| |
Zagrożenie!
W tym roku woda w Bałtyku nagrzewa się znacznie szybciej. Na początku czerwca o 4 st. C. przekracza normę!

W tym roku woda w Bałtyku nagrzewa się znacznie szybciej. Na początku czerwca o 4 st. C. przekracza normę!

Rekordowo ciepły kwiecień, a także najcieplejszy maj od 1889 roku w Polsce ma również wpływ na temperaturę Morza Bałtyckiego. Akwen ten w tym roku nagrzewa się wyjątkowo szybko. Zupełnie inaczej było rok temu, gdy w drugiej dekadzie maja temperatura maksymalna wody powierzchniowej sięgała zaledwie 9-11 st. C., co oznaczało, że Bałtyk nagrzewał się najwolniej od co najmniej 7 lat!

Tymczasem w tym roku początek czerwca był ciepły nie tylko w Polsce, ale także np. w południowej Szwecji, gdzie notowano temperatury przekraczające 30 st. C! 

Anomalia temperatury wody powierzchniowej w Bałtyku. 4 czerwca br.

Anomalia temperatury Bałtyk

Wszystko to sprawiło, że temperatura wody powierzchniowej w Bałtyku o tej porze roku o 4 st. C. przekracza normę wieloletnią. Niestety, jak na złość na sporym obszarze polskiego wybrzeża występuje dość wąski pas chłodnej wody, co ma związek ze zjawiskiem upwellingu, czyli w wyniku wiatru docierania chłodnej wody z głębszych warstw do powierzchni morza.

Prognozowana temperatura wody powierzchniowej w Bałtyku o godz. 16:00, 5 czerwca br.

Prognoza temperatury Bałtyk

Pocieszeniem dla plażowiczów jest Zatoka Pucka i Zalew Wiślany, gdzie temperatura wody przekraczała 20 st. C! Tak było np. 2 czerwca.

Temperatura Bałtyk 2018

Dane: dmi.dk, ocean.univ.gda


Komentarze
Ben Wwa

Właśnie wróciłem z Helsinek. Przy odrobinie determinacji kąpiel w morzu jest tam już w tych dniach możliwa (i niektórzy to robili). Jednak tam chyba nie ma upwellingu, a woda łatwiej niż na naszym wybrzeżu nagrzewa się w licznych zatoczkach, często chronionych przez wysepki od (zimnych) prądów z otwartego morza. Podczas mojego (kilkudniowego) pobytu słońce tam świeciło non-stop na niemal bezchmurnym niebie, i nieźle prażyło, temperatura w cieniu dochodziła w najcieplejszym dniu do 28°C. Ocieplenie klimatu w Skandynawii jest może jeszcze bardziej spektakularne niż w Polsce. >>> Jestem pytany, czy tegoroczny maj był najcieplejszym w Warszawie w dziejach obserwacji. Odpowiedź nie jest łatwa, bo ma on konkurenta o bardzo zbliżonej temperaturze; maj 2018 roku zajął miejsce albo pierwsze, albo drugie w rankingu najcieplejszych w stolicy. Powrócę do tej kwestii po dokonaniu dokładniejszej analizy danych.

05 czerwiec 2018 - 09:39
Odpowiedz
Editor

Mam tylko jedno pytanie. Kiedy się wreszcie ochłodzi na południu Polski? Kiedy można mieć w ogóle jakąś nadzieję że skończy się ten koszmar trwający od kwietnia?

05 czerwiec 2018 - 18:34
Odpowiedz