| |
Zagrożenie!
Potężna różnica temperatury w Polsce. Kontrast termiczny osiągnął 29 stopni. Silny mróz na południu

Potężna różnica temperatury w Polsce. Kontrast termiczny osiągnął 29 stopni. Silny mróz na południu

Dynamiczna i zmienna pogoda w Polsce jest często wynikiem przechodzenia frontów atmosferycznych, ale również naszego położenia geograficznego, gdyż znajdujemy się w ciągu roku bardzo często na styku różnych mas powietrza. Aktualnie mamy tego przykład, gdyż nad Polską zanotowaliśmy gigantyczną różnicę temperatury sięgającą blisko 29 stopni C. Jest to kontrast termiczny między najchłodniejszym i najcieplejszym miejscem w kraju. Wszystko przez ciepły front atmosferyczny oddzielający dwie skrajne masy powietrza. Generalnie, im dalej na wschód i południowy wschód Polski tym jest mroźniej.

Kontrast termiczny między północno zachodnią i południowo wschodnią Polską o godzinie 07:00, 24 stycznia 2022. Wizualizacja: Meteociel

Gigantyczna różnica temperatury w Polsce, 24 stycznia 2022, kontrast termiczny sięga 28 stopni

Za nami bardzo zimna noc 23/24.01 na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Temperatura w wielu miejscach na wysokości 2m spadła do -18/-9 st. C., a przy gruncie było -19/-12 st. C. Na naszej stacji w Rzeszowie na wysokości 2m zanotowaliśmy -17,2 st. C.

Mróz w Polsce zanotowany przy gruncie w nocy 23/24 stycznia 2022

Silny mróz w Polsce zanotowany 24 stycznia 2022, mapa temperatury

Najzimniej było w Małopolsce w tzw. mrozowiskach. O godzinie 08:00 zmierzono -24 st. C. w Kotlinie Orawsko - Nowotarskiej. W tym czasie w Świnoujściu temperatura powietrza wynosiła 4,9 st. C. Kontrast termiczny w Polsce sięgnął więc prawie 29 st. C.

Jest to sytuacja niezwykle rzadka. W historii zdarzały się również dni, gdy na obszarze zaledwie jednego województwa notowaliśmy różnicę temperatury sięgającą kilkunastu stopni np. na Podkarpaciu. 

Wyraźny zasięg cieplejszego powietrza polarnego morskiego i zimnego arktycznego nad Polską o godzinie 05:45. Dane: Eumetsat

Potężny kontrast termiczny temperatury w Polsce, 24 stycznia 2022

Na powyższym satelitarnym zdjęciu z funkcją kompozycji mas powietrza wyraźnie widać granicę zasięgu cieplejszego powietrza nacierającego z zachodu i zalegającego chłodnego arktycznego na wschodzie i południowym wschodzie. O powietrzu arktycznym świadczą odcienie koloru różowego i niebieskiego. Z kolei odcienie koloru żółtego to znak, że w wyższych partiach troposfery zalega sucha masa powietrza.

Kontrast termiczny nad Polską wyrażony w prognozie anomalii temperatury, 24 stycznia 2022

Gigantyczna różnica temperatury w Polsce, prawie 29 stopni kontrastu termicznego, 24 stycznia 2022

Przed nami jeszcze bardzo mroźny wieczór oraz pierwsza część nocy z poniedziałku na wtorek 24/25 stycznia 2022 na południowym wschodzie Polski. Zasięg dwucyfrowego mrozu będzie tym razem mniejsze, ale miejscami, zwłaszcza na Podkarpaciu oraz na południu Małopolski temperatura spadnie do około -21/-12 st. C. Więcej podamy w prognozie temperatury pod wieczór.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!