| |
Zagrożenie!
Wichury dotrą do Polski. Wiatr może powodować szkody. Mamy dokładne mapy wiatru

Wichury dotrą do Polski. Wiatr może powodować szkody. Mamy dokładne mapy wiatru

W prognozie długoterminowej wskazywaliśmy, że w tym tygodniu miejscami w Polsce mogą wystąpić wichury. Najnowsze prognozy oparte o wyliczenia numeryczne potwierdzają silny wiatr szczególnie w północnych regionach kraju, zwłaszcza na wybrzeżu. Wiatr miejscami osiągnie w porywach do 60-95 km/h, czyli osiągnie miano wichury z ostrzeżeniem meteorologicznym pierwszego stopnia. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wystąpi silny wiatr.

Silny przepływ powietrza nad Europą. Prognozowane położenie prądu strumieniowego, 27 maja 2022

Wichury dotrą do Polski. Silny wiatr 26-27 maja 2022. Prognoza prądu strumieniowego w Europie

Wiatr w Polsce szczególnie w północnej połowie kraju, a zwłaszcza w województwach północnych nasili się w wyniku zwiększenia poziomego gradientu ciśnienia. Będzie to możliwe z uwagi na przechodzący niż nad Skandynawią w kierunku Rosji i jednoczesne stacjonowanie wyżu nad Atlantykiem w rejonie Francji i południowych Wysp Brytyjskich. Między ośrodkami barycznymi szczególnie na obszarze, od północnego Atlantyku przez Morze Północne, południowy Atlantyk i północną Polskę powstanie obszar zwiększonego gradientu ciśnienia dodatkowo napędzany przez prąd strumieniowy.

Prognozowany gradient ciśnienia w Europie między 26/27 maja 2022

Wichury w prognozach w Polsce, 26-27 maja 2022. Mapa ciśnienia w Europie

Wiatr w Polsce nasili się już w czwartek 26 maja, zwłaszcza w północnej Polsce wzdłuż wybrzeża oraz w głębi województwa pomorskiego, w porywach do 60-80 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, godzina 14:00, 26 maja 2022

Wichury w Polsce, mapa wiatru 26 maja 2022

Wiatr jeszcze silniej powieje dzień później w piątek 27.05, gdy główna oś prądu strumieniowego znajdzie się nad Polską. W tym dniu ponadto strefa frontowa z opadami deszczu, będzie się przesuwać z zachodu na wschód i południowym wschód kraju. Lokalnie mogą wystąpić również nieliczne burze. Prognozy wskazują najsilniejszy wiatr na północy Polski.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru do godziny 14:00, 27 maja 2022

Wichury w Polsce, mapa wiatru 27 maja 2022

Aktualne wyliczenia modelu ECMWF wskazują silne porywy wiatru w północnej połowie Polski szczególnie wzdłuż wybrzeża oraz w głębi województwa pomorskiego, kujawsko pomorskiego i zachodniopomorskiego, w porywach do 70-95 km/h. Strefa silnego wiatru w drugiej części dnia obejmie również województwo warmińsko mazurskie i podlaskie.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, do 27 maja 2022. Model ICON

Silny wiatr w prognozach. Wichura w Polsce, dokładna mapa wiatru 27 maja 2022

Niemiecki model ICON również podobnie prognozuje, aczkolwiek według jego wyliczeń strefa najsilniejszego wiatru obejmie przede wszystkim całe wybrzeże, a najsilniej powieje na zachodnim wybrzeżu miejscami w porywach do około 95 km/h. W bieżących prognozach codziennych będziemy weryfikować dane i przedstawimy dokładną prognozę wiatru. Śledźcie prognozy na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!