| Szukaj |
Zagrożenie!

Temperatura sięgnęła 50 stopni. Fala upałów przesunie się na zachód. Gorące dni wrócą do Polski

Blisko 2 miesiące temu rozpoczęła się wyjątkowo wczesna i potężna fala upałów, która nadal utrzymuje się i nie chce ustąpić szczególnie w Pakistanie oraz w Indiach. Na tym obszarze temperatury od wielu tygodni codziennie sięgają w wielu regionach 40-49 st. C., a wczoraj 13.05 po raz pierwszy w tym sezonie na półkuli północnej Ziemi padło 50 st. C. Prognozy przewidują w kolejnych dniach utrzymanie olbrzymiego upału nawet do 51 st. C. Ekstremalna fala upałów zacznie się przesuwać również na Bliski Wschód. Z kolei w Polsce wrócą gorące dni połączone z burzami, ale na pierwszą falę upałów musimy jeszcze poczekać, zwłaszcza, że będą możliwe także późne przymrozki.

Prognozowane maksymalne temperatury na Ziemi, jakie mogą wystąpić między 14-24 maja 2022

Ekstremalna fala upałów w maju 2022, temperatura wzrosła do 50 stopni, w Polsce również w maju wrócą gorące dni

Potężny upał utrzymuje się od Mauretanii w północno zachodniej Afryce przez Bliski Wschód po Pakistan i Indie, przy czym najwyższe temperatury w minionych tygodniach utrzymują się szczególnie w dwóch ostatnich wymienionych krajach oraz w Senegalu, a ostatnio także w Arabii Saudyjskiej. Wczoraj 13 maja 2022, temperatura po raz pierwszy w tym sezonie na półkuli północnej Ziemi w Pakistanie, w miejscowości Jacobabad sięgnęła 50 st. C.

Piekielny upał na Ziemi. Temperatury maksymalne zanotowane 13 maja 2022. Dane: Ogimet

Potężny upał na Ziemi, temperatura w maju 2022 wzrosła do 50 stopni C. Kiedy będzie upał w Polsce

W kolejnych dniach nadal upał miejscami będzie osiągał do 45-48 st. C., a lokalnie jest prognozowane do 50-51 st. C. To będą na ogół kolejne słoneczne dni bez kropli deszczu.

Prognozowany upał w Pakistanie i Indiach, 19 maja 2022

Potężny upał w Pakistanie i Indiach, prognoza temperatury 19 maja 2022

Wytchnienie w tej części świata może przynieść tylko monsun, którego zwiastuny zwykle zaczynają się pojawiać w czerwcu, a rozwija się w lipcu i sierpniu. Wcześniej upał jest wręcz morderczy. Problemy z dostępem do wody i brak możliwości prowadzenie upraw, to codzienność w tych krajach.

Prognozowany upał w Indiach, Pakistanie i na Bliskim Wschodzie, 20 maja 2022

Potężny upał na Ziemi, pierwsze 50 stopni na półkuli północnej, maj 2022

Upał w tym roku w tej części świata jest niezwykły, bo rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. W zeszłym roku o temperaturach sięgających 45-50 st. C. informowaliśmy dopiero pod koniec maja. Pewne symptomy zmian widać w prognozach, bo fala ekstremalnych upałów po około 20 maja z temperaturami do około 47-50 st. C. ma powszechnie pojawić się na Bliskim Wschodzie, a to oznacza, że fala potężnego upału zacznie się przesuwać na zachód.

W Polsce wrócą gorące dni

Z kolei w Polsce mieliśmy już pierwszą falę gorąca, gdy temperatury w wielu regionach kraju między 10-12 maja wzrosły do 25-29 st. C. Najnowsze prognozy wskazują, że w maju nadal będą powracać dni gorące, zwłaszcza 16 maja na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdy miejscami zanotujemy powyżej 25 st. C. oraz około 19-21 maja (+/- 1 dzień), gdy temperatury sięgające 25-29 st. C. ponownie zanotujemy w wielu regionach kraju. Być może temperatura lokalnie zbliży się do 30 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 maja 2022

Gorące dni wrócą do Polski, czy będzie upał. Prognoza temperatury 20 maja 2022

Wzrost temperatury będzie jednak połączony miejscami z pojawieniem się przelotnych opadów i burz, ponadto wcześniej zdarzą się jeszcze późne przymrozki szczególnie przy gruncie około 18-19 maja. Jutro podamy więcej szczegółów w najnowszej prognozie długoterminowej dla Polski.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz