| |
Zagrożenie!
Temperatura przekroczy 20 stopni. To będzie najcieplejszy dzień w Polsce od początku roku. Wiemy, kiedy to się stanie

Temperatura przekroczy 20 stopni. To będzie najcieplejszy dzień w Polsce od początku roku. Wiemy, kiedy to się stanie

W prognozach długoterminowych wskazywaliśmy, że podczas tego wiosennego ocieplenia temperatura w Polsce w trzeciej dekadzie marca 2023 ma szansę osiągnąć lub przekroczyć 20 st. C. Jeśli tak się stanie, to będzie to najwyższa temperatura od początku roku. Najnowsze prognozy ocieplenia nadal dają szansę na pierwszą temperaturę przekraczającą ten symboliczny próg. Sprawdźmy, kiedy i gdzie będzie najcieplej w tym tygodniu.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km między 23-24 marca 2023

Temperatura w Polsce przekroczy 20 st. C., to będzie najcieplejszy dzień od początku roku, najnowsza prognoza temperatury 23-24 marca 2023

Temperatura w ostatnich dniach w wielu regionach Polski ponownie osiąga lub przekracza 14-18 st. C., ale nigdzie jeszcze od początku roku nie było ponad 20 st. C. Do tej pory najwyższą temperaturę 19,1 st. C. zanotowano w Tarnowie w pierwszej połowie marca. Sytuacja temperaturowa w tym tygodniu powinna zostać jednak zmieniona, gdyż spodziewamy się nowej najwyższej temperatury.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 23 marca 2023

Wiosenne ocieplenie dotrze do Polski, temperatura pierwszy raz przekroczy 20 st. C., prognoza 23 marca 2023

We wtorek 21.03 po przejściu chłodnego frontu przez Polskę temperatury maksymalne nieco spadną i nie będzie szans jeszcze na przekroczenie 20 st. C., ale już dzień później może być lokalnie w okolicach 17-19 st. C., zwłaszcza w dzielnicach południowo zachodnich kraju. Szansa na pierwsze osiągniecie lub przekroczenie symbolicznej granicy 20 st. C., czyli temperatury maksymalnej, gdy w Polsce mówimy o ciepłym dniu (gorącym od 25 st. C.) pojawi się szczególnie około 23-24 marca. Wskazują na to aktualne najnowsze wydania prognoz numerycznych, zwłaszcza modelu ECMWF i GEM, szczególnie w Małopolsce w rejonie Tarnowa.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 marca 2023

Fala wiosennego ciepła w Polsce, będzie najcieplejszy dzień od początku roku, prognoza temperatury 24 marca 2023

Ostateczna temperatura będzie zależna od dokładnej adwekcji ciepłego powietrza, a także wielkości zachmurzenia, długości nasłonecznienia i wiatru, dlatego w prognozach mamy rozbieżności sięgające do 1-4 st. C. w poszczególnych regionach, w zależności od zastosowanego modelu numerycznego.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24 marca 2023

Silna fala ciepła w Polsce, będzie pierwsze 20 st. C., prognoza anomalii temperatury 24 marca 2023

Jeśli faktycznie prognozy się sprawdzą i będzie pierwsze przekroczenie 20 st. C., to mówić będziemy o najcieplejszym dniu od początku roku. Anomalia maksymalnej temperatury w wielu regionach, co najmniej o 6-12 st. C. będzie powyżej średniej wieloletniej dla tej pory roku.

Prognozowane prawdopodobieństwo osiągnięcia lub przekroczenia temperatury 20 st. C. w Tarnowie między 21-29 marca 2023. Wizualizacja: meteologix

Kiedy będzie ciepło w Polsce, prognoza temperatury w marcu 2023

Adwekcji ciepłego powietrza do Polski ma sprzyjać układ baryczny nad Europą związany z aktywną cyrkulacją strefową związaną z Atlantykiem. Kolejne cyklony, w tym cyklon Hilmar zmierzający w rejon Wysp Brytyjskich będzie zaciągać ciepłe masy powietrza w głąb środkowej Europy.

Prognozowany układ baryczny kształtujący pogodę w Polsce i Europie między 23-24 marca 2023

Wiosenne ocieplenie w Polsce, kiedy będzie najcieplej, prognoza ciśnienia i temperatury 23-24 marca 2023

Nad Polską pojawią się również strefy frontowe z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami, które mogą nieco ograniczyć wzrost temperatur, ale szansa na pierwsze 20 st. C. nadal istnieje. Generalnie najcieplej w omawianym okresie ma być szczególnie w południowej połowie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!