| |
Zagrożenie!
Anomalia temperatury szokuje. Luty w Polsce będzie wyjątkowo ciepły. Zostanie pobity rekord?

Anomalia temperatury szokuje. Luty w Polsce będzie wyjątkowo ciepły. Zostanie pobity rekord?

Tegoroczny luty w Polsce może zaskoczyć wyjątkowo wysoką anomalią temperatury, a to oznacza, że o powrocie prawdziwej zimy poza górami możemy zapomnieć, co jest zgodne z naszymi prognozami długoterminowymi. Za nami wyjątkowo ciepła pierwsza dekada miesiąca. Anomalia temperatury w skali całego kraju jest o blisko 3,8 st. C. wyższa od najnowszej normy wieloletniej. Wszystko na to wskazuje, że w kolejnych dniach nadal możemy oczekiwać temperatury znacznie wyższych od normy. Mamy więc duże prawdopodobieństwo zapisania się tego miesiąca jako wyjątkowo ciepłego lub ekstremalnie ciepłego, ale czy rekord absolutny średniej temperatury zostanie pobity?

Wyjątkowo ciepły luty w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, między 14-20 lutego 2022. Model ECMWF

Wyjątkowo ciepły luty 2022 w Polsce. Anomalia temperatury szokuje, czy będzie nowy rekord temperatury

Najnowsze prognozy temperatury, które jutro będziemy potwierdzać w prognozie długoterminowej wskazują, że po krótkim obecnym ochłodzeniu, w kolejnym tygodniu temperatury znacznie wzrosną. Miejscami będą przekraczać 10 st. C., a lokalnie na południu około czwartku 17 lutego w czasie wichury mogą wzrosnąć nawet do około 13-15 st. C.

Ciepły luty w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 17 lutego 2022

Ciepły luty 2022 w Polsce, zimy nie będzie, prognoza temperatury 17 lutego 2022

Pierwsza dekada lutego zamknęła się w Polsce z imponującą anomalią temperatury blisko 3,8 st. C. powyżej normy z lat 1991-2020. Mówimy o średniej w skali całego kraju, bo miejscami na zachodzie, południowym zachodzie i północnym wschodzie, temperatura o ponad 4 st. C., lokalnie 4,4 st. C. jest wyższa od normy wieloletniej.

Wysoka anomalia temperatury w Polsce zanotowana do 11 lutego 2022. Wizualizacja meteomodel

Luty 2022 w Polsce idzie na rekord anomalii temperatury, mapy temperatury

Jeśli oprzemy się o najnowsze wydania prognoz długoterminowych według modelu ECMWF, to do końca lutego należy oczekiwać przeważnie temperatur znacznie powyżej normy, aczkolwiek krótkie okresy chłodniejsze mogą się oczywiście zdarzyć. Przeważać mają jednak dni cieplejsze napędzane przez silną cyrkulację strefową.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie między 21-27 lutego 2022

Temperatura w lutym 2022 w Polsce będzie wyjątkowo wysoka, czy zostanie pobity rekord anomalii, mapy temperatury

Nasuwa się pytanie z jaką anomalią ostatecznie zapisze się luty 2022 w Polsce. Pewne jest, że będzie to miesiąc ciepły lub ekstremalnie ciepły w ujęciu średniej temperatury. Nie mówimy więc o pobiciu absolutnej maksymalnej temperatury krajowej, która obecnie w lutym wynosi 22,1 st. C. Rekord ten został zanotowany w Makowie Podhalańskim w ubiegłym roku. Jeśli chodzi o rekordową średnią temperaturę za cały luty, to większość rekordów pochodzi z roku 1990. Wtedy w ujęciu całej Polski zanotowaliśmy najcieplejszy luty w historii pomiarów.

Zanotowane anomalie temperatury w lutym w Polsce od 1781 roku. Najcieplejszy luty pochodzi z 1990 roku. Anomalia temperatury o 5,67 st. C. była wyższa od normy z lat 1981-2010. Wizualizacja meteomodel

Wyjątkowo ciepły początek lutego 2022 w Polsce. Czy zostanie pobity nowy rekord

Jeśli tegoroczny luty miałby pobić najcieplejszy luty w historii pomiarów, to pozostałe dni miesiąca w większości powinny przynosić średnią dobową temperaturę na poziomie co najmniej 5-6 st. C. O ile pobicie rekordu krajowego nie jest pewne, to ustanowienie nowych lokalnych rekordów średniej temperatury wydaje się realne. Przykładowo, w Warszawie aktualnie średnia najwyższa temperatura w lutym wynosi 5,1 st. C., a w Rzeszowie 5 st. C. Oba rekordy pochodzą z roku 1990. We Wrocławiu rekord wynosi aż 5,9 st. C. i pochodzi z 2020 roku. Sytuację będziemy śledzić i informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ewa

Super artykuł. Trzymamy kciuki za ciepły luty!

12 luty 2022 - 16:44
Odpowiedz