| |
Zagrożenie!
Temperatura w Polsce będzie szokować. Zrobi się zimno i wrócimy do kurtek. Anomalia robi wrażenie

Temperatura w Polsce będzie szokować. Zrobi się zimno i wrócimy do kurtek. Anomalia robi wrażenie

Nie mamy dobrych informacji dla miłośników wysokich letnich temperatur. Przed nami spore ochłodzenie, jakie przypadnie w Polsce szczególnie między 28-30 maja. Temperatura załamie się i będzie chłodno, jak na końcówkę maja. Anomalia średniej temperatury dobowej będzie znacznie poniżej normy klimatycznej, ale zachmurzenie na ogół uchroni nas przed przymrozkami, aczkolwiek miejscami temperatura w nocy spadnie do kilku st. C. Wszystko przez adwekcję chłodnego powietrza polarnego morskiego. Pocieszeniem będą miejscami przelotne opady deszczu, które zaczną poprawiać sytuację związaną z powszechną suszą rolniczą w wielu regionach kraju.

Silne ochłodzenie w Polsce pod koniec maja. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 28 maja 2022

Duże ochłodzenie pod koniec maja 2022 w Polsce, temperatura będzie szokować

Po przejściu opadów i lokalnych burz związanych z chłodnym frontem atmosferycznym, a następnie po wystąpieniu wichury na północy Polski, do naszego kraju szerokim strumieniem napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Szczególnie chłodny okres czeka nas między 28-30 maja, gdy temperatura w ciągu dnia będzie dość niska. Na ogół nie przekroczy 20 st. C., a powszechnie wzrośnie do około 10-18 st. C. Miejscami trzeba będzie więc wrócić do cieplejszych kurtek nie tylko na północy Polski, ale również w centrum i na południu. Napływające w tym okresie wilgotne powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w wielu rejonach Polski spowoduje występowanie zmiennego zachmurzenia z licznymi przelotnymi opadami deszczu, lokalnie drobnego gradu oraz dość silnymi porywami wiatru z kierunków zachodnich, a także lokalnymi rozproszonymi burzami. Temperatura odczuwalna, będzie więc niższa od wskazań termometrów.

Silne ochłodzenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 28 maja 2022

Duże ochłodzenie w Polsce, prognoza temperatury 28 maja 2022

Ostatnie dni maja popsują statystykę tego miesiąca pod względem termicznym. Do końca drugiej dekady, anomalia temperatury w skali kraju była dodatnia i sięgała prawie 1 st. C. powyżej normy klimatycznej, jedynie miejscami na północy i północnym wschodzie była w normie lub nieznacznie poniżej normy.

Anomalia temperatury w Polsce, do 25 maja 2022. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Temperatura w Polsce spadnie, zimne ostanie dni maja 2022

Wraz z upływem 3 dekady maja, dodatnia anomalia temperatury w kraju zaczęła spadać i do wczoraj 25.05 w skali całej Polski już tylko o 0,6 st. C. była wyższa od normy. Sytuację pogorszą ostatni dni maja, gdyż czeka nas znaczny spadek temperatury, a przez to ostatecznie anomalia temperatury w maju w Polsce tylko nieznacznie przekroczy normę lub będzie w pobliżu normy, a na północnym wschodzie poniżej normy wieloletniej.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 29 maja 2022

Chłodna końcówka maja 2022 w Polsce, prognoza temperatury 29 maja 2022

Do końca maja nie widać znacznego ocieplenia, a tym samym pierwszego upału, czy fali upałów. Wysokie temperatury nadal będą się utrzymywać na południu Europy. 

Temperatura w Polsce będzie szokować, prognoza temperatury 30 maja 2022

Miejmy nadzieję, że w czerwcu pogoda przyniesie zdecydowanie więcej ciepłych dni, w tym pierwszy upał na który czekają osoby lubiące letnie klimaty. Będziemy to za kilka dni weryfikować w najnowszej prognozie sezonowej na czerwiec.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!