się również opady deszczu, ale spodziewane są także strefy frontowe z zaciąganym chłodniejszym powietrzem. Wówczas ponownie wystąpią opady śniegu, zwłaszcza w chłodniejszym sektorze powietrza nad wschodnią Polską. Dynamiczna zmienna pogoda na znacznym obszarze jest ponownie spodziewana, od 25-27 stycznia ze szczególnym wskazaniem na okres między 29 stycznia i 2 lutego. Zalecamy, aby śledzić prognozy na bieżąco.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce do 30 stycznia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, suma opadów w Polsce do 30 stycznia 2022

Przed nami więc dynamiczne warunki pogodowe na przeważającym obszarze kraju. Mimo spodziewanej przejściowo dodatniej temperatury w ciągu dnia i topniejącej pokrywy śnieżnej, zima co najmniej na wschodzie i południu nadal ma szansę się utrzymywać, bo w prognozach długoterminowych na przemian będą możliwe również okresy ze spływem zimniejszego powietrza i możliwymi ponownie opadami śniegu. Dobrze ten trend pogodowy przedstawia prognoza adwekcji powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognoza temperatury powietrza i jego adwekcji do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, od 23, do 30 stycznia 2022

Warunki pogodowe nie dadzą nam więc dłuższego stabilnego okresu. Aura nadal będzie zmienna i wymagająca ciągłego monitorowania atmosfery, zwłaszcza, że około 27 stycznia ponownie przez Polskę może przejść wichura.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Omawiany trend pogodowy bardzo dobrze przedstawiają wiązki modeli długoterminowych. Początkowo ma być silny mróz na wschodzie i południowym wschodzie Polski, później od zachodu wkroczy cieplejsze powietrze i temperatura wzrośnie szczególnie w zachodniej połowie kraju. We wschodniej połowie temperatura często będzie przez zero, a to oznacza, że zima będzie się utrzymywać mimo możliwej odwilży i czasami docierających opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i początkowo opadów marznących, zwłaszcza, że w tej części kraju będą również możliwe nawroty opadów śniegu. Niewykluczone, że w pierwszej dekadzie lutego pojawi się ponownie większe ochłodzenie, ale aktualnie jest za wcześnie na potwierdzenie tej prognozy.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury, od 23 stycznia, do 8 lutego 2022

Podsumowując, przed nami bardzo zmienna pogoda z odwilżą i brakiem zimy w zachodniej połowie kraju poza górami i walka o utrzymanie zimy we wschodniej połowie Polski. Aura znowu może być niebezpieczna, bo w trakcie nowego tygodnia pojawi się sporo opadów, w tym deszczu, miejscami marznącego i śniegu. Możliwa jest również wichura oraz burza.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Sebastian

Dziękuje za artykuł. Bardzo dynamicznie zapowiadają się najbliższe dni...doceniam państwa prace i czekam z niecierpliwością na następne wpisy. Pozdrawiam serdecznie.

23 styczeń 2022 - 21:24
Odpowiedz