| |
Zagrożenie!
Temperatura spadnie do -15 stopni. Do Polski wróci silny mróz. Wiemy, gdzie temperatury będą najniższe

Temperatura spadnie do -15 stopni. Do Polski wróci silny mróz. Wiemy, gdzie temperatury będą najniższe

W tym tygodniu w Polsce poczuliśmy wiosenne ocieplenie szczególnie na południu i zachodzie kraju z temperaturami przekraczającymi miejscami 12-16 st. C. Niestety, na trwałe ocieplenie nie możemy jeszcze liczyć, bo już w najbliższy weekend 19-20 marca czeka nas silniejszy mróz w nocy w czasie dostania się Polski bezpośrednio pod wpływ antycyklonu z ciśnieniem dochodzącym do około 1050 hPa. Wyż sprowadzi chłodne powietrze polarne kontynentalne, które spłynie ponownie na południe Europy, w tym nad Bałkany i Turcję. Zobaczmy, gdzie i kiedy najnowsze mapy temperatury wskazują największy mróz w Polsce.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 20 marca 2022 nad ranem

Silny mróz wróci do Polski, temperatura spadnie do -15 stopni, prognoza mapa temperatury 20 marca 2022

Ochłodzenie będzie szczególnie odczuwalne na obszarze, od Ukrainy przez wschodnią i południową Polskę po Bałkany i Turcję. Na tym obszarze temperatury w nocy miejscami mogą być niższe o 12-6 st. C. względem normy klimatycznej.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 19 marca 2022 nad ranem

Silny mróz znowu wróci do Polski, prognoza temperatury 19 marca 2022

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na nocne rozpogodzenia i adwekcję zimnego powietrza znad Rosji. Będą więc warunki do ponownego większego spadku temperatury szczególnie na obszarze wschodniej i południowej Polski. Temperatura spadnie tutaj do -15/-6 st. C. Najchłodniej będzie w kotlinach szczególnie w Małopolsce w rejonie Podhala.

Prognozowany zasięg zimnego powietrza w Europie, 19 marca 2022

Zasięg zimnego powietrza i mrozu w Polsce i Europie, prognoza 19 marca 2022

Główny strumień zimnego powietrza skieruje się nad Bałkany. Gdyby trajektoria wyżu było nieco inna, to silny mróz z temperaturą lokalnie poniżej -20 stopni wystąpiły wtedy ponownie w Polsce. Spływ zimnego powietrza nad Morzem Czarnym znowu wywoła efekt morza ze śnieżycami wchodzącymi nad Turcję, ale tym razem opady śniegu powinny być nieco słabsze.

Prognozowany zasięg wystąpienia mrozu w Europie, 20 marca nad ranem

Wraca silny mróz do Europy i Polski, mapa temperatury 20 marca 2022

W Polsce najsilniejszy mróz w czasie kolejnej krótkiej fali ochłodzenia jest prognozowany między 19-20 marca. Później temperatury ponownie zaczną rosnąć, a mróz w nocy będzie słabszy.

Najnowsza prognoza mrozu w Polsce, 20 marca 2022 nad ranem

Kolejne ochłodzenie i mróz w Polsce w czasie silnego wyżu, mapa temperatury 20 marca 2022

Prognozowane odczuwalne ochłodzenie na szczęście będzie krótkie, gdyż z upływem 3 dekady marca ponownie temperatury w naszym kraju wzrosną, zwłaszcza od 22-24 marca. Śledźcie nasze prognozy na bieżąco, a nic istotnego Wam nie umknie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!