| |
Zagrożenie!
 Temperatura spadnie do -14 stopni. Jęzor arktycznego powietrza sięgnie Polski. Najnowsze mapy temperatury

Temperatura spadnie do -14 stopni. Jęzor arktycznego powietrza sięgnie Polski. Najnowsze mapy temperatury

Nasze prognozy zapowiadają ulewy, śnieżyce, spływ chłodnego powietrza arktycznego i mróz zrealizują się na naszych oczach w najbliższych kilku dniach. Początek kwietnia 2022 w Polsce będzie chłodny, a miejscami również zimowy. Niestety, chłodno będzie co najmniej przez pierwszą dekadę nowego miesiąca. Jęzor zimnego powietrza arktycznego z północy przez Polskę spłynie aż na południe Europy. Anomalia temperatury będzie więc ujemna na znacznym obszarze kontynentu. Zamiast wiosny, będziemy się musieli zmierzyć z późnym nawrotem warunków zimowych. Sprawdźmy, kiedy i gdzie temperatury będą najniższe.

Prognozowany zasięg i kierunek adwekcji jęzora powietrza arktycznego w Europie, 3 kwietnia 2022

Chłodny początek kwietnia 2022 w Polsce, możliwy silny mróz, temperatura spadnie do -14 stopni

Niż śródziemnomorski, który przyniesie w Polsce ulewy i śnieżyce, jednocześnie z północnego zachodu zaciągnie chłodne powietrze arktyczne. Warto jednak zauważyć, że adwekcja zimnego powietrza nie będzie się odbywać na wszystkich poziomach troposfery. Główny strumień powietrza arktycznego napłynie dołem na co wskazuje trajektoria czerwonego wykresu. Wyżej na poziomie kilku kilometrów niż śródziemnomorski zaciągnie wilgotniejsze i cieplejsze powietrze. Na tym poziomie znajdzie się również pył saharyjski, który w najbliższych kilkudziesięciu godzinach z deszczem i śniegiem opadnie w Polsce. 

Prognozowana trajektoria wsteczna masy powietrza do Warszawy, 1 kwietnia 2022

Silny mróz po śnieżycach na początku kwietnia 2022 w Polsce, mapa trajektorii powietrza

Po przejściu niżu i ustąpieniu ciągłych opadów wielkoskalowych na południowym wschodzie, w głąb kraju dotrą za frontem chwilowe większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na tym właśnie obszarze pojawią się dogodne warunki do ponownego wystąpienia silniejszego mrozu w Polsce.

Zimny początek kwietnia w Polsce i Europie. Prognoza anomalii temperatury, 3 kwietnia 2022

Silny mróz i duże ochłodzenie na początku kwietnia 2022 w Polsce, mapy temperatury

Wstępne prognozy wskazują, że może to nastąpić miejscami, zwłaszcza na południu kraju około 4 kwietnia. Niskie temperatury są obecnie prognozowane szczególnie na południu Małopolski i Górnego Śląska.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, noc 3/4 kwietnia 2022

Silny mróz w Polsce, powietrze arktyczne po śnieżycy, początek kwietnia 2022 w Polsce

Zimne powietrze arktyczne osiągnie w obszarze przejaśnień szczególnie na obszarze między Lubelszczyzną aż po Małopolskę, czyli tam gdzie ma spaść sporo śniegu podczas najbliższego ataku zimy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 4 kwietnia 2022 nad ranem

Temperatura w Polsce spadnie do -14 stopni. Prognoza mrozu, 4 kwietnia 2022

Ostateczny spadek temperatury, będzie uzależniony od zasięgu nocnych przejaśnień i rozpogodzeń, a przez to prognoza mrozu może się jeszcze nieznacznie zmienić. Sytuację non stop monitorujemy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!