| |
Zagrożenie!
Potężne wichury na zachodzie. Wiatr przekracza 150 km/h i odcina prąd. To skutki cyklonu Hilmar

Potężne wichury na zachodzie. Wiatr przekracza 150 km/h i odcina prąd. To skutki cyklonu Hilmar

Nad obszarem synoptycznym Europy w rejonie Wysp Brytyjskich na Atlantyku pojawił się duży obszar niskiego ciśnienia związany z wieloośrodkowym cyklonem Hilmar. Niż przyniósł potężne wichury z wiatrem przekraczającym w Szkocji ponad 100-150 km/h. Występuje sztorm, ponadto pojawiły się burze i liczne przelotne opady.

Skutki potężnej wichury w szkockim Edynburgu. Statek badawczy Petrel pochylony pod kątem 45 stopni w wyniku silnego wiatru, 22 marca 2023

Cyklon wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce, gdyż zaciągnie bardzo ciepłą masę powietrza i w drugiej połowie tego tygodnia temperatura w wielu regionach przekroczy 15-20 st. C.

Zdjęcie satelitarne Europy w podczerwieni z widocznym obszarem bezpośredniego oddziaływania cyklonu Hilmar o godzinie 17:15, 22 marca 2023

Potężne wichury na zachodzie Europy w Szkocji, to skutki cyklonu Hilmar, mapa wiatru 22-23 marca 2023

Na powyższym zdjęciu doskonale widać obszar centrum niżu z wichurami, jak również ogromny obszar frontowy rozciągający się od Skandynawii przez Niemcy po Hiszpanię i Atlantyk. Przed tym frontem z południowego zachodu napływa coraz cieplejsza masa powietrza do Polski, która jest zaciągana przez wirujący cyklon nad Atlantykiem. 

Wichury notowane w rejonie Wysp Brytyjskich do godziny 17:00, 22 marca 2023

Silne wichury w Szkocji, wiatr przekroczył 150 km/h, pomiary wiatru 22 marca 2023

Zgodnie z prognozami, wiatr w wielu regionach w porywach osiągnął do 60-100 km/h, a w Szkocji miejscami ponad 110-150 km/h. Do tej pory najsilniejszy wiatr 157,5 km/h zanotowano na stacji widniejącej w depeszy synoptycznej pod nazwą Bealach Na Ba No2. Meteorolodzy z Met Office wydali stosowne ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem, więc mieszkańcy Wysp Brytyjskich nie powinni być zaskoczeni skalą żywiołu. Wiatr w wielu regionach łamie drzewa i powoduje przerwy w dostawie prądu. Wpływa również na pracę w stoczniach. W wyniku wichury duży statek stojący w suchym doku został zepchnięty i częściowo przechylony na bok w Edynburgu, stolicy Szkocji. Wstępne informacje mówią aż o 33 osobach rannych, z których ponad 20 musiało być hospitalizowanych.

Wieloośrodkowy cyklon Hilmar w kolejnych dniach nadal będzie wpływał na warunki pogodowe w Europie, w tym w Polsce, aczkolwiek u nas przyniesie przede wszystkim adwekcję ciepłego powietrza, a znad obszaru pola niżowego dotrą również przelotne opady i burze. Skala zjawisk nie będzie jednak bardzo gwałtowna.

Prognozowane położenie wieloośrodkowego cyklonu - niżu Hilmar w Europie o godzinie 13:00, 23 marca 2023

Silne wichury w Szkocji, wiatr zepchnął statek w Edynburgu, skutki cyklonu Hilmar, 22-23 marca 2023

Między obszarem niżowym znad Atlantyku, a skrajem pola wyżowego z centrum nad Rosją wzrośnie poziomy gradient baryczny, w tym nad Polską i z tego powodu w kolejnych dniach okresami nasili się również prędkość wiatru w naszym kraju, ale wiatr na ogół nie powinien stanowić większego zagrożenia, gdyż maksymalnie na nizinach może osiągnąć do około 40-70 km/h, czyli poniżej progu wichury między 23-26 marca.

Prognozowane wichury na zachodzie Europy między Anglią i Francją, 24 marca 2023

Silne wichury na zachodzie Europy, prognoza wiatru 24 marca 2023

Inaczej w tym czasie będzie na zachodzie Europy, zwłaszcza na obszarze między południowym wybrzeżem Irlandii przez Anglię po Francję. W tym rejonie wichury ponownie mogą szczególnie wystąpić w piątek 24.03.

Silny wiatr w prognozach dla Polski. Wstępna prognoza na 27 marca 2023

Wichury w prognozach, silny wiatr w Polsce, 27 marca 2023

Silniejszy wiatr może dotrzeć również do Polski w czasie przejścia niżu sprowadzającego ochłodzenie około 27 marca, ale prognoza wiatru jest jeszcze niestabilna i niepewna, gdyż będzie zależeć od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego. W przypadku potwierdzenia się silnego wiatru w tym terminie wydamy stosowną najnowszą prognozę. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!