| |
Zagrożenie!
Późne przymrozki w prognozach. Będą straty w uprawach. Kiedy temperatury w Polsce będą ujemne?

Późne przymrozki w prognozach. Będą straty w uprawach. Kiedy temperatury w Polsce będą ujemne?

W prognozach zaczyna być ponownie sygnalizowany późny przymrozek, jaki może się pojawić w maju w szczycie kwitnienia w Polsce. Jeśli prognozy się sprawdzą, to możemy oczekiwać kolejnych strat w uprawach, zwłaszcza, że sytuacje w wielu regionach pogarsza również susza. Adwekcja zimnego powietrza z północy ma nastąpić w wyniku zejścia układu wyżowego znad Skandynawii zbudowanego z chłodnego powietrza. Wcześniej powietrze arktyczne do środkowej Europy skieruje niż znad Rosji.

Prognozowana adwekcja chłodnego powietrza i anomalia temperatury na wysokości 1,5 km w Europie, 18 maja 2022

Późne przymrozki w prognozach w maju 2022, kiedy chwyci przymrozek w Polsce

Wygląda na to, że faktycznie jest coś na rzeczy i około 18-19 maja (+/- 1 dzień) miejscami w Polsce wystąpią ujemne temperatury. Sprawdziliśmy wszystkie liczące się modele długoterminowe i wskazują one możliwy spadek temperatury na wysokości 2m miejscami do około -1/3 st. C., a to oznacza, że przymrozek będzie możliwy szczególnie przy gruncie.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 18 maja 2022. Model GFS

Przymrozki wrócą do Polski, prognoza temperatury w maju 2022

Z kolei model ECMWF i GEM wskazują na możliwe ryzyko przymrozku dzień później około 19 maja. Również w tym przypadku największe jego ryzyko obejmuje północne i północno wschodnie dzielnice Polski. Pamiętajmy jednak, że są to wstępne wyliczenia i może się to jeszcze zmienić, gdyż adwekcja chłodnego powietrza z północy będzie postępować na południe kraju. Jeśli napływ zimnego powietrza pokryje się z nocnymi rozpogodzeniami, to ryzyko przymrozków obejmie większy obszar.

Ryzyko powrotu późnych przymrozków w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 19 maja 2022

Przymrozki w prognozach, prognoza temperatury w Polsce 18-19 maja 2022

Adwekcja chłodnego powietrza ma być krótkotrwała, ale wystarczająca, aby miejscami pojawił się przymrozek, tak bardzo obecnie niepożądany i mogący spowodować straty na polach uprawnych, w sadach i ogrodach. Ryzyko temperatur ujemnych na wysokości 2m będzie mniejsze i przeważnie lokalne, ale przy gruncie przymrozek może być powszechniejszy na większym obszarze kraju. Na domiar złego sytuację pogarsza utrzymujący się niedobór opadów. W większości kraju jest skrajnie sucho. Miejscami od 2 miesięcy nie padał intensywny i długotrwały deszcz. Trzeba będzie się zatem liczyć z mniejszymi plonami i wyższymi cenami owoców i warzyw.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, noc 18/19 maja 2022. Model ECMWF

Czy wrócą przymrozki do Polski, prognoza temperatury 19 maja 2022

Sytuacja jest nadal rozwojowa. Mimo to wstępne prognozy zaczynają się powtarzać, a to oznacza, że faktycznie późny przymrozek wystąpi.

Prognozowany zakres temperatur dla Olsztyna. Wyraźnie widać ryzyko przymrozków około 17-19 maja 2022, zwłaszcza przy gruncie. Wykres: Meteologix

Wrócą przymrozki w maju 2022 do Polski, prognoza temperatury dla Olsztyna

W kolejnych dniach będziemy nadal weryfikować prognozy temperatury szczególnie na okres 18-19 maja. Wszystko ostatecznie będzie zależeć od dokładnego terminu i zasięgu zejścia chłodniejszego powietrza, a także wielkości zachmurzenia. Będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem w przypadku utrzymania się prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!