| |
Zagrożenie!
To będzie noc z przymrozkami. Temperatura w Polsce spadnie do -4 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

To będzie noc z przymrozkami. Temperatura w Polsce spadnie do -4 stopni. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Początek września w Polsce wraz z napływem chłodnego powietrza i dominacją wyżu w czasie nocnej radiacji przynosi lokalne przymrozki. Nie inaczej będzie najbliższej nocy 6/7 września 2022, gdy temperatura przy gruncie ponownie miejscami, głównie na wschodzie i północnym wschodzie kraju może spaść do około -4/0 st. C. Sprawdźmy, gdzie noc będzie najchłodniejsza i kiedy przymrozki w Polsce ustąpią.

Zasięg chłodnego powietrza w Polsce widoczny na kompozytowym zdjęciu satelitarnym Eumetsat o godzinie 17:45, 6 września 2022

Przymrozki w Polsce nadal mozliwe, prognoza temperatury w nocy 6/7 września 2022

Na powyższym zdjęciu odcieniem koloru różowego i fioletowego jest naniesiony zasięg napływającego powietrza arktycznego i polarnego-kontynentalnego nad Polskę. Kluczowa jest również wielkość zachmurzenia, gdyż temperatura po zachodzie słońca najbardziej przy adwekcji chłodnego powietrza będzie spadać w rejonach rozpogodzeń, gdzie pojawi się silna radiacja. O potencjale możliwych przymrozków świadczą poprzednie noce, gdy temperatury przy gruncie miejscami spadły do -4/-1 st. C.

Temperatury minimalne zanotowane w Polsce przy gruncie, 6 września 2022 nad ranem

Gdzie są przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 6-7 września 2022

Poprzednia noc najchłodniejsza była ponownie na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Na obszarze między Podlasiem, północną Lubelszczyzną i wschodnim Mazowszem temperatura przy gruncie spadła do -3/-1 st. C. Prognozy na kolejne dwie noce wskazują, że we wschodniej Polsce utrzyma się adwekcja chłodnego powietrza docierającego z Arktyki i Rosji przez Skandynawię.

Prognozowana trajektoria wsteczna masy powietrza napływającego do Polski na przykładzie Warszawy, noc 6/7 września 2022

Przymrozki w Polsce, kiedy ustąpią, wrzesień 2022

Zanim do Polski dotrą zmiany w pogodzie związane z uaktywnieniem cyrkulacji strefowej, to jeszcze dwie najbliższe noce przyniosą miejscami przymrozki. W nocy z wtorku na środę 06/07.09, temperatura przy gruncie do około -4/0 st. C. spadnie na obszarze Podlasia, Mazur, wschodniego, centralnego i północnego Mazowsza oraz Lubelszczyzny.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 7 września 2022 nad ranem

Prognoza przymrozków w Polsce, noc 6/7 września 2022

Kolejna noc ze środy na czwartek 07/08.09 również przyniesie miejscami przymrozki na wschodzie i północnym wschodzie Polski, głównie od Podlasia przez wschodnie Mazowsze po Lubelszczyznę, gdzie temperatura może przy gruncie spaść do -3/0 st. C.

Prognozowana temperatura przy gruncie w Polsce, 8 września 2022 nad ranem

Noce z przymrozkami w Polsce, prognoza temperatury 8 września 2022

To będzie ostatnia noc z możliwymi przymrozkami w Polsce w najbliższych dniach, gdyż po ruszeniu cyrkulacji strefowej i wzroście zachmurzenia i pojawieniu się opadów deszczu zacznie również napływać łagodniejsze powietrze atlantyckie. Noc z czwartku na piątek 08/09.09 zapowiada się już bez przymrozków w całej Polsce, ale będzie wtedy wędrował przez kraj z zachodu na wschód i północny wschód front atmosferyczny z opadami deszczu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!