Temperatura runie o ponad 20 stopni. Mróz i śnieg sięgnie Polski. Podmuch zimy zastąpi ciepłą wiosnę
Trzecia dekada marca 2023 w Polsce przyniesie spore zamieszanie w pogodzie, bo najpierw czeka nas silne wiosenne ocieplenie, które najbardziej odczuwalne będzie w południowej połowie Polski, a zaraz po nim wkroczy gwałtowne ochłodzenie i temperatura runie o ponad 20 st. C. Ciepłą wiosnę z dnia na dzień zastąpi przejście podmuchu zimy. Wróci mróz w nocy, ponadto miejscami popada śnieg, ale na szczęście prawdziwej zimy z tego nie będzie. Wygląda na to, że to ochłodzenie nie będzie długotrwałe.
Najpierw silne ocieplenie i pierwsze 20 st. C. w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury 24 marca 2023
Zanim dojdzie do adwekcji zimnego powietrza z północy, to czeka nas kilka bardzo ciepłych wiosennych dni w Polsce. Temperatura na południu kraju, zwłaszcza w Małopolsce w czwartek 23.03 i piątek 24.03 może osiągnąć lub przekroczyć 20 st. C. Najwyższej temperatury spodziewamy się na obszarze szczególnie między rejonem Tarnowa i Krakowa. Aktualnie temperatura już przekracza 16 st. C. Silny wzrost temperatury będzie skutkiem adwekcji ciepłego powietrza skierowanego do środkowej Europy przez cyklon Hilmar, jaki przyniósł minionej doby potężne wichury w Szkocji.
Wiosenne ocieplenie, a później gwałtowne ochłodzenie w trakcie trzeciej dekady marca w Polsce. Prognozowana temperatura na przykładzie Krakowa między 23 marca i 8 kwietnia 2023
Prognoza oparta na najnowszych wiązkach modelu ECMWF dla przykładowego Krakowa jasno wskazuje czekający nas trend. Temperatura w stolicy Małopolski może wzrosnąć w okolice 20 st. C., a około 28-29 marca wystąpi niewielki kilkustopniowy mróz w nocy, szczególnie nad ranem. Temperatura spadnie więc w omawianym okresie o ponad 20 st. C. Z luźnej wiosennej odzieży będziemy ponownie zmuszeni do założenia rękawiczek i czapek.
Wstępnie prognozowany niewielki mróz w Polsce, 29 marca 2023
Ochłodzenie sprowadzi do Polski układ niżowy, jaki z deszczem przechodzącym miejscami w deszcz ze śniegiem i śnieg przejdzie przez kraj około 27-28 marca. Kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie chłodną masę powietrza z północy. Spodziewamy się wtedy również silnego wiatru, być może miejscami o sile wichury.
Aktualnie prognozowany zasięg opadów i położenia przechodzącego niżu z opadami deszczu i śniegu w rejonie Polski między 27-28 marca 2023
Na szczęście ochłodzenie nie powinno być długotrwałe, gdyż temperatury na przełomie marca i kwietnia ponownie zaczną rosnąć i wrócimy w kierunku termicznej wiosny, co potwierdzają najnowsze wyliczenia wiodących i wiarygodnych modeli numerycznych.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 28 marca 2023
Różnica między obecnym ociepleniem, a ochłodzeniem będzie znacząca. Jeśli porównamy prognozy anomalii temperatury między 24 marca i 28 marca, to anomalia temperatury na przestrzeni ponad 4 dni będzie się różnić o ponad 10-20 st. C. W czasie ocieplenia temperatura maksymalna w Polsce będzie miejscami o co najmniej 6-13 st. C. powyżej normy klimatycznej, a podczas ochłodzenia o co najmniej 5-10 st. C. poniżej normy wieloletniej dla tej pory roku.
Prognoza zmiany anomalii temperatury w Polsce i Europie między 23 i 30 marca 2023
Na powyższej animacji z prognozą anomalii temperatury możecie zaobserwować, jak zmieni się temperatura w Polsce i Europie w kolejnych dniach ostatniej dekady marca. Najpierw czeka nas silne wiosenne ocieplenie, a zaraz po nim z północy wkroczy ochłodzenie. Na szczęście nie powinno być trwałe. Trend pogodowy jest pewny, jedynym odchyleniem mogą być jeszcze ostateczne temperatury przymrozków w poszczególnych regionach oraz pora i zasięg wystąpienia opadów śniegu. Prognozy będziemy weryfikować i informować na bieżąco bliżej wskazanego terminu.
DobraPogoda24.pl