| |
Zagrożenie!
Potężny atak zimy dotrze do Polski. Pewny paraliż na drogach i brak prądu. Spadnie ponad 20 cm śniegu

Potężny atak zimy dotrze do Polski. Pewny paraliż na drogach i brak prądu. Spadnie ponad 20 cm śniegu

Konsekwentnie ostrzegamy przed potężnym załamaniem pogody. Kwiecień powita nas atakiem zimy na znacznym obszarze kraju. Po cieplejszej południowo wschodniej stronie frontu atmosferycznego nadal będzie kontynuowana ulewa, a w rejonach napływu chłodniejszego powietrza rozpoczną się opady mokrego śniegu. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej na nizinach przekroczy 20 cm. To szokująca prognoza, zwłaszcza, że rozpocznie się drugi miesiąc meteorologicznej wiosny. Mokry i ciężki śnieg spowoduje miejscami paraliż na drogach, ponadto może łamać i wyginać gałęzie, a te opadając na linie energetyczne mogą spowodować przerwy w dostawie prądu. Sytuacja pogodowa będzie bardzo trudna. Sprawdźmy najnowsze prognozy opadów śniegu i zobaczmy, gdzie śnieżyca spowoduje największe problemy.

Prognozowane śnieżyce od Francji przez Niemcy, Kraje Alpejskie po Białoruś i Rosję. Prognoza pokrywy śnieżnej do 3 kwietnia 2022

Potężny atak zimy uderzy w Polskę, będzie paraliż na drogach i przerwa w dostawie prądu. Mapa opadów śniegu do 3 kwietnia 2022

Potężną śnieżycę przyniesie w Polsce strefa frontowa związana z niżem o rodowodzie śródziemnomorskim. Opady z nim związane wkroczą już dziś 31.03 po południu i wieczorem z południa do Polski. W ciągu nocy opady przesuną się w głąb kraju, ale nie obejmą całej Polski, gdyż front na północy będzie blokowany przez skraj wyżu. Niż jednocześnie z północnego zachodu, będzie zaciągał coraz chłodniejszą masę powietrza. Na styku chłodniejszego i cieplejszego powietrza zasobnego w wilgoć, opady deszczu na północy frontu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Śnieżyca do piątkowego 01.04 poranka obejmie obszar, od południowych dzielnic Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Ziemie Świętokrzyską po centralną i północną Lubelszczyznę, południową Małopolskę oraz częściowo Mazowsze i Ziemie Łódzką.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 3 kwietnia 2022. Model ECMWF

Atak zimy w Polsce, początek kwietnia 2022, mapa opadów śniegu szokuje

Później w czasie najbliższego weekendu, strefa frontowa zacznie się stopniowo wycofywać na wschód i południowy wschód kraju i wtedy wraz ze spadkiem temperatury opady deszczu przechodzące w śnieg wystąpią również na Podkarpaciu, na wschodzie Małopolski oraz na południu Lubelszczyzny. Co ciekawe, zimowe klimaty w najbliższych dniach wrócą okresowo nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Wskazuje na to poniższa animacja opadów śniegu z prognozą francuskiego modelu ARPEGE.

Zasięg opadów i prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej nadal ulega wahaniom w prognozach. Wyliczenia numeryczne dla poszczególnych regionów kraju bardzo się różnią. Wynika to z problemów z oszacowaniem dokładnego zasięgu wdarcia się strefy frontowej w głąb Polski, długości utrzymywania się opadów oraz tempa nasuwania się i zasięgu schodzącego chłodniejszego powietrza w obszar frontowy. Widać to bardzo wyraźnie, jeśli porównany najnowsze prognozy opadów śniegu. Szokująco wygląda prognoza modelu ECMWF, która obecnie przewiduje możliwą pokrywę śnieżną na poziomie nawet 15-40 cm między Lubelszczyzną przez południowe Mazowsze, województwo świętokrzyskie po Małopolskę i częściowo Górny Śląsk. Wydaje się, że ta prognoza jest miejscami przeszacowana i nieprawdopodobna, zwłaszcza, że śnieg przy temperaturze oscylującej w pobliżu lub nieco powyżej 0 st. C. będzie osiadać i topnieć. Jednak miejscami pokrywa śnieżna o wysokości 10-25 cm jest jak najbardziej realna. To już wystarczy, aby wystąpiły przerwy w dostawie prądu oraz liczne problemy na drogach, zwłaszcza, że niektórzy kierowcy przedwcześnie zmienili opony na letnie.

Prognozowana pokrywa śnieżna, do 2 kwietnia 2022. Model GFS

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, porównanie prognoz do 3 kwietnia 2022

Znacznie ostrożniejszą prognozę przyrostu pokrywy śnieżnej przedstawia aktualnie amerykański model GFS. Przewiduje on od kilku do ponad 22 cm śniegu, również najwięcej na obszarze od Lubelszczyzny przez południowe Mazowsze po Małopolskę. Zalecamy, aby natężenie i zasięg opadów śledzić na najnowszych danych z radaru opadów.

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, do 3 kwietnia 2022. Model ARPEGE

Atak zimy w Polsce, prognozy opadów śniegu do 3 kwietnia 2022

W uzupełnieniu przedstawiamy jeszcze prognozę modelu ARPEGE. Również ten model prognozuje przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 10-30 cm. Model ten dodatkowo przewiduje także większe opady śniegu pod koniec strefy opadów na początku kwietnia na Podkarpaciu. Generalnie mamy więc wyznaczony główny obszar wystąpienia śnieżycy i powrotu zimy, aczkolwiek nadal prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej różni się w wyliczeniach numerycznych. Za kilka dni, będziemy wiedzieć, który model najlepiej oszacuje przyrost pokrywy śnieżnej.

Prognozowana suma opadów po śnieżycy i ulewie w Polsce

Zima wróci do Polski, paraliż na drogach, przerwy w dostawie prądu, mapa opadów do 3 kwietnia 2022

Nie zmienia to jednak faktu, że początek kwietnia przyniesie wyjątkowo duże sumy opadów szczególnie na wschodzie i południu Polski. Miejscami spadnie co najmniej kwietniowa norma opadów w zaledwie kilkadziesiąt godzin. To zupełna zmiana pogody po przeważnie suchym i pogodnym marcu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!