| |
Zagrożenie!
Temperatura sięgnęła 50 stopni. Fala upałów przesunie się na zachód. Gorące dni wrócą do Polski

Temperatura sięgnęła 50 stopni. Fala upałów przesunie się na zachód. Gorące dni wrócą do Polski

Blisko 2 miesiące temu rozpoczęła się wyjątkowo wczesna i potężna fala upałów, która nadal utrzymuje się i nie chce ustąpić szczególnie w Pakistanie oraz w Indiach. Na tym obszarze temperatury od wielu tygodni codziennie sięgają w wielu regionach 40-49 st. C., a wczoraj 13.05 po raz pierwszy w tym sezonie na półkuli północnej Ziemi padło 50 st. C. Prognozy przewidują w kolejnych dniach utrzymanie olbrzymiego upału nawet do 51 st. C. Ekstremalna fala upałów zacznie się przesuwać również na Bliski Wschód. Z kolei w Polsce wrócą gorące dni połączone z burzami, ale na pierwszą falę upałów musimy jeszcze poczekać, zwłaszcza, że będą możliwe także późne przymrozki.

Prognozowane maksymalne temperatury na Ziemi, jakie mogą wystąpić między 14-24 maja 2022

Ekstremalna fala upałów w maju 2022, temperatura wzrosła do 50 stopni, w Polsce również w maju wrócą gorące dni

Potężny upał utrzymuje się od Mauretanii w północno zachodniej Afryce przez Bliski Wschód po Pakistan i Indie, przy czym najwyższe temperatury w minionych tygodniach utrzymują się szczególnie w dwóch ostatnich wymienionych krajach oraz w Senegalu, a ostatnio także w Arabii Saudyjskiej. Wczoraj 13 maja 2022, temperatura po raz pierwszy w tym sezonie na półkuli północnej Ziemi w Pakistanie, w miejscowości Jacobabad sięgnęła 50 st. C.

Piekielny upał na Ziemi. Temperatury maksymalne zanotowane 13 maja 2022. Dane: Ogimet

Potężny upał na Ziemi, temperatura w maju 2022 wzrosła do 50 stopni C. Kiedy będzie upał w Polsce

W kolejnych dniach nadal upał miejscami będzie osiągał do 45-48 st. C., a lokalnie jest prognozowane do 50-51 st. C. To będą na ogół kolejne słoneczne dni bez kropli deszczu.

Prognozowany upał w Pakistanie i Indiach, 19 maja 2022

Potężny upał w Pakistanie i Indiach, prognoza temperatury 19 maja 2022

Wytchnienie w tej części świata może przynieść tylko monsun, którego zwiastuny zwykle zaczynają się pojawiać w czerwcu, a rozwija się w lipcu i sierpniu. Wcześniej upał jest wręcz morderczy. Problemy z dostępem do wody i brak możliwości prowadzenie upraw, to codzienność w tych krajach.

Prognozowany upał w Indiach, Pakistanie i na Bliskim Wschodzie, 20 maja 2022

Potężny upał na Ziemi, pierwsze 50 stopni na półkuli północnej, maj 2022

Upał w tym roku w tej części świata jest niezwykły, bo rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. W zeszłym roku o temperaturach sięgających 45-50 st. C. informowaliśmy dopiero pod koniec maja. Pewne symptomy zmian widać w prognozach, bo fala ekstremalnych upałów po około 20 maja z temperaturami do około 47-50 st. C. ma powszechnie pojawić się na Bliskim Wschodzie, a to oznacza, że fala potężnego upału zacznie się przesuwać na zachód.

W Polsce wrócą gorące dni

Z kolei w Polsce mieliśmy już pierwszą falę gorąca, gdy temperatury w wielu regionach kraju między 10-12 maja wzrosły do 25-29 st. C. Najnowsze prognozy wskazują, że w maju nadal będą powracać dni gorące, zwłaszcza 16 maja na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdy miejscami zanotujemy powyżej 25 st. C. oraz około 19-21 maja (+/- 1 dzień), gdy temperatury sięgające 25-29 st. C. ponownie zanotujemy w wielu regionach kraju. Być może temperatura lokalnie zbliży się do 30 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 maja 2022

Gorące dni wrócą do Polski, czy będzie upał. Prognoza temperatury 20 maja 2022

Wzrost temperatury będzie jednak połączony miejscami z pojawieniem się przelotnych opadów i burz, ponadto wcześniej zdarzą się jeszcze późne przymrozki szczególnie przy gruncie około 18-19 maja. Jutro podamy więcej szczegółów w najnowszej prognozie długoterminowej dla Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!