
Potężne wichury na zachodzie. Wiatr przekracza 150 km/h i odcina prąd. To skutki cyklonu Hilmar
Nad obszarem synoptycznym Europy w rejonie Wysp Brytyjskich na Atlantyku pojawił się duży obszar niskiego ciśnienia związany z wieloośrodkowym cyklonem Hilmar. Niż przyniósł potężne wichury z wiatrem przekraczającym w Szkocji ponad 100-150 km/h. Występuje sztorm, ponadto pojawiły się burze i liczne przelotne opady.
Skutki potężnej wichury w szkockim Edynburgu. Statek badawczy Petrel pochylony pod kątem 45 stopni w wyniku silnego wiatru, 22 marca 2023
Cyklon wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce, gdyż zaciągnie bardzo ciepłą masę powietrza i w drugiej połowie tego tygodnia temperatura w wielu regionach przekroczy 15-20 st. C.
Zdjęcie satelitarne Europy w podczerwieni z widocznym obszarem bezpośredniego oddziaływania cyklonu Hilmar o godzinie 17:15, 22 marca 2023
Na powyższym zdjęciu doskonale widać obszar centrum niżu z wichurami, jak również ogromny obszar frontowy rozciągający się od Skandynawii przez Niemcy po Hiszpanię i Atlantyk. Przed tym frontem z południowego zachodu napływa coraz cieplejsza masa powietrza do Polski, która jest zaciągana przez wirujący cyklon nad Atlantykiem.
Wichury notowane w rejonie Wysp Brytyjskich do godziny 17:00, 22 marca 2023
Zgodnie z prognozami, wiatr w wielu regionach w porywach osiągnął do 60-100 km/h, a w Szkocji miejscami ponad 110-150 km/h. Do tej pory najsilniejszy wiatr 157,5 km/h zanotowano na stacji widniejącej w depeszy synoptycznej pod nazwą Bealach Na Ba No2. Meteorolodzy z Met Office wydali stosowne ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem, więc mieszkańcy Wysp Brytyjskich nie powinni być zaskoczeni skalą żywiołu. Wiatr w wielu regionach łamie drzewa i powoduje przerwy w dostawie prądu. Wpływa również na pracę w stoczniach. W wyniku wichury duży statek stojący w suchym doku został zepchnięty i częściowo przechylony na bok w Edynburgu, stolicy Szkocji. Wstępne informacje mówią aż o 33 osobach rannych, z których ponad 20 musiało być hospitalizowanych.
Wieloośrodkowy cyklon Hilmar w kolejnych dniach nadal będzie wpływał na warunki pogodowe w Europie, w tym w Polsce, aczkolwiek u nas przyniesie przede wszystkim adwekcję ciepłego powietrza, a znad obszaru pola niżowego dotrą również przelotne opady i burze. Skala zjawisk nie będzie jednak bardzo gwałtowna.
Prognozowane położenie wieloośrodkowego cyklonu - niżu Hilmar w Europie o godzinie 13:00, 23 marca 2023
Między obszarem niżowym znad Atlantyku, a skrajem pola wyżowego z centrum nad Rosją wzrośnie poziomy gradient baryczny, w tym nad Polską i z tego powodu w kolejnych dniach okresami nasili się również prędkość wiatru w naszym kraju, ale wiatr na ogół nie powinien stanowić większego zagrożenia, gdyż maksymalnie na nizinach może osiągnąć do około 40-70 km/h, czyli poniżej progu wichury między 23-26 marca.
Prognozowane wichury na zachodzie Europy między Anglią i Francją, 24 marca 2023
Inaczej w tym czasie będzie na zachodzie Europy, zwłaszcza na obszarze między południowym wybrzeżem Irlandii przez Anglię po Francję. W tym rejonie wichury ponownie mogą szczególnie wystąpić w piątek 24.03.
Silny wiatr w prognozach dla Polski. Wstępna prognoza na 27 marca 2023
Silniejszy wiatr może dotrzeć również do Polski w czasie przejścia niżu sprowadzającego ochłodzenie około 27 marca, ale prognoza wiatru jest jeszcze niestabilna i niepewna, gdyż będzie zależeć od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego. W przypadku potwierdzenia się silnego wiatru w tym terminie wydamy stosowną najnowszą prognozę.
DobraPogoda24.pl