| |
Zagrożenie!
Temperatura spadnie do -20 stopni. W nocy silny mróz w Polsce. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Temperatura spadnie do -20 stopni. W nocy silny mróz w Polsce. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Powietrze arktyczne w Polsce jest spychane przez ciepły front atmosferyczny, ale jeszcze w nocy z 24/25 stycznia 2022 na południowym wschodzie kraju przyniesie silny mróz ze spadkiem temperatury lokalnie do około -20 stopni C. Zimno zapowiada się szczególnie poniedziałkowy wieczór, a także pierwsza część nocy na Podkarpaciu oraz na południu Małopolski. W drugiej połowie nocy temperatura zacznie rosnąć wraz ze wzrostem zachmurzenia od zachodu.

Prognozowany mróz w Polsce, do godziny 19:00, 24 stycznia 2022

Mróz w nocy 24/25 stycznia 2022 w Polsce, prognoza temperatury

Spadek temperatury będzie uzależniony od wielkości zachmurzenia. Warto więc sprawdzić aktualne zdjęcie satelitarne tuż przed zapadnięciem nocy. Dane wskazują jednoznacznie, że obszar pogodnego nieba ogranicza się już tylko do południowego wschodu Polski, gdyż od zachodu nasuwa się zachmurzenie frontu ciepłego, a także tworzy się niskie podinwersyjne zachmurzenie warstwowe.

Zachmurzenie nad Polską i obszar pogodnego nieba o godzinie 16:45 na zdjęciu satelitarnym

Mróz w Polsce, temperatura w nocy 24/25 stycznia 2022

Z tego powodu silny dwucyfrowy mróz pojawi się tym razem wieczorem, a także w pierwszej części nocy i ograniczy się już tylko do Podkarpacia, Małopolski oraz początkowo południowo wschodnich dzielnic woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Temperatura na tym obszarze spadnie przeważnie do -20/-8 st. C.

Mróz w Polsce, prognoza temperatury do godziny 23:00

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury w nocy 24/25 stycznia 2022

Prognozę tę potwierdza także model ECMWF, aczkolwiek wskazuje nieco szybsze nasuwanie się zachmurzenia z zachodu i północnego zachodu, a przez silny mróz zostanie bardziej zepchnięty nad południowo wschodnią Polskę i ograniczony do Podkarpacia i południowej Małopolski.

Prognoza mrozu w Polsce, do godziny 22:00, model ECMWF

Prognoza temperatury, noc 24/25 stycznia 2022, mróz w Polsce

Silny mróz na południowym wschodzie Polski potwierdzają także prognozy anomalii temperatury. Początkowo temperatura miejscami może być o 10-12 st. C. niższa od normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, noc 24/25 stycznia 2022

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, noc 24/25 stycznia 2022

Sytuacja zacznie się zmieniać w drugiej połowie nocy, gdy obszar pogodnego nieba na południowym wschodzie Polski ustąpi nasuwającemu się zachmurzeniu i lokalnym opadom śniegu, głównie nad ranem. Mróz w takcie nocy zacznie więc słabnąć. Początkowo jednak ponownie możemy zanotować spory kontrast termiczny nad krajem, tak jak poprzedniej doby.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!