| |
Zagrożenie!
To będzie mroźna noc w Polsce. Możliwa temperatura poniżej -15 stopni. Wiemy, gdzie mróz największy

To będzie mroźna noc w Polsce. Możliwa temperatura poniżej -15 stopni. Wiemy, gdzie mróz największy

Do Polski wróciło krótkotrwałe ochłodzenie. Mróz w nocy 12/13 lutego 2022 obejmie praktycznie cały kraj. Temperatura miejscami na południu spadnie w kotlinach nawet do -16/-13 stopni C. Spadkowi temperatury będzie sprzyjać obecność wyżu, słaby wiatr i osiadanie chłodnego powietrza arktycznego w lokalnych zastoiskach chłodu. Najnowsze dokładne mapy temperatury zdradzają, gdzie mróz w nocy będzie największy. To będzie jedna z najchłodniejszych nocy tegorocznego lutego w Polsce.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne wskazuje obecność powietrza arktycznego nad Polską. Dane: Eumetsat, godzina 17:00, 12 lutego 2022

Mroźna noc 12/13 lutego 2022 w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15 stopni. Najnowsze mapy temperatury

Odcienie koloru pomarańczowego na południu Polski potwierdzają obecność suchszych warstw powietrza w troposferze, a to ograniczy ryzyko powstawania chmur. Pogodna noc, będzie więc sprzyjać spadkom temperatury w rejonach mocniejszej radiacji.

Prognozowany mróz w Polsce, noc 12/13 lutego 2022

Mróz w Polsce, prognoza temperatury w nocy 12/13 lutego 2022, mapa pogodowa

Najniższej temperatury spodziewamy się miejscami, głównie w woj. podkarpackim, małopolskim oraz częściowo w świętokrzyskim i lokalnie w śląskim. Na tym obszarze temperatura spadnie do -11/-5 st. C., a lokalnie w kotlinach, zwłaszcza w powiecie bieszczadzkim, leskim, gorlickim, nowosądeckim, nowotarskim i tatrzańskim, temperatura może spaść do około -16/-13 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce w czasie mroźnej nocy 12/13 lutego 2022

Mroźna noc w Polsce, 12/13 lutego 2022, prognoza temperatury

O potencjale możliwego mrozu świadczą pomiary temperatury zanotowanej przy gruncie poprzedniej nocy, gdy powietrze arktyczne zaczęło się dopiero wlewać do Polski w czasie postępujących przejaśnień i rozpogodzeń. Temperatura w Suwałkach spadła do -11 st. C.

Mróz zanotowany w Polsce przy gruncie, 12 lutego 2022

Mróz w Polsce, zanotowane temperatury 12 lutego 2022

Mróz dwucyfrowy najbliższej nocy 12/13.02 stanie się więc faktem miejscami na południu Polski. Nad ranem lokalnie może być ograniczany, bo zacznie wtedy wzrastać prędkość wiatru.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 12 lutego 2022

Powietrze arktyczne w Polsce, gdzie mróz w nocy 12/13 lutego 2022 będzie największy, prognoza temperatury

Ustępujące powietrze arktyczne pozostanie z nami jeszcze w niedzielę 13.02 oraz miejscami w nocy na poniedziałek 13/14.02, gdy słabszy mróz ponownie spodziewany jest szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce. W nowym tygodniu temperatury znowu wzrosną wraz z powrotem opadów i ruszeniem silnej cyrkulacji strefowej, ale z ryzykiem kolejnej wichury. Więcej szczegółów podamy jutro w najnowszej prognozie długoterminowej, która już teraz możemy uprzedzić, będzie zapowiadać utrzymanie znacznej dodatniej anomalii temperatury.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!